13.02.2009, David Lukeš

CEB - ZLN 1:2sn - Podruhé za sebou jen s bodem

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD odehráli proti týmu RI Okna Zlín utrápený zápas. Po celou dobu si udržovali výraznou herní a střeleckou aktivitu, vyhořeli ovšem v zakončení, i přes velké množství přesilových her. Jako neprostupná překážka se ukázal mladý gólman Zlína Jakub Sedláček, na kterého si ve 36. minutě jako jediný přišel Tomáš Mertl. V nájezdech byli šťastnější hosté a tak si odvážejí dva body, zatímco MOUNTFIELD získal jen jeden.
Utkání začalo překvapivě poněkud uvolněně. Domácím Jihočechům se nedařilo vyvinout úvodní nápor a dlouho se tak hrálo bez vyložených šancí. Oživení si solidně zaplněná hala slibovala od 7. minuty v níž putoval za katr Lukáš Galvas. Hosté ale "oslabení dokázali využít" už po 21 vteřinách. Vzorně zakončené přečíslení dvou na jednoho po nahrávce Andrašovského využil Pavel Kubiš - 0:1

Vzápětí hráli domácí 41 vteřin dvojnásobnou přesilovku a i přes velké úsilí se jim nepodařilo vyrovnat. Naopak - druhé brance byli blízko trpělivě hrající hosté, kteří při své přesilovce v 15. minutě, kdy Lukáš Galvas svým nahozením od modré čáry trefil jen horní tyčku. Závěrečný tlak Budějovic v první třetině přibrzdilo vyloučení, ve kterém si šanci vypracovali Leška s Köhlerem - první nahrával, druhý šikovně do protipohybu zakončoval k odkryté tyčce, ovšem svatyni Jakuba Kováře minul.

Druhou třetinu sice začali aktivněji hosté, ovšem hodně rychle začali ztrácet pevný led pod nohama. Aktivita se přesouvala na hole MOUNTFIELDU, jehož hráči si místy vytvářeli drtivý tlak. Ve 24. minutě ještě při hře 4 na 4 zahrozil zle Petr Leška, který v úniku nepřekonal výborně zasáhnuvšího Kováře, vzápětí už ale naplno odstartovaly budějovické dělostřelecké manévry, jejichž vděčným cílem byl nedobytný bunkr jménem Jakub Sedláček.

Budějovičtí hráli několik přesilovek, ovšem puky se se železnou pravidelností odrážely od mladého mága ve zlínské brance. Tak trochu už zoufalí Jihočeši se prosadili až v 36. minutě. Michal Hudec dostal nepřesnou přihrávku v přečíslení, avšak nerezignoval, dobruslil ho dorohu a vší silou ho napálil z nulového úhlu na Jakuba Sedláčka. Ten jen vyrazil před sebe, kde přesně dorážel Tomáš Mertl - 1:1. Za tohoto stavu se i šlo do kabin a nic na tom nezměnila ani zlínská přesilovka před koncem druhé části, v níž nebezpečně pálili Hamrlík s Galvasem.

I když závěrečné dvacetiminutové dějství začínali domácí krátce v oslabení, byli to nakonec oni, kdo velkou část třetí třetiny odehráli v početních výhodách. V nich i mimo ně si ale pravidelně lámali zuby na výtečně chytajícím Jakubu Sedláčkovi. Výčet neúspěšných střelců je dlouhý, za celý zápas na hostující branku vypálili hráči MOUNTFIELDU 53 pokusů, zatímco hosté na Kováře pouhých 20!

Nejblíže gólu byl v 53. minutě Ondřej Veselý. Na brankovišti nedokázal do odkryté branky zasunou hopsající puk, který nakonec zabavil kdo jiný než Jakub Sedláček. Velkou převahu si udržovali borci v červeném i v prodloužení, které bylo rovněž prošpikováno jejich jednou přesilovkou. Zápas nakonec dospěl do samostatných nájezdů, kde si domácí na rozžhaveného Sedláčka nepřišli a tak hostím stačil jediný penaltový zásah v podání tradičního exekutora Petra Lešky - 1:2.

Pavel Kubiš
Jan Tlačil (HC MOUNTFIELD): "Vstoupili jsme do utkání aktivně, ale sehráli jsme nešťastnou přesilovku při níž soupeř skóroval. Ve snaze o rychlou nápravu jsme se dostali do křeče. Poměr střel sice ukazoval naši převahu, ale efektivnost nebyla podle našich představ. Dostávali jsme se až příliš do brankoviště, ale zlínský gólman odchytal vynikající zápas."

Rostislav Vlach (Zlín): "Očekávali jsme velký tlak soupeře, ale první třetina byla vcelku vyrovnaná. Ve druhé měl navrch domácí tým a my musíme děkovat hlavně výkonu Sedláčka a obranné hře za to, že jsme se drželi. Měli jsme i hodně štěstí, ale to patří k hokeji. Vůbec nevíme, proč nás diváci na střídačce polévali a házeli po nás odpadky."