20.01.2023, Václav Kucul

CEB - PLZ 3:4p - Motor vedl o dva góly, nakonec však bere pouze bod

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Českobudějovický Motor v dnešním zápase nejprve prohrával, utkání ale třemi brankami díky Jakubovi Valskému, Stuartu Percymu a Michalu Vondrkovi otočil a vedl po dvou třetinách 3:1. Náskok ale svěřenci Čermáka udržet nedokázali a nakonec berou pouze bod po prohře v prodloužení.

Do utkání vstoupila aktivněji hostující Plzeň, která se hned v úvodních vteřinách usadila v útočném pásmu Motoru. Po následné kombinaci a zakončení plzeňského hráče však Strmeň puk zkrotil a vhazovalo se po jeho levé ruce. V 5. minutě zahrozil i domácí Motor, když se na levém křídle dobře uvolnil Gulaš, udělal kličku do středu hřiště a vypálil. Jeho rána cíl ale minula. A tak šli do vedení hosté. Po nedorozumění v budějovické obraně v 6. minutě pláchl domácím Ludwig Blomstrand, kterého na zteč vyslal Jiříček. Švédský útočník Strmeně prostřelil ke vzdálenější tyči nad lapačku a Plzeň vedla 1:0. O pár vteřin později se do další velké šance plzeňských Indiánů dostal Zámorský, brankář Motoru ale výborným zákrokem levým betonem kotouč vyrazil a svůj tým podržel. Zatím největší šanci Českých Budějovic měl v 11. minutě Lotyš Dzierkals, který po nahození před branku před gólmanem Plzně Svobodou šikovně tečoval, druhý jmenovaný puk ale dostal do bezpečí a držel tak i nadále čisté konto. Výhodu přesilové hry ve 13. minutě dostali domácí hokejisté, s tou ale nedokázali naložit tak, aby nějak více zavařili hostující defenzivě a Motor tak stále dotahoval jednobrankové manko. Necelých šest minut před koncem první třetiny se mezi kruhy dostal do velké šance útočník Motoru Doležal, který zkoušel bekhendovým pokusem překonat gólmana Západočechů. To se mu ale nepovedlo, Svoboda se vyznamenal. V 16. minutě už to ale Budějovicím vyšlo. Hanzl se u levého mantinelu dostal ke kotouči, našel před brankou Jakuba Valského a ten z první hostujícího brankáře překonal. Těsně před koncem první třetiny mohl jít Motor do vedení. Ve velké příležitosti se ocitl Vráblík, jeho pokus ale skončil vedle pravého horního rohu plzeňské branky. Do první přestávky se tak šlo za nerozhodného stavu 1:1.

Vstup do druhé třetiny na výbornou. Tak by se dal hodnotit začátek domácího týmu ve druhém dějství. Hned ve 22. minutě šel Motor do vedení. Stuart Percy nabral na levé straně rychlost a jeho přihrávku, která mířila před branku, si i za přispění Valského hostující obrana srazila do sítě, 2:1 pro svěřence Davida Čermáka. Budvar Arena rázem byla zase mnohem více slyšet a hnala domácí tým za dalším gólem. Ten mohl přijít ve 28. minutě, když se z trestné lavice vracel Percy. Kanadský zadák adresoval kotouč napříč pásmem na Hanzla, ten mu ho vrátil a Kanaďan hned střílel. Svobodův beton byl ale dobře přitisknutý k tyči a tato akce brankou neskončila. Ve 35. minutě měl na druhé straně velkou příležitost Hrabík, který z otočky vyslal svižnou střelu švihem, kterou betonem vyrazil Strmeň, ovšem pouze k Pourovi. Ten byl ale s dorážkou neúspěšný. 38. minuta přinesla přečíslení na straně Českých Budějovic, na jehož konci byl Strnad, který zakončoval. Svoboda byl ale pozorný a bez potíží puk chytil. Přesně dvě minuty před koncem druhé periody byl vyloučený plzeňský hráč a nabídl tedy dobrou příležitost Jihočechům navýšit náskok před odchodem do šaten. A to se povedlo. V posledních vteřinách napálil na branku kotouč Vráblík a puk se odrazil k Michalu Vondrkovi, který z následné dorážky v poslední vteřině druhé třetiny dostal puk do sítě a zaznamenal tak svůj první gól v probíhající sezoně. Budějovice si tedy do poslední třetiny díky vedení 3:1 nesly dvougólový náskok.

Lepší vstup do předchozí třetiny měl Motor, do této zase Indiáni z Plzně. Jejich kapitán Jan Schleiss vyzkoušel střelu přes obránce a ta Strmeně překvapila. Kotouč propadl za jeho záda a Západočeši snížili. Poté pár minut žádná závaznější gólová šance nepřicházela, tu měl až ve 49. minutě domácí Pech, který měl doopravdy pech, jelikož z úhlu netrefil prázdnou branku. Ještě větší šanci měl o chvíli déle kapitán domácího Motoru Gulaš. Ten ale přihrávku od Pecha po přečíslení dva na jednoho od Pecha poslal těsně nad branku a Plzeň jen o kousek unikla opět dvoubrankové ztrátě. 54. minuta přinesla přesilovku plzeňskému týmu. V níž pálil nebezpečně Zámorský a Strmeň měl zakrytý výhled, nakonec si puk ale našel a udržel ho ve své moci. Plzeň dál nebezpečně ostřelovala branku Budějovic, domácí hokejisté ale oslabení skvěle ubojovali, několikrát se vrhli do střel. Štěstí tak hosté ze západu Čech zkusili při power play v šesti hokejistech, a to jim vyšlo. Po zmatcích v budějovickém pásmu se kotouč dostal k Petru Kodýtkovi, jenž Strmeňovi nedal žádnou šanci a na ukazateli skóre svítilo 3:3. Tři třetiny tak o vítězi nerozhodly a šlo se do prodloužení.

V tom se na začátku druhé minuty tlačil před Svobodu Valský a vznikla potyčka, po které byl právě pouze Valský vyloučen. Plzeň zariskovala, poslala do pole pátého hráče a výhodu pět na tři díky Petru Zámorskému dokázala využít. Motor tak z dnešního zápasu do tabulky připisuje bod.

David Čermák (Motor):

„Měli jsme strašně špatný vstup do utkání a mohli jsme být rádi, že jsme prohrávali jenom 0:1. Postupně jsme se zlepšili a dokázali zápas otočit. Ve třetí třetině jsme bohužel udělali dvě velké chyby, které soupeř potrestal a rozhodl i v prodloužení.“

Petr Kořínek (Plzeň):

„Měli jsme dobrý vstup do utkání, dali jsme gól, ale pak jsme nadělili chyby, soupeř si vytvořil šance a vyrovnal. Druhá třetina z naší strany nebyla dobrá. Bylo to bláznivé utkání, domácí odskočili na 3:1, ale o druhé přestávce jsme si řekli, že není nic ztraceno a musíme hru hlavně zjednodušit. Důležitý byl náš gól na 3:2 a klíčovým momentem zápasu pak byla nevyužitá šance Milana Gulaše při přečíslení dva na jednoho. Power play už je hop, nebo trop. Vyšlo nám to a využili jsme i příležitost, která se nám naskytla v prodloužení.“