13.01.2023, Václav Kucul

CEB - KVA 2:4 - Špatný start rozhodl, Motor doma padl s Karlovými Vary

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Motor v dnešním zápase s Karlovými Vary dostal v prvních čtyřech minutách dva góly a musel dotahovat. Dvakrát sice přišlo snížení, ale góly Milana Gulaše a Mikuláše Hovorky na bodový zisk nestačily. Motor doma se Západočechy padl 4:2.

Motoru vstup do utkání vůbec nevyšel. Už po osmdesáti sedmi vteřinách se prosadil karlovarský Tomáš Rachůnek. Ten také celou akci začal a kotouč a posílal přihrávku před branku, té chtěl zabránit Stuart Percy, jenže právě od jeho hokejky se kotouč odrazil přesně pod horní tyčku. Netrvalo dlouho a Západočeši šli do dvoubrankového vedení. Energie vybojovala puk v útočném pásmu, když Pulpán vyslal tvrdou ránu od modré, do které ještě sáhl Jiří Černoch, který naprosto změnil trajektorii puku. Po necelých šesti odehraných minutách Karlovy Vary přišly s dalším nebezpečím. Bartejs poslal na zadní tyč nebezpečný puk a Hrachovina ho vyrazil pouze před sebe, kde byl jeden z hráčů hostí, puk mezi tři tyče ale dostat nedokázal. Do první velké šance domácích se ve 13. minutě dostal dnešní oslavenec Tomáš Čachotský, jenž vyslal dobrou ránu z mezikruží, hostující gólman byl ale připraven. O minutu déle si další slibnou příležitost připravil domácí hokejista Dzierkals. Ten najížděl ze strany na gólmana, jeho pokus ovšem Habal dokázal betonem vyrazit. Těsně před odchodem do šaten mohl snížit domácí obránce Štencel, který se zjevil úplně sám před karlovarským brankářem, ten ale předvedl skvělý zákrok lapačkou a držel stále čisté konto. Do přestávky po první třetině se tak šlo za stavu 2:0 pro západočeský mančaft.

Druhá třetina začala obrovskou možností na hostující straně. Černoch projel přes tři budějovické hráče a zakončil, domácí Hrachovina ale puk udržel před čárou. Následně ale i s Černochem odklouzal a Hovorka na poslední chvíli odpálil puk k mantinelům. Velmi aktivní Černoch byl i v další příležitosti Energetiků. Karlovy Vary šly ve 25. minutě do přečíslení tři na dva a první střelec Západočechů dostal kotouč do druhé vlny, avšak domácí brankář dokázal pokus vyrazit. Ve 27. minutě si domácí Motor vynutil výhodu přesilové hry, kterou o minutu později dokázal využít. Pech poslal křižnou přihrávku na Milana Gulaše, jehož rána z první skončila přesně v levém horním rohu. Soupeř ze západních Čech ale o pár vteřin déle mohl opět odskočit o dva góly. Kofroň poslal v pádu dobrou přihrávku mezi budějovické beky a finský zadák Karlových Varů se zjevil sám před Hrachovinou. Ten Jussolu ale přečetl a kotouč vyrazil. Ve 31. Vary už ale přeci jenom vedení opět navýšily. Po chybě v defenzivě domácího celku se puk dostal až do obraného pásma Motoru, po kterém se snažil vyjet Hrachovina, puk se ovšem dostal k Dávidu Grígerovi a ten trefil prázdnou bránu. Karlovy Vary šly do vedení 3:1. Budějovice s výsledkem ale chtěly něco co nejrychleji udělat, a to se povedlo. Ve 36. minutě Jihočeši na chvíli svého soupeře zavřeli v jeho pásmu a snížili na rozdíl jediné branky. Mikuláš Hovorka udělal kličku soupeři před sebou a vypálil. Čachotský skvěle clonil gólmanovi a puk propadl až za záda Habala. Do druhé přestávky se tak šlo za stavu 2:3 z pohledu Motoru.

Motor do třetí třetiny vstoupil aktivněji a šel si za vyrovnáním. Dostával se do slušných náznaků a zajímavých zakončení, gólem ovšem ani jedna z akcí neskončila. Ve 46. minutě od modré čáry napřáhl Vráblík, jehož projektil ale skončil těsně nad brankou karlovarského týmu. Následně se do podobného zakončení dostal dnešní střelec Hovorka, vyrážečka Habala ovšem jeho pokus zastavila. A znovu Hovorka. Během pár minut se dostal k několikáté velmi slušné střele, ale ani jeden z jeho projektilů v síti neskončil. V 53. minutě Gulašova formace vytvořila na obranu hostů tlak a dostávala se k zakončení, nejvíc nebezpečný byl Čachotský, brankář Energetiků byl ale na jeho pokusy připraven. V této pasáži si Motor vynutil také výhodu přesilové hry, ta ale větší nebezpečí pro branku Habala nepřinesla. Naopak v závěru Motor ještě jednou inkasoval, při powerplay se prosadil Martin Kohout a upravil na konečných 4:2 pro Karlovy Vary.

David Čermák (Motor):

„Na začátku zápasu jsme inkasovali dva nešťastné góly, což náš výkon poznamenalo. Pak jsme se dokázali vrátit do zápasu, náš výkon šel nahoru. Chtěl bych hráčům poděkovat, jak utkání zvládli, vzhledem k tomu, v jakém zdravotním stavu se nacházeli. Musíme se dát rychle dohromady a připravit se na zápas s Kladnem.“

Vojtěch Šik (K. Vary):

„Hodně nám pomohlo, že jsme na začátku přežili tlak soupeře, sami jsme dali šťastný gól a pak jsme přidali i druhý. Chtěli jsme hrát disciplinovaně, přesto jsme byli ve druhé třetině dvakrát vyloučeni a domácí z přesilovky snížili. V závěrečné třetině jsme chtěli dobře bránit a uhrávat osobní souboje. To se nám dařilo a za tři body jsme moc rádi.“