27.02.2005, Milan Dvořák

CEB - CHM 2:1 - Obrovské drama se šťastným koncem

Č e s k é B u d ě j o v i c e - První semifinále bylo velkou bitvou od úvodního hvizdu až do posledních vteřin desetiminutového prodloužení. O výsledku se tedy rozhodovalo až v samostatných nájezdech. Budějovičtí byli nakonec šťastnějším týmem, když se v deváté sérii trefil Petr Sailer. Jihočeši se tak ujali vedení v sérii 1:0 na zápasy.
Úvodní zápas semifinále nepřinesl pohledný hokej. Místo toho sledovali fanoušci v Budvar Aréně bitvu o každou píď ledu, plnou drobných a nenápadných faulů. Důrazné obrany likvidovaly pečlivě útoky svých soupeřů, a když už si jedna ze stran vypracovala šanci, zasahoval famózní brankář. Jihočech Chábera zastoupil nemocného Turka velmi dobře, hostující Luboš Horčička chytal na horkém ledě budějovického stadionu doslova excelentně, i když mu párkrát (jak to má u špičkového brankáře být) pomohla paní Štěstěna. První větší vzrušení přinesla až osmá minuta, kdy po krásné souhře třetí útočné řady domácích, rozezněl Kropáč tyčku za ležícím Horčičkou. Skóre se měnilo až o dvě minuty později. Kamil Brabenec objel branku a bleskurychle zasunul kotouč za záda přesouvajícího se gólmana. O pár chvil později to stejným způsobem zkoušel domácí kapitán Bělohlav, vylámal si ale na brankáři zuby. Luboš Horčička si proti střelám hodně vyjížděl z brankoviště, a při takových situacích to před chomutovskou brankou hořelo. Stejně jako v 15. minutě. To agilní Brabenec vylákal Horčičku z branky a přihrál zadovkou Kropáčovi, který však v obtížné pozici netrefil prázdnou branku! Chomutovští borci odpověděli z rychlého protiútoku Mikšovicem. Ten se zjevil sám před Cháberou, mladý brankář ale uhájil svou svatyni i vleže proti dvěma dorážkám. Horčička měl práci při zákroku vyrážečkou proti tvrdé Robově střele v oslabení. Vyrovnání přišlo jako blesk z čistého nebe. Jihočeši si nevěděli rady s rozehrávkou, Hájek se dostal k odraženému puku, od pravého mantinelu jej nahodil před branku a Stanislav Mikšovic, kterého trestuhodně nepokryl Jančařík, srovnal ranou nad rameno Chábery.

Druhá část hry začala obrovským náporem domácích. První hvězdný útok si doslova pohrával s chomutovskou obranou a jen vynikající Horčička zachránil svůj tým od gólového nášupu. Situaci řešil zbytečným faulem Trefný a nabídl tak Prospalově řadě možnost zvýšit skóre. Na Horčičku mířila rána za ranou, ale mág v brance vyšel z deště střel nepokořen. Tvrdost střelby vyzkoušel hostující Šulc, stejně jako budějovický kanonýr Pletka, brankáři se však v efektivnosti svých zákroků překonávali. Skóre se však neměnilo po akcích Roba, Pletky a střele Martínka, stejně tak neuspěli Mikšovic, Šulc ani Trefný. I tak ale sehrál Chomutov druhou část hry asi nejlépe z celého zápasu, což uznal i kouč Petrovka.

Na začátku třetí třetiny museli zasahovat brankáři převážně proti střelám z větší vzdálenosti. Postupně neuspěli Hájek, Mikšovic, Gýna a Brabenec. Rozhodnout mohl v 50. minutě Šíp, řítil se do brejku, ale sprintující Martínek mu na poslední chvíli vyrazil puk z hokejky. Budějovičtí pálili nebezpečně hlavně Gýnou. Ten nedokázal zvednout zblízka kotouč přes Horčičkův beton. Následně tečoval Martínkovu bombu do boční sítě Prospal. Obrovské šance se zrodily paradoxně v poslední minutě základní hrací doby. Nejprve nepřekonal Horčičku bekhendem Dvořák, po něm z protiútoku selhal Proškův příklep. V následném prodloužení mohl rozhodnout střelou švihem Prospal, bezchybný Horčička však zachránil svou lapačkou. Hosté v prodloužení téměř vůbec neopustili vlastní pásmo.

Na řadu tak přišly až samostatné nájezdy. Jako první se na branku Luboše Horčičky rozjel Jiří Šimánek a nádherně provedeným bekhendovým blafákem vstřelil první gól. Následoval Roman Pražák. Ten trefil tyč, jenže od mladíka Chábery si puk proklestil cestu do branky. Za domácí poté dobýval branku neúspěšně Prospal s Robem, stejně jako chomutovský Šulc a Jíra. Horčičku propálil až Kropáč a protože po něm jedoucí Boušek ani Bělohlav neskórovali, upírali se oči všech fanoušků na zkušeného Koláčka. Ten se rozjel po pravé straně a prostřelil brankáře Cháberu podél těla. Po deseti nájezdech byl tedy stav 2:2 a nastala náhlá smrt (vždy jen dvojice nájezdů). Koláček, Prospal, Buchal, Šimánek, Mikšovic, Kropáč ani Pražák nedokázali překonat brankáře. Až se na konci deváté série rozjel od středu Petr Sailer a střelou zápěstím propálil nešťastného Horčičku.

Martin Szakal
Josef Jandač (České Budějovice): Na konci první třetiny jsme se měli soustředit na bránění výsledku, místo toho jsme po hrubé chybě zbytečně inkasovali. Naši hráči se samozřejmě snažili rozhodnout už během základní hrací doby, Chomutov ale výborně bránil. V prodloužení hráli hosté velmi obětavě a přišly samostatné nájezdy, loterie, pro nás naštěstí úspěšná. Roman Turek dnes nenastoupil, je nemocen, a vypadá to že nenastoupí ani v zítřejším duelu.

Vladimír Petrovka (Chomutov): S klidem můžu říci, že jsme byli v dnešním utkání Budějovicím vyrovnaným soupeřem. Budějovice nás sice v některých fázích zápasu přehrávali, jinak jsme ale splnili všechny taktické pokyny, které jsme si před zápasem domluvili. Škoda že jsme neproměnili některou z šancí ve druhé třetině. Trestná střílení, to už je loterie, nám to bohužel nevyšlo.

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....