06.08.2003, Antonín Vansa

Neliba si nemyslí, že by jeho tým Chomutov podcenil

První, a úspěšné vystoupení v základní skupině Tipsport cupu mají za sebou českobudějovičtí hokejisté. V bojovném zápase přehráli v úterý severočeský Chomutov a na úvod soutěže si připsali důležité tři body. „Očekávalo se, že zvítězíme, a nakonec jsme to zvládli," konstatoval krátce po zápase suše kouč Jan Neliba.
Dnes, tedy ve středu 6.srpna pokračuje Tipsport cup dalšími dvěma souboji. Na kladenském zimním stadionu budou fanoušci hnát své miláčky kupředu při zápase proti pražské Spartě a v Liberci se představí úřadující český mistr Slavia Praha. Druhý ze tří severočeských zástupců v poháru, Chomutov, sehrál svůj první zápas již včera v Budvar aréně a prohrál 2:5. „Všeobecně se naše výhra očekávala, naše vítězství bylo sice trochu komplikované, nicméně jsme to nakonec zvládli a je nesmírně pozitivní, že to naše mužstvo po dvou rychlých gólech nezabalilo," oddychl si krátce po náročné premiéře českobudějovický kouč. Jeho tým však rozhodně neměl od úvodu na růžích ustláno. Hned v šestnácté vteřině sice mohl skórovat slovenský rychlík Bartoš, ale poté co neuspěl, ke slovu se dostali chomutovští hokejisté. V 8.minutě mladík Lukáš Gergel a v 9.minutě i extraligou protřelý forvard Michal Jeslínek připravili Jihočechům dokonalý šok. V čase 8:59 svítil na světelné tabuli v Budvar aréně téměř neuvěřitelný stav 0:2 a kdyby v brance HC České Budějovice nestál Vladimír Hudáček, těžko říci, zda by se v první dvacetiminutovce chomutovští neradovali z více, jak dvou branek! „Úvod zápasu se nám skutečně příliš nepodařil," ví Jan Neliba, ale se slovy o možném podcenění o soutěž níže hrajícího soupeře nesouhlasí, „To ne, roli sehrálo spíše to, že se teď ještě stále velmi intenzivně trénuje, hráči jsou možná i trochu utahaní a ztuhlí. Dnes žádný hokejista nepůjde ven běhat, protože je hned za pět minut zpocený a z toho důvodu nebyla ani ta předzápasová rozcvička ideální," naráží Neliba na nelidská vedra, která v posledních dnech zasáhla jihočeskou metropoli.

Utkání Jihočeši nakonec zdárně dovedli do českobudějovickou hokejovou veřejností očekávaného vítězného konce. Podle mnohých se zápas lámal právě o přestávce mezi první a druhou částí. Neliba však dotaz na přestávkovou bouři v kabině odmítá, „My jsme pouze řekli hráčům, jak by měli začít hrát a ve druhé třetině to začali plnit." Jako vůbec první pokořil chomutovského gólmana Jarinu obránce Daniel Babka, jenž našel mezeru v jeho brankářském postoji při dělovce od modré čáry a snížil na 1:2. Přihrávku u jeho branky si připsal kapitán celku Luboš Rob, který tak nastartoval své další galapředstavení a konečným ziskem tří bodů za 1 branku a dvě asistence prokázal, jak nezbytný je pro českobudějovický tým. „Luboš Rob odehrál skutečně vynikající zápas, ale nejen on!" zdvihá varovně prst Neliba a dodává, „Perfektně zahráli i jeho spoluhráči z lajny Štrba s Hřebejkem. Ale čeho si cením daleko více, tak faktu, že mužstvo má bojovného ducha," prozrazuje příznivé informace charismatický trenér.

I v prvním pohárovém utkání ctila dvojice Neliba-Caldr svou tradici a nechala odpočívat jednu útočnou formaci. Vedle angínou sužovaného beka Neckáře sledovali zápas jen s tribuny útočníci Milan Michálek, Zdeněk Ondřej a Jiří Šimánek. „Proč jsme nehráli? Oni už totiž vědí, že patříme do základní sestavy," smál se nakrátko ostříhaný útočník Zdeněk Ondřej. Pravda však zřejmě bude někde jinde. Vyjma úvodního exhibičního střetnutí s Výběrem Romana Turka, kdy fanouškovské obci prezentovala nová trenérská dvojice kompletní složení útočných řad, totiž pravidelně jedna z útočných eskader vždy pozorovala zápas jen z hlediště Budvar arény. Do přípravného utkání proti Slavii výstroj nenavlékli Luboš Rob, Martin Štrba a Lukáš Květoň, o tři dny později zase forvardi Turek, Bartoš a David Nedorost. „Já jsem říkal, že my hledáme optimální složení útoků, máme na to ještě dvacet dní, než odjedeme na turnaj do Švýcarska. Tahle lajna (Ondřej, Michálek, Šimánek; pozn.aut.) už by asi to složení měla mít, ale k Bartošovi s Turkem teprve hledáme křídlo a podobný případ jsou i Štrba s Robem," prozrazuje Neliba. Právě vedle Martina Štrby a Luboše Roba odehrál v úterý vynikající zápas Štěpán Hřebejk a výrazně tak přispěl k mimořádné produktivitě druhého útoku. I Janu Nelibovi se Hřebejk v úterním zápase velmi líbil, „Štěpán je velmi agresivní a rychlý hráč, má už nějaké zkušenosti s extraligou a zatím hraje velmi dobře," chválí drobné křídlo Neliba.

Vynikající výkon podal v brance domácího týmu Vladimír Hudáček a nakonec zastínil svého protějška Kamila Jarinu. Jeho jisté, mnohdy až neuvěřitelné zákroky pomohly udržet stav po první třetině na průběžných 0:2 a dodaly jeho spoluhráčům větší klid na hokejky pro část druhou. Při tak často avizovaném boji o post brankářské dvojky se však všeobecně očekávalo, že proti papírově slabšímu soupeři, než budou extraligová mužstva Litvínova s Plzní, postaví trenéři jednoho z dvojice mladíků, Jana Cháberu, či Tomáše Kubeše. Jejich čas však má podle kouče Neliby teprve přijít. „My samozřejmě chceme z těchto dvou brankářů vybrat toho, který by pak v sezoně kryl záda Vláďovi. Oba určitě dostanou ještě v poháru svou šanci," slibuje exvsetínský lodivod.
Třeba se na mladé brankáře dostane již v pátek, kdy do Budvar arény přijede v rámci druhého kola základních skupin další severočeský tým, Chemopetrol Litvínov, který vstoupil do Tipsport cupu rovněž vítězstvím, kdy na svém ledě porazil omlazenou Plzeň 5:4.