09.08.2004, Antonín Vansa, David Schlegel

Jihočeši nastoupí v úterý v Třebíči

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Celkově čtvrté přípravné utkání na nadcházející sezonu první hokejové ligy čeká hokejisty HC České Budějovice v úterý od 17.30 hodin na ledě Horácké Slavie Třebíč. Jihomoravský celek bude soupeřem českobudějovických hokejistů i o tři dny později v Budvar aréně.
V přípravných střetnutích na novou sezonu zaznamenali hráči HC České Budějovice zatím jen jednu výhru. V exhibičním duchu porazili oslabený výběr Romana Turka 6:4. Pak si však připsali dvě prohry na ledech bývalých soupeřů z extraligy. Naposledy podlehl jihočeský celek Znojmu 2:3. „Nesmíme zapomenout, že jsme ve fázi zkoušení určitých hráčů,“ upozornil trenér HC České Budějovice Josef Jandač. Zápas na ledě Znojemských orlů ho uspokojil daleko více, než utkání, ve kterém Jihočeši nestačili na Karlovy Vary. „I když se jednalo jen o přípravné klání, mrzí mě, že jsme remízu ztratili tři minuty před koncem. To by se stávat nemělo,“ poukázal Jandač na branku navrátilce z finské SM - liigy Marka Vorla, který o výhře Jihomoravanů rozhodl v 57. minutě.

Zápas však přes vítězství Znojma 3:2 neskončil po šedesáti minutách hry. Oba celky se dohodly na následném pětiminutovém prodloužení. „Byla to moje iniciativa. Snažím se mužstvo poznat a zajímá mě, jakým způsobem se prezentuje při hře čtyři na čtyři,“ vysvětlil českobudějovický kouč. Pět minut by se mělo nastavovat i v následujících utkáních, ve kterých se českobudějovický tým představí. „Pokud na to mančafty přistoupí, budeme v tom pokračovat. Pro hráče, kteří pospíchají domů, je to jen pět minut zdržení,“ pousmál se Jandač.

V úterý hrají Jihočeši s prvním týmem, se kterým se později budou utkávat i v první lize. Čeká je Horácká Slavia Třebíč. „Bude to určitě jiný zápas, než které jsme sehráli s extraligovými soupeři. Zatím jsme ale v únavě a není to pro mne zatím nic jiného, než další přípravný zápas,“ odmítl Jandač tvrzení, že by utkání s houževnatým soupeřem měli Jihočeši kvůli větší sebedůvěře za každou cenu vyhrát. „Rozhodně si nemyslím, že jedeme do Třebíče jako favorit a měli bychom jí rostřílet,“ dodal.

Největší slabinou jihočeského celku je zatím koncovka. Hráči HC České Budějovice dali ve dvou skutečně přípravných zápasech jen dva góly. Oba až v poslední desetiminutovce zápasu ve Znojmě. Šimánek snižoval v 50. minutě na 2:1, Bělohlav o dvě minuty později vyrovnal. „Koncovka se zatím moc nedaří. Naznačuje to problém, který byl v Českých Budějovicích minulou sezonu,“ uvedl Jandač, který se neváhal pustit do svých svěřenců. „Chybí tu nějaký typický produktivní hráč, který by dokázal ze tří šancí dvě proměnit. Stačí mít dva takové hokejisty v týmu a zbytek mužstva se s nimi chytne. Ty my zatím nemáme,“ povzdechl si Jandač. V přípravě se střelecky nejvíce daří Radku Bělohlavovi. Šutéři jako Petr Sailer, Jan Fadrný se zatím neprosadili vůbec, nejlepší střelec Českobudějovických v sezoně 2002/03 Luboš Rob se trefil jen v exhibičním zápase. „Je teď můj úkol, abych nějakého kanonýra v týmu probudil a našel,“ uvedl kouč. Nevyloučil ani takovou možnost, že by vedení klubu ještě nějakého střelce stačilo sehnat. „Přestupy pro nás končí až 30. ledna 2005. Do té doby se může stát hodně věcí,“ oznámil stručně Jandač.

V Třebíči opět nebude hrát útočník Josef Štraub, který stále posiluje zesláblý kvadriceps na noze. Ze zdravotních důvodů to však bude jediná absence jihočeského celku. „Další hráči nenastoupí z toho důvodu, že máme v mužstvu pět útočných řad. Někdo tak logicky hrát nebude,“ zakončil kouč HC České Budějovice Josef Jandač.

Horácká Slavia Třebíč

Hokejisté Třebíče v loňském ročníku postoupili na poslední chvíli do play-off, tam po boji podlehli v pěti zápasech Chomutovu. V loňském ročníku za Horáckou Slavii nastupoval i útočník Jiří Lála mladší, syn jednoho z nejslavnějších hokejistů českobudějovické historie, ovšem v příštím ročníku za Třebíč již hrát nebude. Zkušenosti z Českých Budějovic má ještě další útočník Lukáš Květoň. Na druhé straně v třebíčském dresu zahajoval loňskou sezónu budějovický brankář Josef Kučera.

Brankářskou jedničkou Třebíče se loni stal Filip Luňák, v obraně tvrdí muziku Marcel Hrbáček a Oldřich Kališ. Jedním z nejproduktivnějších hráčů první ligy je dlouhodobě Robert Holý, kterého v útoku dobře doplňuje Jakub Žiška. Třetí do party, Michal Kaňka, odešel do norského Lillehammeru. V Třebíči je naopak na zkoušce dvoumetrový obránce Jore Makkonen, který přišel na zkoušku z finského druholigového celku HC Salamat.