12.08.2004, Antonín Vansa

V pátek se Jihočeši střetnou opět s Třebíčí

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Teprve ve třetím ostrém přípravném utkání na novou sezonu se svěřenci trenérů Josefa Jandače a Milana Kupky dočkali vítězství. V pátek od 17.30 hodin se utkají s Horáckou Slavií Třebíč, kterou v úterý porazili především díky hattricku Petera Bartoše 4:2.
Českobudějovičtí měli do úterního zápasu doslova zničující vstup. Už po pěti minutách vedli po dvou brankách Petera Bartoše a jedné Jiřího Šimánka 3:0. Podobný začátek se Jihočechům povedl naposledy v září 2002, kdy vedli v Havířově po čtyřech minutách také 3:0. Přesto se úterní utkání mohlo vyvíjet úplně jinak. Po zaváhání českobudějovické obrany musel čelit brankář Jan Chábera už ve dvacáté vteřině samostatnému nájezdu. „Hráčům jsme ihned po neproměněné šanci Třebíčských vštěpovali do hlavy, že se to nesmí opakovat a že takový úvod potřebujeme my,“ usmál se asistent českobudějovického kouče Milan Kupka. Hráči v červených dresech si vzali slova svých trenérů k srdci a během pěti minut potupili třebíčského gólmana Jana Koťátka třemi góly. Ten po třetí brance Bartoše rezignoval a přepustil místo Luňákovi. „Zlepšili jsme důraz. Měli jsme i dobré rozestavení útoku v útočné třetině,“ pochvaloval si Kupka.

Přesto stav 0:3 dlouho nevydržel. Ve 20. minutě snižoval v přesilové hře Horácké Slavie Valko už na 2:3. „Byl to gól tři vteřiny před koncem třetiny. Nedokázali jsme kotouč odpálit z brankoviště a soupeř dotlačil puk za Cháberu,“ popsal situaci při druhé brance domácích Kupka. Zatímco v první třetině padlo pět branek, v dalším průběhu utkání jen jedna. Ve 40. minutě pojistil výhru Českých Budějovic střelec zápasu Peter Bartoš. Právě on naznačil, že by se mohl stát tím střelcem, kterého doposud kouč Josef Jandač marně hledal. „Peter vždy střelec byl a dokazoval to v minulých sezonách. My doufáme v to, že zase bude,“ konstatoval Kupka. Poukázal především na akci před čtvrtou brankou, kdy si Bartoš ukázkově vyměnil kotouč s Fadrným a poté prudkým příklepem prostřelil Luňáka.

Přestože byl výkon útoku Květoň - Fadrný - Bartoš zřejmě nejpříjemnějším překvapením pro českobudějovickou trenérskou dvojici, tato trojice spolu v následujících zápasech zřejmě hrát nebude. „Jsme ve stádiu hledání optimálního složení. Minimálně ještě v pátečním zápase nebudeme hrát v takové sestavě, která by měla hrát v první lize,“ upozornil Kupka. Trenéři nejslovutnějšího jihočeského celku ještě budou zřejmě muset sáhnout k úpravám v kádru. Po vyřazení Řehoře a Petrakova čítá mužstvo 28 hráčů. Na soupisku před novou sezonou jich bude zapsáno zřejmě nakonec třiadvacet.

V Třebíči se v brance českobudějovického celku objevil Jan Chábera. Ten nastoupil v Karlových Varech a také inkasoval ze spršky ran západočeských hráčů jen dvakrát. Další gólman Josef Kučera zatím nastoupil jen v zápase se Znojmem. Do branky by se měl postavit v pátek proti Třebíči, kde na začátku minulé sezony působil. „Oběma chceme dát stejný prostor na ledě. A zase nechceme, aby každý z nich odchytal vždy jen polovinu zápasu, protože to je trochu málo. Budou se nadále pravidelně střídat,“ naznačil asistent českobudějovického kouče. Na otázku, který z mladých brankářů by měl hájit českobudějovickou branku na začátku příští sezony, zatím z pochopitelných důvodů odpovědět nechtěl. „Na to je zatím moc brzy. Oba dva zatím své zápasy odchytali velmi dobře,“ pochválil dvojici gólmanů.

Ke změnám došlo i v obranném složení. Vedle zámořím protřelého Radka Martínka naskočil slovenský mladík Ján Mucha. Doposud s Martínkem hrál Ivo Kotaška. Do třetího obranného páru zařadili trenéři Jandač a Kupka Tomáše Jakeše. Ten nastoupil po boku Vladimíra Gýny. „Nevedl si špatně. Tomáš je velmi zkušený a až toho více nabruslí, měl by se prosadit,“ uznal Kupka, který však Jakešův výkon na ledě Horácké Slavie Třebíč nechtěl hodnotit. „Před zápasem stál na bruslích jen třikrát. Nechci se k jeho výkonu zatím vyjadřovat,“ omluvil se.

V pátek přivítají Jihočeši v odvetě opět Třebíč. Pro premiérové přípravné utkání v Budvar aréně však tým dozná určitých změn. Do sestavy by se měli vrátit Radek Bělohlav a Petr Sailer, kteří dostali v úterý volno. „S jejich návratem do sestavy by se měl náš výkon opět o něco zkvalitnit,“ věří Milan Kupka. Kvůli bolestem zad vynechal středeční trénink křídelní útočník Luboš Rob. Do pátečního zápasu by měl také naskočit. „Není to nic vážného,“ potvrdil Kupka. Kvůli zdravotním potížím tak utkání vynechá jen centr Josef Štraub. Měla by to však být jeho poslední absence. Do utkání v Mladé Boleslavi už by měl naskočit. „Bude záležet na dohodě. Ale příští týden by už sám chtěl hrát,“ zakončil Milan Kupka.