15.02.2012, Michal Špírek

VIT - CEB 3:1 - Vítkovice byly nad síly HC MOUNTFIELD

V í t k o v i c e - Jihočeši začali po reprezentační pauze porážkou. Utkání 48. kola odstartovalo se zpožděním, hosté se zdrželi při cestě do Ostravy na ucpaných silnicích. Vítkovičtí Budějovice přivítali v první třetině dvěma góly, po čtyřiceti minutách to pak už bylo 3:0. Ve třetí dvacetiminutovce HC MOUNTFIELD zabral, ale na více než branku Jiřího Šimánka to nestačilo. V pátek přijede do Budvar Arény k dalšímu zápasu Kometa Brno.
Katastrofální dopravní situace na silnicích zapříčinila to, že Jihočeši nemohli dorazit do místa konání utkání včas. Ostravané vyšli vstříc žádosti HC MOUNTFIELD o posunutí začátku zápasu a tak až v 18:15, tedy pětačtyřicet minut oproti původnímu rozpisu, se rozpoutal na ledě ostravské ČEZ ARÉNY boj o body. Hosté si chtěli pojistit postavení v první čtyřce tabulky, Vítkovice zase udržet šesté místo.

Hned ve 2. minutě mohli jít domácí do vedení. Húževka obdržel přesnou přihrávku na hranici brankoviště, ale Kovář dokázal betonem vykopnout kotouč směřující do odkryté části brány a zabránil jasnému gólu. Jihočeši se poté chopili aktivity, Filip Šindelář v bráně Vítkovic však vážněji ohrožen nebyl, a to ani v přesilovce HC MOUNTFIELD. To Vítkovice si počínaly při své první početní výhodě daleko lépe - v 10. minutě se Jiří Burger šikovně uvolnil od hrazení na střed hřiště a zamířil bezchybně nad vyrážečku Kováře - 1:0. Českobudějovičtí mohli odpovědět v další přesilovce nařízené za faul na Kuchejdu, kterého v nadějné příležitosti zbrzdil Hruška. Jihočeši neuspěli ani při tomto pokusu a ve 14. minutě už to bylo o dvě branky. Nahození Punčocháře od modré propadlo až k Peteru Húževkovi, jenž byl před Kovářem zcela nepokryt a s trochou štěstí procedil pod betonem brankáře puk za brankovou čáru – 2:0. V první třetině se hosté branky nedočkali, jejich největší šancí byla střela Kuchejdy, před dojíždějícím Kašpaříkem pak stačil Šindelář puk uklidit do bezpečí.

Vítkovice vstoupily do druhé třetiny s dvoubrankovým náskokem. Malíkova pumelice ve 22. minutě skončila v Kovářově lapačce, stejně jistě si o pár vteřin později počínal hostující muž s maskou proti ráně Ovčačíka. Na druhé straně zaměstnala Šindeláře střela Sailera. Následně se dostal do zakončení Trnka, vyhnul se vyjetému Kovářovi, ovšem mezi tři tyče kotouč nasměrovat nedokázal. HC MOUNTFIELD přitopil ve druhé třetině pod kotlem a vymýšlel útočné akce. Neujala se ovšem ani rána Kotalíka, ani zakončení Šimánka po přečíslení vítkovické obrany. Vítkovice poté nečekaně udeřily a rozhodly o osudu utkání. Jan Káňa převzal zadovku Ujčíka v útočném pásmu, opřel se do puku a trefil se dokonale, puk zaplul do růžku brány - 3:0. V čase 34:11 si šel po dramatické situaci sednout k trestoměřičům Kranjc. Ujčík totiž předtím obdržel přesný pas do jízdy a hnal se proti Kovářovi, ten střelu zbrzdil, ale puk si našel cestu skrz výstroj a šoural se do brány. Kranjc kotouč odklidil z brankové čáry, přičemž posunul brankovou konstrukci a byl trochu přísně vyloučen. Další navýšení skóre z toho nebylo, domácí se po čtyřiceti minutách radovali z tříbrankového vedení.

V závěrečném dějství byli hosté lepším celkem. Naděje držel ale i budějovický brankář Kovář, který lapil přesilovkovou střelu Hrušky. Za svou aktivitu byl HC MOUNTFIELD odměněn v čase 51:37. Jiří Šimánek v pádu dorazil za záda Šindeláře ránu Ptáčka - 3:1. Důležitý zákrok si připsal Šindelář pět minut před koncem, když vyrazil puk přímo k holi Kašpaříka, ovšem skokem dorážku hostujícího centra parádně vykryl. A protože Českobudějovičtí nevstřelili domácímu brankáři gól ani v přesilovce po vyloučení Strapáče, radovaly se domácí Vítkovice ze zisku tří bodů.

Zdeněk Moták (Vítkovice): "Pro nás jsou to veledůležité tři body v bitvě o první šestku. V prvních dvou třetinách jsme asi opravdu byli o něco lepší. Vypracovali jsme si pár šancí, dali tři góly. Poslední část nám zase extrémně nevyšla. Hráči byli možná pod psychickým tlakem, nevím. Je ale třeba zdůraznit, že Budějovice vystoupily těsně před utkáním z autobusu a třetí část byla z jejich strany nejlepší."

Milan Kupka (České Budějovice): "Potvrdili jsme, že se nám po reprezentačních přestávkách nedaří. Je to tím, že nedáváme góly a neproměňujeme šance. Ale domácí byli v utkání o něco lepší a vítězství jim patří právem."