ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
11.05.2017, Filip Kortus

Byla to výživná sezona, je si vědom Petr Kváča

V klíčových fázích sezony dostal příležitost a nesl odpovědnost celého týmu. V devatenácti letech podával skvělé výkony, když se vyhrálo, vždy se na něho mohl mančaft stoprocentně spolehnout. Brankář Petr Kváča patřil k nejlepším hráčům Motoru v play off i baráži, navíc dostal ocenění za hráče sezony. Moc si přál probojovat se do extraligy, jenže nepovedlo se. K vytouženému postupu tým nedotáhl, tudíž nemohl sezonu hodnotit pozitivně.

Už z vás vyprchalo zklamání z neúspěšné baráže?
Už jsme měli pár pohovorů, tudíž už opadl smutek z nepovedené baráže. Už myslíme na to, jak to dokázat příští sezonu. To, co se odehrálo, už necháváme být.

Dlouho jste se musel z nesplněného snu dostávat?
První dva, tři dny jsem z toho byl opravdu špatný. Moc jsem si přál, abychom uspěli a postoupili. Následně jsem úplně vypnul od hokeje, odjel jsem do rodného Brandýsu nad Labem. Postupem času to opadávalo a už jsem začal myslet na nadcházející sezonu. Přemýšlel jsem o suché přípravě, abych se na další sezonu co nejlépe připravil.

Jaký pocit převládal po posledním domácím zápase s Pardubicemi? Spíše zklamání nebo naštvanost?
Více méně oboje, ale u mě více to zklamání. To, co jsme si vysnili před sezonou, se nám nepodařilo. Je to hokej a musí se počítat s tím, že to nemusí vyjít.

Co vlastně chybělo k tomu, abyste se nyní mohli připravovat na sezonu v extralize?
Už bych se k tomu nechtěl zpětně moc vracet, ale jak už jsem říkal, podle mého to byla koncovka. Branek jsme nedostávali tolik, vlastně ještě méně než první Pardubice. Jenže neproměňovali jsme šance a to nás kolikrát stálo body. Smutný fakt je, že jsme dali ještě méně branek než při účasti v baráži před dvěma roky. Brankář Petr Kváča si v základní části připsal i jednu asistenci.


Baráž naplno ukázala, jak na tom tým je. Už při letní přípravě byste se chtěli zaměřit na nepovedené věci ze závěru sezony?
Zamýšlel jsem se a říkal jsem si, jak sám na sobě musím zapracovat a co zlepšit. V kádru se událo dost změn a každý podle mého ví, jak na sobě zamakat. Suchá příprava je taktéž hodně individuální a záleží na hráči, jak se bude připravovat. Důležité je, abychom byli už na tréninky na ledě dobře připraveni.

Osobně jste měl z baráže dobrý pocit? Vyčítal jste si nějaká utkání, že jste mohl zachytat lépe?
Na vyčítání není při baráži čas. Zápasy jdou velmi rychle za sebou. Jeden den se vám utkání nepovede, ale za další dva už musíte zabrat a podat stoprocentní výkon. Do každého zápasu se musí jít s čistou hlavou. Osobně jsem se cítil dobře, ale týmový úspěch nevyšel, tudíž nemohu být spokojen.

Z osobního pohledu to pro vás byla mimořádně zajímavá a dlouhá sezona. Jak se k ní zpětně vracíte?
Z celkového pohledu to byla opravdu výživná sezona. Hodně jsem toho procestoval, zažil a takto dlouhou sezonu jsem ještě neměl. Strašně mě celý ročník bavil, závěr při play off a baráž už byl mimořádně náročný na psychiku. Člověk měl síly, ale hlava mu moc nepovolovala. Vezmu – li to zpětně, v Benátkách se mnou dobře pracovali, v Liberci jsme měli kvalitní tréninky. Doma v Budějovicích jsme měli skvělý komfort, na nejdůležitější část sezony o nás bylo skvěle postaráno. Měli jsme i výbornou partu, na což se také rádo vzpomíná. Jediná škoda, že jsme to nedovedli do zdárného konce.

Zároveň jste plnil roli třetího brankáře na mistrovství světa do dvaceti let.
Už v mládí jsem si říkal, že bych se na mistrovství rád podíval. Klidně i v roli třetího gólmana. Zažít, jak hokej v Kanadě funguje a podívat se tam, bylo parádní. Je to skvělá zkušenost vyrazit někam, kde se hraje nejlepší hokej na světě. Měl jsem možnost se jít podívat i na trénink Montrealu, kde nechyběl Carey Price. Vidět ho na vlastní oči vám vlije novou krev do žil a člověk si řekne, aby pracoval dál a jednou se mu třeba i vyrovnal.

Panovalo velká únava po skončení sezony? Kromě posledního utkání v Karlových Varech jste odchytal kompletní baráž a play off.
Do Karlových Varů jsem nakonec ani neodcestoval. Dolehlo to na mne, už jsem věděl, že nemůžeme postoupit. Měl jsem ráno teplotu, nebylo mi vůbec dobře. Dostával jsem se z toho více jak týden. Jakmile jsem si řekl, že je konec, vše na mě padlo.

V devatenácti letech jste měl při klíčových fázích sezony nelehkou úlohu, byl na vás vyvíjen tlak ze všech stran. Snažil jste se ho nevnímat?
Snažil jsem si to vůbec nepřipouštět. Užíval jsem si to na maximum, na tlak z okolí jsem nehleděl. Bylo to krásné období, na které nezapomenu.

Zájem byl i ze strany médií, na pozápasových ohlasech jste nechyběl snad ani jedinkrát.
To k tomu patří. V Budějovicích má hokej obrovskou sledovanost, probírá se to ze všech stran. Například v NHL chodí novináři přímo do šatny a bývají jich klidně i tucet. Je to součást hokeje.

V Motoru máte smlouvu i na příští ročník. Přesto, nenaskytly se nějaké jiné nabídky?
To je věc agentů. V Motoru mám smlouvu, tudíž řeším pouze věci okolo Budějovic.

Blíží se příprava na novou sezonu. Kdy se poprvé sejdete?
Začínáme patnáctého května v pondělí, uvidíme, co trenér vymyslí za plán. Co jsem koukal, tak to vypadá velmi dobře. Věřím, že budeme na sezonu dobře připraveni.

Sledujete dění na mistrovství světa v Kolíně a Paříži? Jaké tipujete umístění Čechů?
Jasně, koukám se každý den. Tým na mě působí kompaktním dojmem, ze zápasů mám dobrý pocit. Myslím si, že by to letos mohlo dopadnout dobře.

Sociální sítě

Hledáme nové posily do naší redakce ??hcmotor.cz/clanek.asp?id=…

Páteční duel sehraje Motor proti rakouskému Linci! #CEBvLINhcmotor.cz/clanek.asp?id=…

Brankář @jiri_patera byl před dvěma roky draftován @GoldenKnights. Nyní se připravuje na sezonu v dresu @bdnwheatkings s Motorem...

65. narozeniny dnes slaví František Výborný, který českobudějovický tým vedl jako trenér ve 3 sezonách, celkem ve 151 zápase, v...