01.04.2008, Radek Papáček

CEB - KVA 1:2 – HC MOUNTFIELD končí na třetím místě

Č. B u d ě j o v i c e – Cesta HC MOUNTFIELD extraligovým play-off se ve třetím roce za sebou zastavila v semifinále. Českobudějovičtí hokejisté byli letos krůček od postupu do vysněného finále. V rozhodujícím sedmém utkání napínavé partie s Karlovými Vary ale Jihočeši na Energii nestačili. Recept na vynikajícího brankáře Mensatora totiž našel pouze René Vydarený a při dvou trefách Západočechů do Turkovy svatyně tak HC MOUNTFIELD v letošní sezoně obsadil třetí místo.

Stejně jako, že sedmý semifinálový duel bude definitivně rozhodujícím celé série, bylo hned od úvodního buly patrné, že si ani tentokrát oba týmy nic nedarují. Od samotného začátku se hrál hodně svižný hokej s velkou dávkou nasazení a bojovnosti, což bylo znát v každém osobním souboji.

Jihočeši na svého soupeře nastoupili aktivněji a během první třetiny svého soka několikrát zatlačili do jeho obranného pásma. Střelbu MOUNTFIELDU načal ve 3. min. Brabenec a zakrátko po něm pálil i Vak. První střelu však Mensator vyrazil, při druhém pokusu českobudějovický útočník mířil nad. Ještě do většího tempa se domácí mohli dostat při vyloučení Procházky. Početní výhoda jim ale paradoxně spíše uškodila a kromě palby Sičáka z ní nic nevytěžili.

Jiné schéma už ale předvedli v dalším přesilovkovém bloku, který jim Karlovarští svými fauly poskytli. Dobroň putoval za katr poté, co si po střele Kůrky nedovoleně počínal před brankovištěm Energie. Ona Kůrkova rána byla navíc zřejmě dosud největší šancí zápasu, poněvadž se domácí útočník ocitl zcela sám mezi kruhy. Dvě sekundy před Dobroňovým návratem na led byl vyloučen Skuhravý. Největší šanci si však MOUNTFIELD vypracoval až při rovnovážném počtu hráčů na ledě, když si Gulaš vyjel zpoza branky před Mensatora a bekhendem trefil břevno jeho branky.

Z občasného klinče se Energie vysmýkla až při své první početní výhodě v zápase, kdy se i dlouhodoběji osadila v útočném pásmu. A domácí gólman Turek se těsně před koncem úvodní části pořádně zahřál. Nahození Grofa od modré bezprostředně před ním tečoval Skladaný a jen tak tak minul domácí svatyni. Nebezpečně na brankáře Turka pak ještě dotírali i Bílek a znovu Skladaný, ale domácí brankář jako jeho protějšek do první přestávky neinkasoval.

Vstup do druhé dvacetiminutovky základní hrací doby se lépe vyvedl také domácím borcům. Hra se sice opět odvíjela převážně v obranném pásmu Energie, ale českobudějovickým střelcům buď scházela přesnost nebo jejich pokusy řešil gólman Mensator až s nebývalým klidem.

Slibnou možnost ke vstřelení branky měl na holi Šimánek, leč při přesilovce netrefil zpola odkrytou klec, když mu skákavý Tomanův pas přeskočil hokejku. Ve 29. min. si na karlovarského fantóma nepřišel ani Mertl, který neuspěl při nájezdu dvou domácích útočníků na jednoho beka Energie. Nedáš dostaneš? K nemilosti Jihočechů se toto pořekadlo naprosto do puntíku vyplnilo ve 29. min., kdy v protiútoku nejdříve vypálil Němec a u vyraženého puku Turkem byl nejdříve ze všech Václav Skuhravý, jenž svojí dojížďku přetavil v úvodní gól zápasu – 0:1.

Karlovarské hokejisty dostalo vedení takříkajíc na koně a najednou byl led Budvar Arény plný jejich houževnatosti. Z mírného šoku se však Jihočeši rychle oklepali a jasně ukázali, že nic rozhodně nevzdávají. Pěr minut po Skuhravého zásahu Kůrka našel před brankou Brabence, který v tváří tvář Mensatorovi ale bekhendem trefil jen jeho připravený postoj.

