08.12.2023, Václav Plachta

PCE - CEB 4:3p - Z ledu lídra si odváží Jihočeši bod

Pardubice — Svěřenci Ladislava Čiháka sahali v šestadvacátém kole na ledě lídra soutěže z Pardubic po tříbodovém vítězství a do závěrečné třetiny drželi Jihočeši dvoubrankový náskok. Dynamo ale v opačném gardu napodobilo první vzájemný střet letošní sezony, dokázalo vyrovnat a v prodloužení překlopilo vítězství na svojí stranu, když rozhodující branku vstřelil třiatřicet vteřin před koncem obránce Jan Košťálek.

Úvodní minuty utkání patřily jednoznačně domácím. Aktivní pohyb Dynama dělal Jihočechům velké problémy a již po osmačtyřiceti vteřinách byl za držení vyloučen obránce Pavel Pýcha. Přesilovka sice nepřinesla v prvotních chvílích přímé ohrožení branky, ale na začátku třetí minuty využil rozestoupení hostující obrany Tomáš Hyka, který projel českobudějovickou obranou a následně překonal parádní kličkou i brankáře Hrachovinu. Ten o dvě minuty později opět kapituloval, když nahození Čerešňáka vyrazil pouze k Lukáši Sedlákovi. Kapitán Dynama ale branky docílil úmyslným kopnutím kotouče, a tak po konzultaci s videorozhodčím nebyla druhá branka Pardubic uznána. Parádní úvod Pardubic následně narušila dvě domácí vyloučení v řadě, která sice hosté nevyužili, ale Motor získal potřebnou půdu pod nohama. Třetí početní výhodu už Jihočeši dokázali využít, když v 17. minutě Kondelík přisunul na Ordoše, který objel branku Romana Willa a předložil kotouč Mikuláši Hovorkovi. Osamocený reprezentační nováček sice neobdržel ideální přihrávku, ale i s touto nelehkou situací si hostující obránce poradil a ranou z levého kruhu vyrovnal. Na využitou početní výhodu navíc o minutu a šestnáct vteřin později navázalo duo Dominik Simon - Pavel Pýcha. Prvně jmenovaný nejprve využil zaváhání Košťálka a následně získaný kotouč nabídl svému spoluhráči, jehož střelecký pokus se zastavil až v síti Dynama.

Nabité sebevědomí ze závěru úvodní třetiny zúročili Jihočeši i v úvodu prostřední části. Vyloučení Lukáše Radila dokázaly Pardubice ještě ubránit, ale ve 25. minutě využil zaváhání domácích hráčů u vlastní střídačky Jan Ordoš. Jeho samostatný únik zastavil až za cenu faulu Jan Košťálek a rozhodčí nařídili, za zákrok z kategorie poslední záchrany, trestné střílení. Tváří tvář Romanu Willovi se tak postavil Martin Hanzl a navrátilec do sestavy Motoru ukázal, že samostatné nájezdy patří k jeho silným stránkám. Nabídnutou možnost suverénně proměnil a Motor se tak rychle po vyrovnání dostal ke dvoubrankovému náskoku. Ten mohly České Budějovice, zásluhou několika rychlých přechodů přes střední pásmo, s jistotu navýšit. V největší šanci se ve 36. minuty objevil Josef Koláček, ale mladíček v sestavě Motoru z bezprostřední blízkosti pardubického Willa nepřekonal. Dynamo se nezmohlo na protihru, a první střela na bránu od Pardubic ve druhé třetině přišla až po více než čtrnácti minutách hry. Pokus Říčky z velkého úhlu ale neměl šanci na úspěch a následně si Dominik Hrachovina s jistotu poradil i se střeleckým pokusem Radila.

Do třetí třetiny vstoupili hráči Dynama s jasnou snahou otočit nepříznivý stav utkání. Jiskřičku naděje na bodový zisk domácích rozdmýchal po pěti minutách hry Jan Kolář, který si našel ideální střeleckou pozici a ranou do horního rohu snížil na rozdíl jediné branky. Rychle po vstřelení druhé branky domácích v utkání navíc dostaly Pardubice možnost přesilové hry a vyloučení Pavla Pýchy potrestal ve 38. minutě Jan Košťálek. Osmadvacetiletý obránce domácích propálil od modré čáry všechno, co mu stálo v cestě, a vyrovnávací brankou se symbolicky u pardubických příznivců, za své chyby u branek Motoru, vykoupil. Tři minuty před koncem základní hrací doby mohl utkání definitivně překlopit na stranu Východočechů Lukáš Sedlák. S backhandovým pokusem domácího kapitána si poradil brankář Dominik Hrachovina a před dorážejícím Hykou uklidili kotouč do bezpečí hostující obránci. Aktivní závěr Pardubic poté přinesl ještě jednu dělovku Košťálka, ale ani ta neskončila za zády českobudějovického brankáře, a tak zápas zamířil do prodloužení

V nastavené pětiminutovce si první dvě šance vytvořil Motor. Roman Will si ale dokázal poradit s oběma pokusy Jihočechů. Nadějný úvod prodloužení narušilo, z pohledu Jihočechů, vyloučení Milana Doudery, a tak svěřenci Václava Varadi dostali jedinečnou šanci rozhodnout o výsledku pátečního duelu. Dlouho to vypadalo, že Dynamo početní výhodu nedokáže zužitkovat, ale jedenáct vteřin před koncem trestu přisoudil druhý bod domácím Jan Košťálek. Pardubice tak otočily ve třetí nepříznivý stav utkání, a díky dvěma brankám obránce Košťálka zvítězily poměrem 4:3 po prodloužení.

Marek Zadina (Dynamo): První třetina z naší strany nebyla dobrá. Bylo tam spoustu faulů a nedisciplinovanost. Stáhlo se to na pár hráčů, kteří hrají oslabení. Pak tam byly i přesilovky, čímž byla ta třetina hodně poznamenaná. Ve druhé třetině jsme se nemohli vůbec dostat do tempa, soupeř byl prostě lepší a přehrával nás. Nebyli jsme to my. Třetí třetina už byla skvělá, za což patří hráčům velké dík. Soupeř hrál dobře a kluci se hodně nadřeli. Věděli jsme, že když dáme kontaktní gól na 3:2, že se to zvedne a kluci si začnou věřit a poženou nás lidi, což se nám potvrdilo. V té třetí třetině a v prodloužení už to bylo to, co hrajeme a co jsme. Vítězství si vážíme, ukazuje to, jak je tým morálně silný.

Ladislav Čihák (Motor): Vedení 2:1 po první třetině bylo zlaté, protože náš výkon nebyl ideální. Ve druhé jsme se zlepšili, proměnili jsme trestné střílení a měli jsme i štěstí. Třetí třetina nás strašně mrzí. Nebyla z naší strany odehrána zkušeně. Měli jsme problém s vhazováním, tím se domácí dostávali do tlaku a z přesilovek nám zápas otočili. Bodu z Pardubic si ceníme, ale vzhledem k vývoji zápasu nás porážka mrzí.