28.03.2022, Tomáš Kobera

ČF5: Je to tam! Motor našel cestu do semifinále. Utká se se Spartou

Senzace, tak by se dal popsat pondělní podvečer v Českých Budějovicích. Po návratu čtvrtfinálové série na jih Čech totiž Motor získal čtvrté potřebné vítězství a postupuje do semifinále play-off Tipsport extraligy! Úvodní třetina sice vyšla lépe Pardubicím, které vedly 1:2, druhou část ale vyhráli domácí stejným poměrem a do poslední periody se šlo za stavu 3:3. V té Budějovice ukázaly svou sílu. Jihočechy nepoložilo ani to, že Dynamo v zápase třikrát vedlo, naopak čtyři minuty před koncem rozhodl o postupu Michal Vondrka. Dámy a pánové, Motor je v semifinále!

Hned v úvodní minutě se v dobré šanci objevil Jakub Valský, který ale z mezikruží Frodla neprostřelil. O chvíli později zahrozily také Pardubice a hned z toho byla první trefa zápasu. Hrádek nahazoval od modré kotouč na bránu, který tečoval mezi Hrachovinovy betony Tomáš Kaut. Domácí Motor se ale nepoložil a začal být aktivní dopředu. Odměněn byl v páté minutě, kdy nadvakrát dostal puk do pardubické sítě Lukáš Pech, který tak oslavil svůj jubilejní 1000. zápas v extralize vstřelenou brankou. Vyrovnaný stav ale nevydržel ani minutu a Dynamo si vzalo vedení zpět. Po chybě Voženílka se dostal ke kotouči Ciencala a předložil ho Robertu Říčkovi, ten se v tutovce nemýlil a posunul svůj tým znovu blíže vítězství. Pardubice hrozily i po svém druhém gólu, Hrachovina ale úspěšně zasáhl nejprve proti Camarovi, o pár okamžiků později si poradil i s ránou Hecla. Ve zbytku první periody si oba celky dokázaly připravit zajímavé příležitosti, tu největší neproměnil v sedmnácté minutě domácí kapitán Gulaš. Do kabin tak odcházela mužstva za stavu 1:2 pro hosty.

Motor vstoupil do druhé dvacetiminutovky velmi aktivně a připravil si spoustu solidních palebných pozic. Z přečíslení tři na dva dokonce zakončující Holec trefil horní tyč! O chvíli později, konkrétně v pětadvacáté minutě, už ale Budvar aréna mohla jásat. Budějovice zavřely svého soupeře v jeho obranném pásmu a tlak vyústil v nahození Martina Bučka, které za brankovou čáru doklepl důrazný Daniel Voženílek. Jihočeši ale nohu z plynu nesundali a i nadále obstřelovali pardubickou svatyni. Své momenty si ale vypracovali také hosté, oba brankáři však šance protihráčů úspěšně likvidovali. To platilo až do třicáté minuty, kdy si Pardubice překlopily potřetí v utkání skóre na svou stranu. Po ztrátě Motoru za vlastní bránou vypálil od modré čáry Jan Košťálek a jeho střela po teči od brusle Filipa Koffera skončila až v budějovické kleci. Druhá polovina prostřední části zápasu nabídla kromě vyrovnaného hokeje také první vyloučení zápasu, Matěj Paulovič usedl na trestnou lavici za faul vysokou holí. Motor svou početní převahu nezačal dobře, nakonec se mu ale díky ní podařilo opět vyrovnat. Vteřinu po konci přesilovky napřáhl k ráně Lukáš Pech a propálil nic nevidícího Frodla. V posledních třech minutách druhé třetiny se Pardubice oklepaly a přitlačily Budějovice, branku jsme ale už neviděli.

První velkou šanci třetí třetiny neproměnil Koffer, o chvíli později trefil Ciencala pouze boční síťku. Východočeši začali poslední dvacetiminutovku mnohem lépe než domácí Motor a většinu prvních pěti minut této části se kotouč pohyboval v pásmu Českých Budějovic. I Jihočeši ale v následujících okamžicích zavítali před brankáře Frodla, pokračovalo se však v opatrné hře z obou stran, která odpovídala důležitosti celého duelu. Tato perioda však samozřejmě také nabídla své příležitosti. V obrovské šanci selhal ve dvaapadesáté minutě Miroslav Holec, kterého po Hanzlově pasu fantasticky vychytal Dominik Frodl. Domácí se ale přece jenom dočkali. Čtyři minuty před koncem základní hrací doby ujela do přečíslení dva na jednoho dvojice Jakub Valský-Michal Vondrka, druhý jmenovaný bekhendovým blafákem do protipohybu překonal hostujícího gólmana a Motor šel poprvé v zápase do vedení. Dynamo se ale s nepříznivým výsledkem a koncem sezóny nechtělo smířit a zavřelo Budějovice v útočné třetině. Mohutný tlak Pardubic ještě posílilo vyloučení Lukáše Pecha, po kterém šli hosté do převahy šesti proti čtyřem s odkrytou brankou. Závěrečný nápor však Pardubice v gól nepřetavily. Motor tak může slavit senzační úspěch, po úspěšné základní části totiž postupuje do semifinále play-off, kde ho bude čekat vítěz série Sparta-Liberec.

Jaroslav Modrý (Motor): ,, Celá série byla hodně vyrovnaná. Chtěl bych pochválit naše fanoušky za krásnou atmosféru, kterou nám vytvořili a byla radost v ní hrát. Kluci pracovali a šli si za vítězstvím. Budu se opakovat, ale zase jsme našli cestu k vítězství. Jsem rád, že tým opět prokázal svůj charakter a sílu. Vyhráli jsme zase jen o gól, ale šli jsme tomu naproti.“
Richard Král (Pardubice): „Bylo to vyrovnané utkání. První třetinu jsme zvládli, ale ve druhé jsme měli výpadek, hráli jsme ustrašeně a pasivně, čímž nás soupeř dostal pod tlak. Pak se hrál vyrovnaný hokej, šance byly na obou stranách a vynikali brankáři. Ve třetí třetině jsme měli velkou šanci, ale nedali jsme, a nakonec se to přiklonilo k Budějkám. Postoupily asi zaslouženě.“