MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
08.03.2005, David Lukeš, Milan Dvořák

CEB - UNL 2:1 - Úspěšný vstup do finále

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - První finálový duel přinesl narozdíl od semifinále pohledný hokej, fanoušci v Budvar Aréně sledovali vyrovnaný zápas až do poslední vteřiny. Protože Ústečtí překonali brankáře Turka až minutu a půl před koncem utkání, zaznamenal vítězný gól Radoslav Kropáč už ve 20. minutě.
Do střetnutí vstoupili lépe hosté, pohříchu ale byla Švíkova šance ze druhé minuty jedinou vyloženou příložitostí Slovanu v úvodní třetině. Ústecký útočník se na chvíli ocitl sám před Turkem, ale domácí brankář zahradil cestu kotouče do sítě. Budějovice odpověděly podobně rázně, ale při přečíslení Prospala, Dvořáka a Kropáče neskončil ve svatyni Lvů puk, nýbrž posledně jmenovaný. V dalších minutách se hrál sice svižný hokej, nicméně vyložených příležitostí k vidění moc nebylo. Změnu mohla přinést čtyřminutová přesilovka hostů po vysoké holi Kropáče, ale Ústí ji zahrálo bídně, a symbolicky tak předznamenalo fakt, že přesilovky tentokrát nebudou jeho silnou zbraní. Ve 13. minutě se rýsovala velká šance pro Jihočechy, ale v nájezdu 2 na 1 Havelkovu přihrávku na Šimánka zblokoval ústecký obránce. V následující přesilovce Budějovic se před Sáblíkem zjevil sám Dvořák, ale gólman Severočechů předvedl poprvé, a v zápase nikoli naposled, své mistrovství. V témže oslabení ale už přece jen kapituloval, když podobnou akci Budějovice dotáhly do zdárného konce - zpoza branky nahrával Prospal a do sítě zavěsil najetý Angel Krstev. Budějovickou euforii navýšil 46 vteřin před první sirénou Radoslav Kropáč, jenž při chybném střídání Lvů využil vysunutí Brabence a ze samostatného nájezdu překonal Lukáše Sáblíka ukázkovým blafákem.

Do druhé třetiny znovu Severočeši vpadli jak zima na Sibiř. Tomáš Sýkora namazal do jízdy Jankových, který sice trefil síťku, ale bohužel pro hosty jen zvenčí. Ještě stále v první minutě prostředního dějství odpovědělo duo Prospal a (střílející) Dvořák, ovšem Sáblík reflexivně vyrazil ránu z kruhu mimo nebezpečí. Ve 22. minutě se hostům naskytla slušná příležitost ke snížení, ale při přesilovce 4 proti 3 trefovali pouze obra v kleci Budějovic Turka. Nejprve Drábek pálil z prostoru mezi kruhy, poté domácího brankáře nepřekvapil Kříž. V rozmezí několik minut okolo poloviny střetnutí měli třikrát možnost hrát přesilovku i domácí. Svému soupeři několikrát zatopili, ovšem Ústí vždy vyvázlo bez úhony. Ve 29. minutě Robovu křížnou přihrávku netrefil před odkrytou brankou ideálně Brabenec, 31. minutu neokořenili gólem po velkém závaru Prospal, Dvořák ani Kropáč, chvilku nato našel jedovatým projektilem Sáblíkovu lapačku Hanzal. Budějovice v těchto chvílích dominovaly a nebyly daleko od definitvního zlomení odporu Lvů. Ústí se po sérii vyloučení vrátilo do hry až ke konci druhé třetiny, kdy obrovskou příležitost spálil najíždějící Kočí, který ve velké rychlosti nedokázal trefit odkrytou Turkovu klec. Výčet šancí druhé části byl uzavřen ve 39. minutě Havelkou, jemuž namazal do nájezdu z trestné lavice vracející se Prospal, ovšem Havelkovi vystavila při blafáku červenou Sáblíkem reflexivně vymrštěná hůl.

