MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
20.12.2004, Tomáš Kučera, Jaroslav Andrle

CEB - TRE - 5:0 - Jednoznačné vítězství s hořkou příchutí

Zcela jednozančný průběh mělo utkání domácích Českých Budějovic s hosty z Třebíče. Hosté, v současnosti na předposledním místě první ligy, si vypracovali vážnější tlak až ve třetí třetině. To když hráli, po vyloučení Krsteva a Turka, dvojnásobnou přesilovou hru. Ale ani v této početní výhodě se jim branku vstřelit nepodařilo, a tak kotouče padaly jen za záda brankáře Luňáka. Hvězdou zápasu se stal se dvěma trefami Jiří Šimánek. Hořkou příchuť tak utkání dodala jen tragická nehoda hokejistů Sarezy Ostrava a smrt trenéra Karla Metelky.
Ve stínu tragédie ostravského autobusu se odehrál zápas lídra tabulky s mužstvem Třebíče, jehož hráči vybředli z krize a v minulém kole zle prohnali silný tým z Ústí nad Labem, jemuž uzmuli bod.

První část začali domácí zhurta a hned v úvodní minutě se mohl prosadit kanadský bek Ference. Proklestil si cestu přes trio hráčů a hned třikrát v rychlém sledu zkoušel prostřelit Luňáka, ale i díky pomoci třebíčských obránců zůstal stav smírný. Ani poté jihočeská aktivita nezemřela, ale hlavním problémem bylo proměňování šancí proti rozchytanému Luňákovi. Ten postupně zlikvidoval opakované pokusy Dvořáka, Krsteva, Ference, Havelky či Bělohlava. Vstřelit ale doma v první třetině branku, toť pro Českobudějovické úkol rovný lovu perel na Bezdrevě. Ani hosté se zkraje utkání neostýchali ohrožovat klid Romana Turka. Nebezpečné byly zejména pokusy agilního Sobotky nebo dvě šance ex-zlínského Čecha. Mistr světa v domácí brance ale zřejmě přichází do formy.

Druhé dějství se začalo vinout ve šlépějích prvního, to když po vnější tyči nastřelené Dvořákem Štrba velice hezky, ale taktéž velice zdlouhavě, řešil nájezd na Luňáka zpětnou přihrávkou na Jindru, ten byl ale dobře blokován. Tvrdou střelu Olivy na straně druhé pak Turek vytěsnil jen s velkými obtížemi, ale to už se schylovalo k rozhodujícím událostem. Ve 28. minutě prokázal Šimánek formu, která si ho v 1. lize našla, protančil obranou Třebíče až před Luňáka a ten s jeho střelou už tentokráte nemohl nic dělat - 1:0. Mnoho vody v sousední Vltavě neuplynulo a domácí diváci slavili podruhé. To se opět ve skvělém světle předvedla zámořská první formace. Ta za největšího přičinění Prospala rozebrala obranu hostí a Kropáč už řešil jen rébus, co s Luňákem. Jeho řešení bylo prosté a krásné - antiarachnoidní bomba do šibenice a stav 2:0. Hosté dostali ještě jednu šanci na to, aby zápas zauzlovali, jenže duo Vrbata - Žiška s nájezdem dvou na jednoho naložilo macešsky. A tak Jihočeši definitivně přidělali náhrobek na třebíčskou snahu o body šest sekund před sirénou. V přesilovce pálil ostře Kotaška a dvojí teč, jejíž druhou půlku si usurpoval Šimánek, znamenala ustálení stavu na 3:0.

