16.09.2022, Tomáš Kobera, foto: Lukáš Filipec (hcocelari.cz)

TRI - CEB 0:2 - To je začátek! Motor veze z ledu obhájce titulu všechny body

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Českobudějovický Motor zahájil novou sezónu na ledě třineckých Ocelářů, kde se Jihočechům v posledních letech vůbec nedaří. Budějovice vstoupily do utkání výborně a již v jedenácté minutě vedly 0:2, což je skóre, které díky famóznímu výkonu Dominika Hrachoviny a obrany Motoru zůstalo nezměněno až do závěrečné sirény.

Na úvodní trefu se ve WERK Aréně nečekalo dlouho. Po střeleckém pokusu Romana Vráblíka se k odraženému kotouči dostal Mikuláš Hovorka, který ve druhé minutě nekompromisní ranou do horního rohu otevřel skóre a připsal si svůj první extraligový gól. Domácí se k první dobré příležitosti dostali až v deváté minutě, kdy z mezikruží vyzkoušel Hrachovinu Vladimír Dravecký. O dvě minuty později pálil po vhazování nebezpečně Milan Gulaš a krátce nato přišlo první vyloučení zápasu, když byl za podrážení vyloučen domácí Svačina. A Motor s využitím přesilovky dlouho neotálel. Šenkeřík posunul z modré puk na Gulaše, který ze své typické pozice našel mezi kruhy připraveného Martina Hanzla, jenž se z výborné střelecké pozice nemýlil. O čtrnáct vteřin později přišel také první trest hostujícího celku, když kolenem fauloval Tomeček. V početní převaze se Oceláři usadili v pásmu Budějovic, nejblíže brance byl Daňo, který zakončoval hned třikrát, ani jednou však Hrachovinu nepřekonal. Zbytek první třetiny se odehrál v klidném tempu s výjimkou posledních deseti vteřin, kdy se do budějovického brankoviště nebezpečně natlačil Marcinko. Hostující gólman ale za svá záda nepustil ani další pokusy, a do kabin se tak šlo za stavu 0:2.

Hned v první minutě prostřední části byly velmi blízko vstřelení gólu oba celky. Nejprve se skvěle vykličkoval před Mazance Jan Štencel, následně na druhé straně zakončoval Marinčin a Hrachovina kromě jeho střely musel likvidovat také dorážky Daňa a Hudáčka. Za okamžik už byl zase v dobré palebné pozici kapitán Gulaš, domácí brankář i se štěstím šanci zneškodnil. O dvě minuty později se objevil v zajímavé příležitosti Roman, ale kontaktní branku nevsítil. Šestadvacátá minuta nabídla do té doby největší šanci Ocelářů, když se po rychlé kombinaci opřel do puku zcela volný Adámek, Dominik Hrachovina se ale rychle přesunul a zasáhl. V polovině zápasu odešel na trestnou lavici Filip Přikryl a obhájce titulu dostal šanci snížit, kterou využít nedokázal. Ve třiatřicáté minutě střílel zpoza kruhů Aron Chmielewski pouze do připraveného gólmana hostů. Ondřej Kachyňa devadesát vteřin před druhou sirénou obdržel dvouminutový trest za napadení, ale domácí ani přes závar v posledních okamžicích druhé třetiny neprocpali kotouč za ležícího Hrachovinu. Třinec byl ve druhé části celkově výrazně aktivnější, skóre se ale nepohnulo ani jedním směrem a Motor zůstal ve dvoubrankovém vedení.

Domácí hokejisté si část početní převahy přenesli z druhé třetiny do té třetí, ve zbylém čase si ale výraznější příležitost nevypracovali. Chvíli po skončení přesilovky byl opět v českobudějovickém brankovišti důrazný Tomáš Marcinko, který se snažil dorážet z bezprostřední blízkosti. Oceláři vstoupili do třetí dvacetiminutovky velmi aktivně a opakovaně obstřelovali branku Motoru. V dobrých možnostech selhali Svačina, Roman i Daňo, který se zjevil před Hrachovinou zcela osamocen. Po dlouho trvajícím tlaku Třince přišel jedenáct minut před koncem ze středního pásma nástřel Jakuba Valského na Mazancovu branku a domácí brankář měl co dělat, aby mu puk neproskočil mezi rukou a tělem. Motor následně několikrát prověřil domácího gólmana, zbytek třetiny se ale nesl opět v duchu velkého třineckého náporu. Fantastický Dominik Hrachovina za pomoci svých obětavých obránců ale za svá záda nepustil ani jednu jedinou střelu a nic na tom nezměnila ani závěrečná hra Ocelářů v šesti. Jihočeši si tak z dlouhého výletu vezou první tři body a cenné vítězství.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): "Nevyšla nám první třetina.Nepodali jsme v ní výkon, na který jsme zvyklí. Druhá a třetí už byla z naší strany poměrně dobrá, nicméně jsme nedokázali smazat manko. Měli jsme střelecké i brankové příležitosti, ale gól nám nepadl."
Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): "Kluci podali velice obětavý výkon, vynikající byl gólman Hrachovina. Měli jsme pár zraněných, tak jsme museli udělat několik změn, ale to k hokeji patří."