06.01.2023, Václav Kucul

CEB – VIT 0:2 - Motor vyšel proti Vítkovicím bodově i střelecky naprázdno

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Českobudějovický Motor se v prvním domácím zápasu roku 2023 nedokázal střelecky prosadit a proti Vítkovicím doma padl i podruhé v sezoně, tentokráte 0:2. Za hosty se prosadili Dominik Lakatoš a Lukáš Krenželok.

Motor do utkání vstoupil dobře a hned po necelých dvou minutách si připsal první šanci, puk před branku nahodil od modré Hanzl a domácí byli blízko prvnímu gólu, vítkovičtí hokejisté ale nebezpečí zažehnali. O minutu později dalším pokusem od modré Stezku prověřil Štencel a k odraženému puku se dostal Pech, ten zakončoval v kleče a branku minul. Velmi aktivní Budějovice se do další šance dostaly v sedmé minutě, v brankovišti soupeře se ke kotouči dostal Tomeček a kotouč z otočky poslal těsně vedle vítkovické svatyně. V polovině první třetiny se Vítkovice dostaly do první šance a tu hned proměnily. Kotala objel Strmeňovu branku, předložil mezi kruhy Dominiku Lakatošovi a ten se nemýlil, 1:0 pro Vítkovické. 16. minuta přinesla další nebezpečnou akci hostujícího celku. Fridrich hledal z pravé strany Chlána, ten ale nedokázal puk dostat za Strmeně. Odpovědět tak o minutu déle mohli hráči Motoru, když nebezpečně pálil Štencel, jeho střela byla ale defenzivou hostů sražena. Těsně před sirénou se o rozruch před vítkovickým gólmanem postaral Šenkeřík, jenž tvrdě vypálil. Jeho dělovka však minula cíl a do první přestávky Budějovice šly s jednobrankovou ztrátou.

Druhé dějství začalo podobně, jako to první. Motor se dostal do nebezpečných zakončení, branku ale nevstřelil. Ve 24. minutě dostaly Budějovice možnost početní výhodu, v níž nahazoval nebezpečně před branku Percy, kotouč se ale nakonec od Stezky odrazil mimo nebezpečí. A tak trestali hosté. A dost podobně, jako v případě první vstřelené branky. Lakatoš se dostal k puku, objel branku a před ní našel připraveného Lukáše Krenželoka, jenž bez větších potíží dopravil puk do budějovické brány. Na druhé straně ve 30. minutě nejdříve hledal Dzierkals rozjetého Hanzla, akci ale nakonec zakončil sám prvně jmenovaný, gólman hostů však puk zkrotil. Ve 43. minutě přesilovou hru hrál také vítkovický tým a puk skončil pod Strmeněm. Rozhodčí šli celou situaci prozkoumat na video, zda puk náhodou neskončil za brankovou čarou a gól nakonec uznali. Domácí si ale vzali trenérskou výzvu a branka nakonec pro nedovolené bránění brankáře neplatila, pokračovalo se tedy za stavu 2:0 pro Vítkovice. A za tohoto stavu se také šlo po druhé třetině do šaten.

Motor i do třetí třetiny vstoupil aktivněji, tlačil se před bránu a díky tomu si vynutil faul. V početní převaze se dlouho k ničemu nedostával, až těsně před uplynutím trestu se k tvrdé ráně od modré po přiklepnutí od Štencela dostal Vráblík, výborná obrana Vítkovic ale i nadále odolávala. Ve 45. minutě nebezpečně před brankou Stezky tečoval kotouč Valský, ale ani tento pokus se neujal. V minutě 49. se vítkovický útočník Půček objevil zcela sám před Strmeněm, toho ovšem překonat nedokázal. Střelecky velmi aktivní Štencel to osm minut před koncem znovu vyzkoušel, na pevnou obranu dnešního soupeře ale ani on nevyzrál. Definitivně rozhodnout o vítězi v 56. minutě mohl rozhodnout hostující Kotala, jenže jel ze strany sám na Strmeně, budějovický brankář jeho pokus ale dokázal vyrazit mimo. Do obrovské šance se dostal na druhé straně také Motor. Štencel z levé strany nahodil před Stezku kotouč, kde si ho našel Čachotský a puk nepříjemně tečoval. Vítkovický brankář ale výborným reflexem zasáhl a puk vyrazil nad branku. Budějovičtí to v závěru na ledě zkoušeli se šesti hokejisty, ale ani to nepřineslo ovace. Budějovice tak v prvním domácím zápase letošního roku padly 0:2.