Poslední třetinu už odehráli domácí v pohodě a soupeř zřejmě v myslích rezignoval. Z mnoha střel vyvstala v gól hned ta druhá v pořadí, když Dvořák zkušeně proděravěl Luňákovy betony - 4:0. A pak též Neckářova toužebná snaha skórovat v přesilovce, kdy tento fyzicky skvělě vybavený bek zbořil vše před sebou, jen aby dosáhl své první branky za Budějovice po jedenácti letech - 5:0. Domácím pak zatrnulo nejvíce ve 42. minutě, kdy po křídle upláchl Čech a jeho střelu si srazil Turek pod sebe. Marně se pak po kotouči rozhlížel a třebíčští forvardi mohli jen proklínat rychlé nohy mladíka Macháčka, který dobruslil volně ležící puk jako první a uchránil tak premiérovou Turkovu nulu po návratu ze zámoří. Zápas slušné úrovně tak překvapení nepřinesl a hosté i přes vcelku sympatický výkon odjíždějí na Vysočinu bez bodů i branek.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistent
27:32 Šimánek Štrba
30:13 Kropáč Prospal
39:54 Šimánek Bělohlav Kotaška
42:55 Dvořák Prospal Kropáč
53:14 Neckář Prospal Ference
Střely na branku
České
Budějovice
SK HS
Třebíč
Ference8
Dvořák5
Krstev4
Neckář3
Jindra3
Kropáč3
Prospal2
Macháček2
Šimánek2
Kotaška2
Sailer2
Rob1
Havelka1
Bělohlav1
CELKEM39
Čech5
Hrbáček4
Sobotka2
Ščerban2
Kubiš2
Horák2
Žiška1
Přibyl1
Oliva1
Svačina1
Vrbata1
Fryauf1
CELKEM23
Statistika vhazování
České
Budějovice
SK HS
Třebíč
Mertl3/4 - 75%
Prospal12/21 - 57%
Štrba11/20 - 55%
Musil6/11 - 55%
Havelka2/4 - 50%
Květoň0/4 - 0%
CELKEM35/68 - 51%
Wolf1/1 - 100%
Fryauf8/10 - 80%
Žiška10/16 - 63%
Oliva1/2 - 50%
Sobotka7/17 - 41%
Škoda1/3 - 33%
Čech5/15 - 33%
Kubiš0/1 - 0%
Beroun0/1 - 0%
Caha0/2 - 0%
CELKEM33/68 - 49%
Nejlepší hráči
České
Budějovice
SK HS
Třebíč
VÁCLAV PROSPAL
Roman Turek
Jiří Šimánek
MARTIN ČECH
Martin Sobotka
Filip Luňák
Ohlasy po zápasu
Josef Horešovský (Třebíč): My jsme sem samozřejmě jeli to zkusit, protože rozdíl ve výkonnosti je samozřejmě veliký. Čistě matematicky má soupeř více než třikrát tolik bodů, co my. Dokud jsme měli šťávu, tak jsme drželi stav 0:0, ale pak nám síly docházely, i kvůli tomu, že před dvěma dny jsme hráli vypjatý zápas s Ústím. Pod tlakem domácích jsme pak prostě dělali chyby a výsledek je tudíž jasný.

Josef Jandač (České Budějovice): Scénář našich zápasů doma se opakuje, zkrátka nástup do utkání není tak aktivní, jak bychom si představovali, ale naštěstí v půlce zápasu se to stejně jako proti Boleslavi zlomilo, góly nám tam napadaly a zbytek zápasu se už v podstatě jen dohrával. I přes ten horší úvod ale myslím nebylo o vítězi od začátku pochyb. Krstev vjel do nějaké rýhy v ledu a otočil si koleno, jak je jeho stav vážný, to ukáží až další vyšetření.

Sociální sítě

28. narozeniny dnes slaví útočník Motoru Vojtěch Tomeček. Gratulujeme a přejeme co nejvíc gólů za Motor! ??

Motor v utkání s Třebíčí padl 0:4. ??hcmotor.cz/zapas.asp?id=C…

V této sestavě nastoupíme již do třetího přátelského utkání v nové sezoně. Tentokrát na domácím ledě přivítáme HS Třebíč a pokud...

PREVIEW: Dnes od 17:30 hrajeme doma přípravný zápas s Třebíčí ??hcmotor.cz/clanek.asp?id=…