11.12.2011, Miroslav Mayer

CEB - PLZ 2:3p - Prodloužení zvládla lépe Plzeň

Č. B u d ě j o v i c e - V posledním zápase před reprezentační přestávkou přijelo do Budvar arény mužstvo HC Plzeň 1929. Po první bezbrankové třetině se hosté dostali ve druhé části do dvougólového vedení a to drželi až do samotného závěru třetí třetiny. Domácí pak zmobilizovali síly a nejprve Milan Gulaš snížil a v závěrečné power- play vyrovnal nejlepší domácí hráč Pavel Kašpařík. Celé prodloužení byli domácí lepší, ale v úplném závěru inkasovali. Získaný bod stačí na vedení v Tipsport extralize.

Jihočeši nastoupili do utkání v předpokládané sestavě, chyběl pouze Kuchejda. To hosté zdaleka kompletní nedorazili. V sestavě Mariana Jelínka se neobjevili obránci Hanzlík, Jeřábek, Havíř a forvardi Vostřák, Kratěna, Horna a po dohodě obou klubů i Václav Pletka.

Utkání bylo od první minuty svižné a slušně zaplněná Budvar Aréna viděla atraktivní podívanou. Jihočeši byli v úvodu duelu aktivnější, Mikušův pokus po nabídce od Gulaše zlikvidoval Adam Svoboda. Do opravdové šance se v 6. minutě propracovala třetí řada domácích. Langhammer řešil přečíslení dva na jednoho nahrávkou na Podlešáka, který v dobré pozici těsně minul horní růžek branky.

V první přesilovce duelu pokračovali domácí v tlaku, Martynkovu dělovku Svoboda vyrazil do rohu kluziště. Z podobné pozice to zkoušel i o chvíli později Šimánek, ale plzeňský gólman jeho tvrdou ránu zkrotil. MOUNTFIELD hrozil i v početní nevýhodě. Gulaš posunul puk do jízdy Krajncovi, jehož střelu Svoboda chytil, v zápětí si však s Tomášem Vlasákem skoro srazili kotouč do branky.

První část hry tedy skončila bez branek. Jihočeši byli v první třetině rozhodně aktivnějším a lepším celkem. Tomu byl jasným důkazem i počet střel po první části. Zatímco domácí vyslali na brankáře jedenáct pokusů, hosté pouze dva.

I vstup do druhé třetiny se více vyvedl Jihočechům. V přesilové hře nepřesně pálil od modré Krajnc, kotouč se však odrazil zpět před branku, kde nebezpečně dorážel Martynek. Západočeši se osmělovali pouze zřídka. Po jednom z rychlých výpadů nebezpečně střílel Vlasák, Kovář byl připraven. Jako blesk z čistého nebe byla pro domácí příznivce branka z 28. minuty. Po vhazování objel Nicolas St. Pierre branku, nahodil kotouč před branku, kde ho zřejmě vlastní obránce srazil za záda bezmocného Jakuba Kováře – 0:1.

Jihočechy ani nečekaná branka nesrazila a pokračovali v bojovném výkonu. V následující přesilovce pálil od modré čáry kapitán František Ptáček a jeho střelu zastavila až horní konstrukce Svobodovy svatyně. Vyrovnávající branka visela ve vzduchu. Po Pšurného drzém průniku měl gól na holi Gulaš, ale branku minul.

Západočeši dopravili kotouč do sítě podruhé v 35. minutě. Naštěstí pro svěřence trenéra Výborného to bylo chvíli po tom, co rozhodčí odpískal faul Lukáše Květoně. Plzeň však nemusela smutnit dlouho. Na konci zmiňované přesilovky našel Martin Straka krásnou přihrávkou zcela volného Dušana Andrašovského, který z voleje podruhé překonal Kováře.

Jihočeši mohli snížit v oslabení, ale duo Gulaš – Kotalík přečíslení překombinovalo. Po druhé třetině tedy na ukazateli skóre svítil stav 0:2. Vedení Plzně rozhodně nešlo charakterizovat jako zasloužené. MOUNTFIELD byl po celé dvě třetiny aktivnější a dalo se říci, že indiáni vytěžili z minima maximum.

Ve třetí periodě si Západočeši v klidu hlídali své vedení. Svého soka nepouštěli do výrazných příležitostí. Výjimkou snad mohla být střela Podlešáka, kterou Svoboda efektně zneškodnil lapačkou. Při dvojnásobném vyloučení Kotalíka vyslal do úniku Krajnc Kašpaříka. Ten ač faulován dobře zakončil, jeho bekhendovou kličku Svoboda na brankové čáře zastavil. Zákrok Františka Kaberleho rozhodčí sice odpískali, ale samostatný nájezd sporně nenařídili. Byl to další nejistý výrok sudích, kteří rozhodně nepatřili k ozdobám duelu.

Jihočeši měli možnost zkorigovat vývoj skóre v takřka minutové přesilovce čtyři na tři, ale za tu dobu ani nevystřelili. Definitivně rozhodnout mohl Johnson, ale dorážku Marušákovy střely namířil pouze do Kováře. Prakticky v zápětí střílel z kruhu Lukáš Květoň, jeho střela Svobodovi vypadla a skončila na tyči.

MOUNTFIELD nemusel dlouho smutnit. František Ptáček naslepo nahodil kotouč k brance, zde ho převzal Milan Gulaš a okolo brankáře Svobody poprvé skóroval – 1:2. Jihočeši byli v náporu, Šimánkovu nabídku ze vzduchu netrefil Pavel Kašpařík.

Domácím se povedlo vstřelit vyrovnávající branku ve hře šest na tři. Dvacet dva vteřin před koncem vystřelil od modré Aleš Kotalík, po neuvěřitelné mlýnici před Svobodou se kotouč osamocen dostal až na brankovou čáru, kde ho pohodlně do branky doklepl Pavel Kašpařík. Budvar Aréna byla na nohou a plzeňští zůstali bezmocně ležet na ledě….

Prodloužení začalo minutovou přesilovkou domácích čtyři na tři. Největší šanci Jihočechů spálil Lukáš Květoň, když netrefil ideálně nabídku od Gulaše. Langhammerův únik po křídle zlikvidoval Svoboda.

Prodloužení rozhodla Plzeň znovu z čista jasna. Dvacet jedna vteřin před koncem od mantinelu přihrál Vlasák Nicolasu St. Pierrovi a ten uklidil kotouč do branky. Vyrovnané utkání tedy skončilo výhrou Plzně v prodloužení 3:2.

Martin Straka

František Výborný (HC MOUNTFIELD): "Dvě třetiny utkání jsme byli aktivnější, zatímco Plzeň hrála na brejky. Měli jsme hodně šancí, ale často jsme netrefili branku. V závěru jsme dokázali vyrovnat a jsme rádi za bod. Pro mladé hráče je to velká zkušenost, že se dá během pěti minut vrátit do zápasu. V prodloužení jsme měli další šance, ale dopadlo to nakonec šťastně pro Plzeň."

Milan Razým (HC Plzeň 1929): "Viděli jsme utkání velmi dobré úrovně. Domácí nás v první třetině přestříleli, ale podržel nás výborně chytající Adam Svoboda. V závěru jsme přišli o vítězství, ale Budějovice si za svůj výkon zasloužily bod. Další bod navíc v prodloužení jsme získali po zásluze my."