22.02.2014, Jaroslav Pešek

CEB - MOS 4:3p - Most kousal, ale Motor si nakonec připsal vítězství

ČESKÉ BUDĚJOVICE - První zápas play-out proti sobě svedl týmy z opačných konců tabulky o udržení. Jasným favoritem měl být budějovický Motor, ale Most opět ukázal, že proti Jihočechům umí. Ve velice napínavém zápase nakonec Budějovičtí přecijen uspěli, když jim bod navíc vystřelil Jan Platil.

Utkání začalo ve velice vlažném tempu, hra byla rozkouskovaná množstvím nepřesných přihrávek, které často končily zakázaným uvolněním. Do první výraznější šance se dostali hráči Motoru, ale jak ránu Kotašky, tak dorážku Zdeňka Ondřeje zlikvidoval mostecký Horák. Ochránce mostecké branky byl úspěšný i proti pokusu Václava Skuhravého a ani při následné přesilovce domácího celku puk za svá záda nepustil. Gól padl až v polovině první části, když si jeden z domácích obránců nešťastně srazil puk do vlastní branky. Gól byl připsán Kamilu Charouskovi. Chvíli poté mohl za hosty zvýšit Slavíček, ale ani natřikrát puk za Kůdelu nedostal. Bohumil Slavíček ale nemusel smutnit, protože o necelou minutu už mohl slavit gól. V přesilové hře mu geniálně přes brankoviště přihrál Zdeněk Tauš a Slavíček už neměl problém zámest puk do prázdné branky. Motor se konečně probudil šest minut před první sirénou. Aleš Kotalík zpoza branky nahrál Danielu Boháčovi, který propálil vše co mu stálo v cestě. Do konce třetiny byl Motor aktivnějším týmem, ale gól už nepadl. První třetina tak skončila 1:2.

Do druhé třetiny měli Budějovičtí jasný cíl, vyrovnat a ideálně otočit nepříznivý stav. Bohužel pro Motor, ale Pavel Písařík ihned po začátku druhé části střelou z kraje útočného pásma našel mezírku mezi Kůdelovými betony. Hynek Kůdela po tomto gólu uvolnil brankoviště a mezi tyčemi ho nahradil Domink Halmoši. Po tomto gólu se hra uklidnila, hrálo se bez výraznějších šancí. Motor byl stále o něco lepším týmem, ale nedokázal si vypracovat žádnou větší příležitost. Pět minut před koncem druhé třetiny nastřelil břevno Jan Novák. O chvíli později už se domácím podařilo snížit. Situaci tři na jednoho výborně vyřešil Luboš Rob, který krásně přihrál na Romana Vráblíka, který jen nastavil hokejku a zvedl puk pod víko Horákovi branky. Minutu před druhou sirénou bylo vyrovnáno. Pšurného přihrávku zpoza brány dokázal zužitkovat Luboš Rob. Po druhé třetině tak hráči odcházeli do šaten za stavu 3:3.

Na začátku třetí třetiny dostali hosté možnost v podobě přesilové hry po vyloučení Romana Pšurného, ale pozorná domácí obrana jim nedovolila výrazněji ohrozit Halmošiho branku. Tempo hry bylo vcelku pomalé a oba týmy byly nepřesné v rozehrávce.Přestože byli hosté od začátku považováni za jasného outsidera, v počáteční fázi třetí části Jihočechy přehrávali. Naštěstí pro Motor ale Halmošiho ohrožovali jen zřídka. Domácí vystašil zejména Bohumil Slavíček, který ujel při vlastním oslabení a zakončoval. Dominik Halmoši jeho pokus vynuloval snadným zákrokem betony. Postupně se Motor dostával stále více do hry a Most hrozil jen po chybách domácí obrany. Po vyloučení mosteckého Hory se do dobré šance dostal Václav Skuhravý, který z ideální pozice o několik centimetrů minul branku. Tři minuty před koncem třetí třetiny dostal dobrou přihrávku od Boháče Aleš Kotalík, ale jeho pokus mířil mimo. O minutu později byl v ještě větší šanci Jiří Ferebauer, když se k němu od Horáka odrazil koutouč před prázdnou branku, ale puk mu poskočil na brusli a od ní se odrazil mimo. Gól tak ve třetí části nepadl a Budvar aréna se začala připravovat na prodloužení.

V prodloužení byli o něco lepší domácí, ale stále se nemohli prosadit proti pozorné obraně Mostu. Největší hostů šanci měl Vítěslav Nedrda, který ujížděl sám na Halmošiho, ale nedal. Na druhé straně byl úspěšnější Jan Platil, který dorazil za Horáka střelu Dana Růžičky a rozhodl o konečné dělbě bodů. Motor tedy nakonec porazil Most 4:3 po prodloužení a získal tak své první body v cestě za záchranou.

Radek Bělohlav (ČEZ Motor České Budějovice): Pod dojmem, že jsme v posledních zápasech bodovali, byl náš vstup do dnešního utkání doslova strašný. Za prvních deset minut jsme měli snad jednu střelu, a to ještě z úhlu. Soupeř vedl zaslouženě. Pár zajímavých momentů jsme měli až ve druhé polovině prostřední dvacetiminutovky a v části třetí třetiny. Je otázka, jestli jsme si vůbec zasloužili vyhrát. Po ohromných chybách nás podržel gólman. Nechci říct, že jsme soupeře podcenili, v této sezoně jsme s ním už dvakrát padli. Hrajeme s Mostem vyrovnané zápasy.

Radek Mrázek (HC Most): Za poslední dobu jsme podali náš nejlepší výkon. Vypadá to, že když si hráči začnou plnit své povinnosti a budou je dodržovat, tak by naše výkony mohly jít nahoru. Za stavu 1:3 jsme si utkání zkomplikovali desetiminutovkou ve druhé a pětiminutovkou ve třetí třetině.