11.09.2004, Tomáš Zetek, Tomáš Železný, Antonín Vansa (stats)

CEB - OPA 6:1 - Jihočeši neměli s Opavou problémy

V domácí prvoligové premiéře se v sobotu střetli svěřenci trenérského tandemu Jandač - Kupka s hokejisty Slezanu Opava. V exhibičním tempu si hladoví domácí pohráli s odevzdaným soupeřem a zvítězili v poměru 6:1. Dvěma góly se blýskli obránce Petr Jančařík a mladý Štěpán Hřebejk.
Konečně je to tady! Start nové prvoligové sezony dorazil i na jih Čech. Po jasném vítězství v Berouně 4:0 se hráči HC České Budějovice střetli v sobotu s mužstvem HC Slezan Opava. Do branky se stejně jako v prvním kole postavil Jan Chábera a trenérem Jandačem avizované točení brankářů se zatím tedy nekonalo. Domácí byli v zápase pochopitelně jednoznačným favoritem a nikdo si asi nepřipouštěl nic jiného nežli jasné vítězství. Tak se také po okulahodícím výkonu stalo. Hráči v bílých dresech skočili do domácí premiéry rovnýma nohama a hosté se dostali od úvodního buly pod tlak, z něhož je dokázal na čtvrthodiny dvakráte vysvobodit pouze klakson ohlašující konec třetiny. Své první utkání v budějovickém dresu odehrál Radoslav Kropáč, jenž je na jihu Čech prozatím na tříměsíční zkoušce. Trenéři naopak stále nemohli počítat se zraněnými Robem, Šimánkem, Vomelou a Fadrným.

Hned v první minutě mohl otevřít brankový účet utkání syn slavného otce Jiří Lála mladší. V ideální pozici však nedokázal trefit skákavou přihrávku Petera Bartoše. První velký závar před brankou Opavských, do které se postavila nová akvizice ze Vsetína Štefan Žigárdy, byl k vidění ve 3. minutě. Mladíček Mucha nastřelil kotouč na branku. Vyražený puk však nedokázal za jeho záda dopravit nikdo z trojice Kalla, Hájek, Kropáč. Veledůležitý úvodní gól přišel velmi záhy, a to již v čase 2:56. Po křídle ujel vynikající bruslař Petr Sailer a ostrým tahákem poprvé rozradostnil prořídlé ochozy Budvar Arény – 1:0.
Jihočeši s chutí kombinovali a prakticky všechny útočné formace domácích dostávaly Slezany pod souvislý tlak. V 7. minutě prokázal rychlé ruce Štěpán Hřebejk, když hbitým výjezdem zpoza branky a následnou střelou kolem ramene mladého Žigárdyho rozsvítil červené světlo podruhé. Sotva dozněl jásot osmnácti stovek diváků, chyboval na obranné modré Vladimír Gýna, kterému ukradl kotouč Hebar, a situaci dva na jednoho s rutinou přetavil v jedinou branku Opavy Tomáš Zbořil. Byla to druhá a zároveň poslední střela na Cháberovu branku v úvodním dějství.
V 11. minutě se shýbal na vhazování po pravé ruce hostujícího brankáře Josef Štraub. Jako v mnoha případech předtím i poté byl úspěšný. Kotouč se dostal na modrou čáru k Petru Jančaříkovi, jenž měl dost času precizně si ho nachystat a následně ho tvrdou ranou nekompromisně poslat do opavské klece – 3:1. To již neunesl kromě jiných ani brankář Štefan Žigárdy a přenechal své místo v brankovišti Romanu Šlupinovi. Domácí byli očividně při chuti a pálili na opavskou svatyni jeden projektil za druhým. Ran bylo jak u Verdunu, ale skóre se již nepohnulo a první třetina tak skončila 3:1.

