23.11.2013, Michal Špírek

CEB - OLO 0:4 - Motor nedokázal proti Olomouci ani jednou skórovat

Jihočeši nestačili na druhý celek tabulky a Olomouc si připsala tři body za jasné, i když pro Jihočechy až příliš kruté vítězství 4:0. Úspěšnější byli hosté z každé ze třetin, Motor může litovat dlouhé nevyužité přesilovky pěti proti třem, kterou měl k dispozici ve druhé třetině za stavu 0:1. Gólman Halász ale ani v ní, ani v dalším pokračování zápasu Českobudějovickým gólovou radost nedopřál.

Oba týmy před duelem počítaly ztráty, domácí měli k dispozici pouze šestici obránců, ale Olomouc na tom byla ještě o poznání hůře a do hry mohla poslat jen patnáct hokejistů. Úvodní třetina přinesla podprůměrný hokej. Motor se ve své první přesilovce nedokázal usadit v útočné třetině, zasahovat naopak musel domácí gólman Halmoši. V 8. minutě dostali příležitost zahrát si v početní výhodě i Olomoučtí, ale ani jim se nevedlo. V 10. minutě se Motor dostal do přečíslení, Třetinovi sice sjel kotouč z hokejky, ale překvapený obránce Olomouce nedokázal zareagovat a k zakončení se tak dostal Ondřej. Puk ovšem lapil do lapačky parádním zákrokem Halász. Dále pokračoval hokej s minimem šancí. O něco aktivnější byli přeci jen hosté, kteří za první třetinu zaznamenali šest střeleckých pokusů oproti dvěma domácím. A právě šestá střela Olomouce slavila úspěch. V čase 19:48 v přesilovce Jakub Herman šikovně pod horní tyč tečoval střelu Houdka a dostal svůj tým do vedení - 0:1.

Ve druhém dějství už týmy nabídly 4021 divákům zajímavější podívanou. Ve 23. minutě nejprve neuspěl Knotek, z protiútoku si pak Halász vychutnal zákrok lapačkou proti Šachlovi. Ve 26. minutě se průnikem podél mantinelu a zakončením těsně vedle tyče ukázala obecenstvu čerstvá posila Eberle. V čase 27:20 se Motoru naskytla výtečná příležitost, minutu a jednatřicet vteřin hráli svěřenci trenéra Jágra přesilovku pěti proti třem. Olomoucká trojice v čele s gólmanem Halászem nulu s vypětím sil uhájila, i proto, že Kotalík ve vyložené šanci zaváhal a nedokázal poslat puk do odkryté brány, famózním zákrokem zasáhl právě olomoucký brankář. Jihočeši zůstali i nadále v tlaku, Skuhravého dorážka přeletěla břevno jen o pár centimetrů. Pak se ale o slovo opět přihlásili hosté a ukázali domácím, jak vypadá finální přihrávka a hlavně přesné zakončení. Ve 38. minutě Řípa vyslal napříč brankovištěm přesnou asistenci na hůl Tomáše Houdka a tomu už jen stačilo přizvednout puk mimo dosah Halmošiho – 0:2. Halmoši do konce třetiny ještě musel vychytat Pekra a dal tak Českým Budějovicím do třetí třetiny šanci zabojovat o bodový zisk. Motor mohl litovat množství neproměněných šancí.

Jenomže Olomouc nastoupila do závěrečného dějství sebejistě a domácí se dostávali na dostřel Halászovy branky jen sporadicky. Ve 46. minutě navíc Kohouti definitivně rozhodli o osudu zápasu. Kucharczyk nabil do rány Pavlu Selingrovi a bylo to 0:3. Motor tento zásah poslal do kolen a do závěrečné sirény to byli Olomoučtí, kteří jasně dominovali. Michal Vodný dokonce dokázal skórovat při oslabení Hanáků, v čase 51:01 prostřelil Halmošiho - 0:4. Zbytek utkání už se dohrával jen z povinnosti, Halmoši musel ještě několikrát zasahovat proti při chuti hrajícímu soupeři. Olomouc si připsala cenné body a v tabulce tak stíhá vedoucí Mladou Boleslav.

Jiří Ondrušek

Jaroslav Jágr (HC Motor České Budějovice): Ve druhé třetině jsme se mohli vrátit do utkání, to bychom ale museli dát branky. Potom už nás soupeř přebruslil, dobře forčekoval. Nováček Eberle oživil třetí lajnu, určitě tady měsíc zůstane.

Petr Fiala (HC Olomouc): Kvůli několika zraněním i absentujícím juniorům jsme dnes přijeli s třemi pětkami, kluci ale tempo zvládli. Utkání rozhodly dva okamžiky - když v přesilovce pět na tři nedal Kotalík gól do prázdné branky, a také minela Skuhravého za stavu 0:2. Potom už domácí tolik šancí neměli a my jsme postupem času hráli líp a líp. Výsledek je pro domácí krutý, takto jednoznačné utkání nebylo.