08.01.2005, Jan Chlubna, Tomáš Kučera

CEB - KAD 4:2 - Kadaň poprvé přemožena

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Budějovičtí hokejisté zvládli obávaný souboj s Kadaní a poprvé v sezóně soupeře porazili. V dramatickém utkání se lámal chléb na konci první poloviny hrací doby, kdy Radkové Dvořák a Bělohlav zatížili konto Kadaně během 56 sekund dvěma góly, včetně toho vítězného. Díky zaváhání ústeckých Lvů se navíc Budějovice vrací na první místo tabulky.
Sobotní utkání v Českých Budějovicích přineslo hokejovou podívanou, které nechybělo vůbec nic. Krásné akce, tvrdé střety, branky, body a několik vteřin vzrušující bitky. Zkrátka, oko fanouška tentokráte rozhodně nepouštělo slzu za vyhozené peníze.

Domácí pod dojmem z poslední porážky v Havířově a také toho, že Kadaň ještě neporazili, na soupeře vlétli ve velkém stylu. Brankář Jež, ač ze severočeského regionu, rozhodně netrpěl nezaměstnaností. První velkou šanci zmařil ve třetí minutě dvojici Sailer - Havelka. Druhý jmenovaný pálil bez přípravy, ale Ježův rozklek byl tak bleskurychlý, že Havelka mohl jen zpytovat svědomí. Následně se zpoza branky vyřítil Kropáč, ale ani on na hostujícího fantoma nevyzrál. Největší šanci Kadaně v první třetině měl po úniku Pech, ale na klidného Turka si nepřišel. To už se ale schylovalo k první brance. Postl byl nikoli naposledy vyloučen a v poskytnuté výhodě doklepl tvrdou Ferencovu střelu za Ježova záda Luboš Rob - 1:0. Už těsně předtím po naprosto shodné akci trestuhodně netrefil Šimánek. Ale od hostů v první třetině trest nehrozil. Jakýsi náznak tlaku vyplodili Kadaňští v přesilovce, ale jinak měli domácí hru plně v moci.

Podle stejných not obě mužstva šumařila i na začátku druhé třetiny. Krásnou kombinaci opět veleaktivní první formace Jihočechů nezakončil do prázdné klece Prospal, aby pak Roman Turek předvedl, co se v zámoří naučil s holí, když si zkušeně zakličkoval těsně před modrou čárou. Brankou pak neskončila ani samostatná Bělohlavova akce, když se opět činil Jež. Stavidlo se protrhlo až v minutě 29. To agilní Hřebejk zaměstnal hned trio soupěřů a poskytnutý prostor využila dokonale jihočeská dvojčata. Prospal servíroval Dvořákovi a ten vypálil přesně do místa, kde tušil problémy s bezobratlým hmyzem - 2:0. Jeho příkladu brzy následovala i formace druhá - Rob našel na modré skrytého Kropáče a jeho milimetrové úsečce učinila přítrž až Bělohlavova hůl, která nasměrovala puk do zcela odkryté klece - 3:0. Diváci nadšeně aplaudovali v netušení toho, co bude následovat. Domácí dusili severočeské soupeře v pásmu, když přišla zpoza branky zkažená přihrávka na beka. Volného kotouče se ochotně ujal pozapomenutý Stavenský, který jel pravděpodobně střídat, a v nájezdu na Turka se nemýlil - 3:1. Domácí mírně znejistěli a když se k tomu přidala ještě nedisciplinovanost, byl oheň na střeše Budvar Arény. Více než dvě minuty měli hosté k tomu, aby v dvojnásobné přesilovce korigovali. Maximální obětavost domácího tria a výborné zákroky Turka však zapříčinily, že nejnebezpečnější hráč přesilovky Jabrocký odcházel z ledu bez vstřelené branky. Aktivita už však zůstala na hokejkách mužstva Kadaně a Jihočeši, kteří už předtím nabírali k exhibici, se nestačili divit. Jen pohotový Turek a kadaňská nejistota v zakončení znamenali zachování stavu, který byl po dvou dějstvích 3:1.

Jenže pouze čtrnáct sekund v části závěrečné stačilo Kadani k zápletce, jak z pera Christieovic Agáthy. Nešťastný odraz puku hned po buly nabídl příležitost Tvrdkovi a ten si dal na zakončení záležet - 3:2. Hosté vycítili šanci a trenér Chlustina ještě přidal na hlase, i když se zdálo, že už nemá kde brát. Slovo důraz si ale zřejmě špatně vyložil hostující Derfler, který svou zlomenou hůl vyměnil za ukradený nástroj Radka Martínka. Tomu se to zle nelíbilo a jal se vybojovat si svou věrnou družku zpět za pomoci svých pěstí. Nejdříve to vypadalo na převahu kadaňského rváče, když se ale oba kohouti dostali k mantinelu, nabyl Martínek ztracené stability a Derflerovi naložil pěkný raneček úderů na cestu do kabin. Tam putovali samozřejmě oba Bivojové. Následující pasáž byla vyrovnaná, ale taktéž opatrná. Hosté sice chtěli svým důrazem přispět k vyrovnání stavu, ale zároveň si pečlivě hlídali svou modrou čáru, takže se spíše čekalo na chybu. Přehmaty přišli nakonec na obou stranách. Nejprve Turek poněkud chaoticky řešil atak Kadaně lehnutím a jen štěstí zabránilo Kajerově střele v proniknutí do branky. Na druhé straně zase českobudějovický Dvořák minul klec bezmocně ležícího Ježe po dorážce. Ujala se tedy až akce, ktérá by měla v sázkových kancelářích rozhodně nejvyšší kurz. Prospal převzal kotouč a zajel do pásma hostí. Dvořák byl však sražen, Hřebejk obsazen a domácí obránci ještě nebyli v pásmu. To však reprezentačnímu forvardovi náladu nezkazilo, prokličkoval kolem čtveřice, která si na jeho představení zřejmě koupila lístky, a švihem poslal kotouč za Ježe. Ten se podobně jako v prvním vzájemném utkání odrazil zpět do hry, ale narozdíl od předchozího verdiktu, tentokráte se pískal gól. I když až po diskusi hlavního a brankového arbitra - 4:2. Na srovnání stavu v tu chvíli už Kadani nezbýval čas a tak se na výsledku již nic neměnilo, ačkoliv Špelda si ještě potykal s tyčí za Turkem. Na první ligu velmi kvalitní duel tak skončil výhrou přeci jen aktivnější eskadry domácích.

Petr Jež
Miloslav Novák (SK Kadaň): Když to vezmu po třetinách, tak tu první třetinu jsme začali velmi špatně a nebýt brankáře Ježe, tak to nebylo 1:0, ale tak 3:0. Ve druhé třetině jsme zlepšili hru, ale soupěř přesto odskočil. My naštěstí dali ten kontaktní gól, který nám pomohl. Když jsme pak dali šťastný gól na 3:2, utkání se velice zdramatizovalo. Soupeř je ale velice kvalitní a výsledek si pohlídal.

Josef Jandač (HC České Budějovice): Do zápasu jsme byli po dvou porážkách hodně nažhavení, navíc jsme Kadaň ještě neporazili, takže na mužstvu to bylo vidět. Do půlky zápasu jsme hráli výborně, ale za stavu 3:0 přišla hloupá chyba a hned zkraje třetí části jsme dostali na 3:2 po akci, která se v hokeji stane jen občas. To samozřejmě soupeře nabudilo a o výsledek jsme museli hrát až do úplného konce.