Pověst velezkušeného matadora pak ale příliš nepotvrdil hostující bek Řezníček, když zbytečně podrazil Kotrlu a na dvě minuty oslabil svůj tým. Ty ale nakonec celé za katrem neodseděl, protože MOUNTFIELD přišel s jeho gólovým potrestáním. René Vydarený si po převzetí puku na modré vyjel do střelecké pozice a jeho rychlý švih po ledě si mezi Mensatorovými betony našel cestu až do branky – 1:1. Vary mohli kontrovat při vyloučení Frola, ale naopak na jejich brankáře Mensatora při vlastním oslabení ze strany najížděl Sailer. Atakován Řezníčkem sice dokázal zakončit, ale už ne tak, jak by si asi představoval.

Ve třetí třetině se Jihočeši sice rozjížděli pomaleji než v předcházejících částech, ale postupem času přesto začali na ledě dominovat. Byly často v útočném pásmu, na brankáře Mensatora pálili jak mohli, zkoušeli to ze všech pozic, ale karlovarský čaroděj proti nim vytahoval všemožná kouzla, kterými jim ve skórování zdárně zabraňoval. Zuby si na Lukáši Mensatorovi vylámalo hned několik domácích hokejistů, ale o chrup by asi pomyslně nejvíce přišel například ve 48. min. Kůrka, který sám před brankou také Mensatora nepřelstil.

Když střelecká nemohoucnost Českobudějovických gradovala, zasáhl Gulaš nešťastně Mudrocha holí v obličeji. Následoval dvouminutový trest a následné okamžiky se pro výsledek celého utkání později ukázaly být osudnými. V 53. min. totiž najednou ruce karlovarských hokejistů vylétly nahoru, což zvěstovalo jejich radost ze vstřeleného gólu. Budvar Aréna zkoprněla, ale sudí si byli platností branky nejistí. Videorozhodčí však dorážku Milana Procházky z hranice brankoviště, která hned vylétla z branky ven, posvětil za gól a Energie tak rázem opět vedla – 1:2.

Pro jihočeský soubor to znamenalo jediné, tlačit se opět za vyrovnáním. A z toho samozřejmě pramenila i malá okénka v obraně. Jedno z nich mohl využít Skuhravý, ale v jeho samostatném nájezdu gólman Turek své mužstvo podržel, když vytáhl zákrok lapačkou. Snahu domácích za účelem dorovnání skóre umocnil Kraft, když hloupě loktem fauloval Gřegořka. Do konce třetí třetiny zbývalo necelých šest minut. MOUNTFIELD se sice dokázal nastěhovat před Mensatora, ale jeho úmorná snaha k tíženému vyrovnání nevedla. Poslední minutu a půl Jihočeši hráli v šesti hráčích v poli, gólman Turek závěr utkání sledoval ze střídačky, ovšem jeho protějšek Lukáš Mensator domácí borce málem přivedl k zoufalství.

Milan Procházka

Josef Jandač (HC Mountfield): "Zejména v domácích utkáních série dominovaly domácí týmy. V prvních dvou zápasech jsme hráli dobře, ale nedávali tolik gólů, což platilo už pro tu sérii s Kladnem. Domácí utkání jsme sice zvládali, ale na góly jsme se hrozně nadřeli. Venkovní zápasy jsme nezvládli, i když v těch prvních dvou jsme hráli hodně rozbití a měli spoustu zraněných hráčů. V dnešním sedmém utkání těžko něco herně vytýkat, kromě toho, že nedáme góly, což rozhodlo. Je to obrovské zklamání, ale my musíme zvednout hlavy, jít dál a nastartovat se na příští sezonu."

Zdeněk Venera (HC Energie Karlovy Vary): "V celé sérii byly výrazně jiné výkony obou týmů v domácím prostředí a venku. Ve všech třech zápasech doma jsme hráli výborně, byli jsme aktivnější a tady zase byly aktivní České Budějovice. Nečekal jsem, že úspěšnost domácích mužstev bude v semifinále taková, ze čtrnácti zápasů vyhrály třináct. Jen nám se podařilo dnes jako hostům vyhrát. Věděli jsme, že Budějovice do toho vletí od začátku, byla to samozřejmě i otázka štěstí a výborného výkonu Lukáše Mensatora, který nás celou sérii držel."