Už před nástupem obou týmů na led před závěrečnými dvaceti minutami bylo jasné, jakou hru vyprodaná hala uvidí. Ústí se čím dál tím víc tlačilo k Turkovi, Budějovice se zaměřily na důslednou obranu, s níž si soupeř častokrát nevěděl rady. V čase 40:59 měli Severočeši úlohu usnadněnou, neboť na trestné lavici doplnil pykajícího Gřegořka Prospal, a Budějovice musely 47 vteřin hrát ve třech. Lvi při ní ale vystřelili na Turka jen jednou Drábkem. V 52. minutě se při přesilovce zastřeloval Prospal, který z velkého úhlu netrefil prázdnou branku. O minutu později se velká početní příležitost naskytla i Budějovicím, které měly 98 vteřin dlouhou možnost dvojnásobné přesilovky. Domácí borci si při ní vytvořili několik velkých šancí, Kropáč mimo jiné nastřelil tyč. Zápas se pomalu doklouzal ke svému závěru. V 58. minutě oslabil Jihočechy Brabenec. Hosté se odhodlali k power-play, v níž se konečně prosadil dorážkou Mazancovy střely Patrik Fink. Pozdní úspěch hosty nabudil, odvolali brankáře znovu, tentokrát už ale budějovická obranná vozba odolala. České Budějovice tak zaznamenaly důležité první vítězství v sérii.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistent
14:57 Krstev Prospal Kropáč
19:14 Kropáč Brabenec
58:31 Fink Mazanec Pazourek
Střely na branku
České
Budějovice
HC Slovan
Ústečtí Lvi
Kropáč5
Krstev4
Dvořák3
Martínek2
Havelka2
Neckář2
Rob1
Hřebejk1
Gýna1
Musil1
Mucha1
Šimánek1
Bělohlav1
CELKEM25
Drábek6
Jankových4
Kočí3
Fink3
Mazanec2
Švík1
Pazourek1
Sýkora1
Klobouček1
Pavliš1
Kříž1
Buďa1
Štěpánek1
CELKEM26
Statistika vhazování
České
Budějovice
HC Slovan
Ústečtí Lvi
Brabenec15/19 - 79%
Havelka4/6 - 66%
Vampola2/3 - 66%
Hanzal5/8 - 63%
Prospal18/35 - 51%
Bělohlav2/8 - 25%
Musil1/4 - 25%
CELKEM47/83 - 57%
Barus4/7 - 57%
Sýkora15/28 - 54%
Jankových1/2 - 50%
Pazourek11/27 - 41%
Šaffer2/5 - 40%
Koudelka3/9 - 33%
Pavliš0/1 - 0%
Dragoun0/1 - 0%
Švík0/1 - 0%
Buďa0/2 - 0%
CELKEM36/83 - 43%
Nejlepší hráči
České
Budějovice
HC Slovan
Ústečtí Lvi
KAMIL BRABENEC
Radek Dvořák
Roman Turek
VÁCLAV DRÁBEK
Vítězslav Jankových
Lukáš Sáblík
Ohlasy po zápasu
Pavel Hynek (HC Slovan Ústí nad Labem): "Moje hodnocení bude stručné. Předně bych chtěl pogratulovat domácím k vítězství. Viděli jsme kvalitní utkání. Musím pochválit naše hráče za druhou a třetí třetinu. Mrzí nás ale vstup do utkání, kdy jsme inkasovali v oslabení po minutovém zámku Budějovic, a především druhý gól po špatném vystřídání. Abychom dnes uspěli, museli bychom hrát lépe přesilovky. Rád bych ještě vyzdvihnul Lukáše Sáblíka, který nás držel ve hře až do konce."

Josef Jandač (HC České Budějovice): "Do utkání jsme vstoupili dobře. Závěr jsme si zkomplikovali sami vlastní nedisciplinovaností, přitom jsme předtím mohli definitivně rozhodnout v přesilovce pěti proti třem. V příštích zápasech se musíme vyvarovat vyloučení. Série je pořád otevřená."

Sociální sítě

Nová sezona se blíží! A na co nového se můžete těšit? Třeba na to, že z hokeje pojedete svým novým...

Vstupenky na nedělní domácí premiéru s Kometou už jsou v prodeji! Moc se na vás těšíme a vy se zase můžete těšit na malý dárek,...

hcmotor.cz/clanek.asp?id=…V pondělí 12. září se konala tradiční předsezonní konference . Na místo dorazili prezident klubu Roman...

Více než 100 let provází bílá barva českobudějovický hokej. Projděte si, jak vypadali českobudějovičtí hráči v bílých dresech...