05.08.2003, Antonín Vansa

Hřebejk mířil pod břevno, Jarinovi proklouzl puk mezi betony

V play-off 2003 se uvedl ve velmi dobrém světle rychlonohý útočník Štěpán Hřebejk. Jeho rychlé nohy a šikovné ruce divákům v Budvar aréně imponovaly. Přípravu na nový ročník absolovoval pod trenérskou dvojicí Neliba-Caldr a jeho šance na prosazení se do základní sestavy nabraly konkrétních rysů - v přípravných zápasech a na tréninku se čím dál tím více sehrává s Lubošem Robem a Martinem Štrbou. „Tak já nevím, zatím se podle mě trenéři snaží najít ideální složení útoků," tuší Hřebejk, že jeho zařazení po bok zkušených hráčů ještě není automatickou vstupenkou do základní sestavy pro start extraligy.
V úterý si budějovický tým prožil premiéru v základní skupině čtvrtého ročníku Tipsport cupu. Jeho sooupeřem byl Chomutov a nakonec si z Jihočeské metropole odvezl pět inkasovaných gólů, stejně jako jeho předchůdce, též prvoligový tým, IHC Písek. Severočeské mužstvo však na jihu Čech odehrálo daleko důstojnější partii než tým od řeky Otavy, který v Budvar aréně utrpěl první srpnový den debakl 0:5. Účastník baráže v roce 2001 dokonce po první třetině vedl nad svými extraligovými protějšky 2:0! „Ta první třetina nám určitě vůbec nevyšla. Všichni jsme se hrozně hrnuli dopředu a oni nás za to potrestali tím, že využili ty dvě šance, co měli," přiznává Hřebejk. Úvodní třetinu skutečně českobudějovičtí borci nezvládli a jen díky perfektnímu brankáři Hudáčkovi zněl stav po dvaceti minutách pouze 0:2. Hřebejk o tom ví, „Je to tak. My jsme moc málo mysleli na začátku na obranu, Chomutov proměnil tu šanci, kterou měl a hodně se zvedl," naráží Štěpán Hřebejk na momenty po druhé inkasované brance, kdy českobudějovičtí hokejisté zcela vypadli z tempa.

Zatímco první část Jihočeši nezvládli, ve druhé třetině výrazně zvedli hlavu a svého prvoligového protějška začali přehrávat. Narážku na přestávkovou bouři v kabině mladý křídelní útočník odmítá, důvod hledá úplně jinde, „My jsme se ve druhé třetině zlepšili hlavně díky tomu, že jsme začali hrát dobře odzadu a ty branky pak nějak přišly samy," nachází vysvětlení obratu Hřebejk. Právě jednu z branek střílel drobný forvard sám. Ve 38.minutě se k němu dostal puk po nemastné kombinaci jeho druhů z útoku Martina Štrby a Luboše Roba, dlouho neváhal a zamířil přesně mezi nohy brankáře Jariny. Sám Štěpán Hřebejk však pochvalu za dobře umístěnou střelu odmítá. „Já jsem to totiž mezi nohy vůbec nechtěl střílet," červená se sympatický útočník a dodává, „Já jsem to chtěl dát někam nahoru, ta střela mi nesedla a šlo to mezi nohy. No, zaplaťpánbůh, že to tam padlo," směje se hokejista, hrající s číslem 17 na zádech. Jeho branka přišla v pravý čas, protože vše nasvědčovalo tomu, že Chomutov tlaku jihočeského celku odolal. Hřebejkův gól do šatny byl pro Severočechy jako rána nožem, o zlomový moment se však podle českobudějovického útočníka nejednalo, „To ne. Možná, že nám ten gól v tu chvíli pomohl, ale za zlomový moment to určitě nepovažuju," kroutí hlavou Hřebejk.

Křídelní útočník HC České Budějovice odehrál v přípravě na ročník 2003/04 zatím čtyři zápasy a jeho bodová bilance je daleko chudší, než by si za jeho herní projev zasloužil. Hřebejk si totiž zatím připsal pouze jednu asistenci u gólu Jiřího Lály proti Slavii Praha, když syna slavného otce perfektně našel zpoza branky, a již zmiňovaný gól proti KLH Chomutov. Přes malý počet získaných bodů se však zdá, že má velmi rázně našlápnuto do základní sestavy českobudějovického týmu. „To nevím, já si myslím, že trenéři se snaží najít optimální sestavu, tak aby byl tým úspěšný v extralize. Podle mne tam ty hráče střídají pravidelně," míní Hřebejk. Za pravdu by mu dával fakt, že pro první zápas nové sezony, který tým HC České Budějovice sehrál proti Výběru Romana Turka, nastupoval vedle Roba a Štrby mladík Lukáš Květoň a hned se uvedl dvěma góly. Proti úřadujícímu mistru ligy útok Květoň-Štrba-Rob nehrál a poté co Květoňova forma začala nabírat sestupnou tendenci, objevil se po boku zkušených harcovníků právě Hřebejk. Svou šanci chce zjevně chytit za pačesy a publikum nejednou ocenilo jeho útočnou snahu potleskem. Důležité jsou však získané body a těch v minulých přípravách neuzmul Hřebejk mnoho. Zdá se, že právě nevýrazná bodová kolekce mu v dřívějších sezonách vzala šanci naskočit do extraligového kolotoče hned na jeho startu. „Tak určitě! Hokej se hraje na góly a pokud se ty góly nedávají, tak se pak nikdo nemůže divit tomu, že nehraje. Já teď jen doufám, že těch gólů mi tam začně padat hodně a že se do základu probojuji," tvrdí odhodlaně Hřebejk. Že by však svou osobní přípravu obětoval nácviku přesně mířené střely, to Štěpán Hřebejk odmítá, „To ne. Já se snažím vždy trefovat místa, kde se mi zdá, že má brankář více místa, tam kam by to mohlo padnout," usmívá se Hřebejk. Zdá se, že recept pomalu dotáhl k dokonalosti. Jarinovo konto zatížil jedním gólem a ten druhý mu překazil dobrý zásah chomutovského brankáře.