Jestliže si hosté mysleli, že aktivita a chuť Jihočechů o přestávce vyprchá, šeredně se zmýlili. Do druhé části je po svém přivítal Petr Jančařík, jenž z příhry Josefa Štrauba rozvlnil síť již po osmnácti sekundách hry, a bylo to už 4:1. Jedna z mála šancí hostí byla k vidění ve 24. minutě, kdy prošel útočným pásmem Tomáš Zbořil a z jeho hezké přihrávky pouze vyprášil Cháberovy betony Daniel Boháč. Následně měli hráči z města nedaleko polských hranic možnost hrát 26 vteřin přesilovku pěti proti třem. Naložili s ní však lajdácky.
Ve 28. minutě měli pro změnu výhodu dvou hráčů v poli domácí. V tomto případě trvala 68 sekund. Po několikeré výměně kotouče mezi Gýnou a Lužou druhý jmenovaný z vrcholu kruhu napřáhl a dělovým projektilem otestoval pevnost Šlupinovy masky. Ta však stejně jako její majitel přečkala tuto nezáviděníhodnou situaci bez ztráty kytičky. To už se však nedá říci o akci Angela Krsteva. Liberecký bek vyslal na opavskou branku jedovatou střelu, kterou její strážce neudržel a vyražený puk zametl pod jeho betony matador Josef Štraub – 5:1.
O bodovém zisku domácích již bylo dávno rozhodnuto a jejich tempo pomalu zvolňovalo. Svými technickými finesami bavil nepříliš početnou diváckou obec, jež v sobotu do Budvar Arény zavítala, především kladenský Jaroslav Kalla. Ve 36. minutě dokázal s neuvěřitelnou lehkostí a bravurou protančit několikrát tam a zpět celým útočným pásmem, aby následně tísněn nedotáhl vtipný blafák do úspěšného konce. Po čtyřiceti minutách čistého času svítilo na ukazateli skóre 5:1.

Do třetí části již nenastoupila dosavadní jednička Českých Budějovic Jan Chábera, kterého na posledních dvacet minut vystřídal Josef Kučera. Obrana se navíc rozrostla o Kotašku s Koldou a trenér Josef Jandač si tak mohl po zápase mnout ruce, že se na led dostali všichni hráči ze soupisky. Poslední, kdo dokázal pohnout dějinami utkání, byl Šťepán Hřebejk. Ten na polovině hřiště přebral puk, v útočném pásmu prolétl mezi dvojící hostujících beků a ač tísněn dokázal v pádu usměrnit kotouč mezi Šlupinovi betony a dal tak konečnou podobu sobotnímu prvoligovému výsledku.
V 51. minutě měl ještě blízko k brance mladý Jiří Lála, jehož pokusu se po důmyslném obětí hostující klece postavila do cesty levá tyč. Domácí již v poslední třetině očividně sundali nohu z plynu a v poklidu a exibičním duchu dohráli utkání. Šance na zvýšení stavu ještě k vidění byli, ale dnes již kultovní volání kotle „Deset, deset!“ zůstalo nevyslyšeno.

Tomáš Lhotský
Josef Jandač, trenér HC ČB: „Myslím si, že jsme předvedli dobrý výkon. Přehráli jsem soupeře po všech stránkách. Mrzí mě pouze, že jsme množství šancí a náš tlak nedokázali ještě lépe gólově zúročit. Příležitosti na to rozhodně byly. Soupeř nás neprověřil natolik, abychom mohli udělat nějaké obsáhlejší zhodnocení. Doufáme, že se nám brzy uzdraví marodi a budeme moci pracovat s celým mužstvem.“

Karel Suchánek, trenér HC Slezan Opava: „Domácí byli po všech stránkách lepším týmem a my jsme se s nimi nemohli ani v nejmenším rovnat. K dobrému hokeji nám chybělo velmi mnoho. Velice rychle jsme prohrávali 2:O a následně 3:1, což bylo špatné. V průběhu utkání praskla jednomu z našich beků brusle a my jsme tím pádem hráli na pět obránců. Toto utkání nám otevřelo oči a máme rozhodně co zlepšovat. Naším hlavním cílem je záchrana.“