22.11.2011, Michal Špírek

VIT - CEB 3:0 - Jihočeši Málka ani jednou nepřekonali

V í t k o v i c e - Jihočeši nedokázali zvítězit posedmé za sebou venku a klubový rekord ze sezóny 1980/81 tak zůstal nepřekonán. Stopku českobudějovické sérii vystavili hokejisté Vítkovic. Gólman domácích Roman Málek vychytal čisté konto, zatímco Jakub Kovář inkasoval dvakrát ve druhé třetině a jednou ve třetí. Po nepovedeném výkonu zůstávají Jihočeši na třetím místě, Vítkovice ziskem tří bodů poskočily o tři příčky na osmou pozici. Nejlepším hráčem HC MOUNTFIELD byl vyhlášen Milan Gulaš, který se vrátil do sestavy po zranění.
Do sestavy HC MOUNTFIELD se vrátil útočník Milan Gulaš a chtěl pomoci svému navázat na domácí vítězství s Kometou. Proti Brnu stačily na zisk tří bodů jen dvě vstřelené branky, ale už první třetina duelu ve Vítkovicích naznačila, že ani toto číslo Jihočeši v Ostravě nepřekonají. Zápas se totiž rozehrál ve velice opatrném stylu, ve kterém na gólové šance nezbývalo místo. V 6. minutě dostali po vyloučení Ovčačíka hosté možnost přesilové hry, ale nedokázali ji zužitkovat a mohli být naopak rádi, že Jan Káňa svůj únik proti Kovářovi nezakončil gólovou tečkou. Hra byla plná nepřesností a diváci toho z nabídky koukatelného hokeje na ledě mnoho neshledali. Mírnou převahu domácích nedokázal brankou potvrdit ani Jan Káňa, ani Šedivý. V 15. minutě byl čas na největší šanci hostujícího celku, Tomáš Mertl pláchl Malíkovi, ale lapačka Málka slavila úspěch. V čase 19:30 byl s dvouminutovým trestem poslán k trestoměřičům Gulaš, a byť toto na bezbrankový výsledek první třetiny nemělo žádný vliv, ve druhé třetině toto vyloučení již hrálo velkou roli.

Než totiž Gulašův trest vypršel, byl vyloučen i Kotalík a před Vítkovicemi byla dvanáctisekundová výhoda pěti proti třem. Vyhrané buly připravilo domácím šanci ohrozit Kováře, od modré střílel Rehák a kotouč odražený od bruslí Ondřeje Šedivého zamířil ke smůle HC MOUNTFIELD za brankovou čáru – 1:0. To vše vteřinu po naskočení Gulaše na led. Hosté odpověděli ránou Nováka, ale Málek mohl s povděkem poklepat do tyče své brány, která za gólmana domácích zaskočila. Ve 25. minutě to bylo už o dvě branky. Petr Strapáč se šikovně uvolnil ze sevření Jihočechů a z mezikruží prostřelil Kováře. Málek, který v posledním zápase Vítkovic s Boleslaví střídal už po první třetině, skvěle zasáhl proti zakončení Kranjce a i ve 29. minutě tak Vítkovice kontrolovaly vývoj zápasu. Domácí sice na pohled vyklidili pole a nechávali s pukem vymýšlet útočné akce soupeře, ale HC MOUNTFIELD směrem dopředu úspěchy neslavil, Vítkovicím nedalo mnoho práce do hvizdu, značícího konec druhého dějství, udržet dvoubrankový náskok.

Do třetí třetiny hosté nastoupili s jasným vědomím, že třetí branka v jejich síti už by byla smrtelným úderem. Ve 42. minutě se Peter Húževka zbavil u mantinelu svého strážce Červeného a únik dva na jednoho zakončil přesným zakončením mezi betony Kováře – 3:0. Od té doby nebylo o vítězi střetnutí pochyb, hosté byli směrem dopředu neškodní a časomíra ukrajovala z třetí třetiny rychlým tempem. Málek uspěl jak proti střele Šimánka, tak možná v největší jihočeské šanci zápasu proti zakončení Podlešáka. Ten dostal přihrávku na mezikruží a měl čas umístit puk mimo dosah Málka. Namísto toho diváci zatleskali efektnímu zákroku lapačkou. Hosté se nedokázali prosadit ani ve své druhé přesilové hře zápasu. Plány na vychytání čistého konta mohl Málkovi minutu před koncem překazit Gulaš, jenomže na hranici brankoviště se nedokázal dostatečně rychle zorientovat. Vítkovice tak oplatily Budějovicím porážku z prvního vzájemného střetnutí a získaly zasloužené tři body.

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Změnili jsme hru s ohledem na sílu soupeře a nebyli jsme tak aktivní jako v posledních dvou zápasech venku. Ne že bychom chtěli hrát opatrně, ale museli jsme přihlédnout ke kvalitě soupeře a nepouštět ho do přečíslení a situací, které by mohl využít. Budějovice mají v útoku velkou sílu. Musím vyzdvihnout brankáře Málka, který znovu zachytal skvěle, a hlavně jeho zásluhou bereme tři body."

Milan Kupka (České Budějovice): "Viděli jsme hodně opatrnou hru z obou stran. Čekalo se na chyby soupeře a na to, kdo je potrestá. Podařilo se to domácím, a proto berou tři body."