22.01.2023, Tomáš Kobera

CEB - TRI 3:2 - Výborně! Motor porazil úřadujícího mistra i počtvrté v sezóně

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeský celek na svém ledě v rámci čtyřicátého kola přivítal úřadující mistry z Třince, které dokázal v sezóně porazit ve všech předchozích případech. K radosti zaplněné Budvar arény se to povedlo i napočtvrté, a Motor si tak připsal důležité tři body do tabulky! Za domácí výběr se postupně prosadili Lukáš Pech, kapitán Milan Gulaš a také Jakub Valský.

Oceláři vstoupili do utkání velmi aktivně a již po třiceti vteřinách pálil z mezikruží do připravené Hrachovinovy lapačky Andrej Nestrašil. První opravdu gólovou příležitost měl na začátku páté minuty hostující Hrehorčák, který při svém samostatném úniku nedokázal prostřelit českobudějovického brankáře. O minutu později přišlo první vyloučení zápasu, když na trestnou lavici usedl za sevření puku rukou Percy. Třinec se tak dostal ke své největší zbrani a s využitím početní převahy dlouho neotálel. Na konci sedmé minuty si v rychlosti s Hudáčkem vyměnil kotouč Andrej Nestrašil a bekhendem ho uklidil pod horní tyčku. Domácí fanoušci ale na vyrovnání nečekali dlouho a krátce po polovině první periody vlétl do útočného pásma Lukáš Pech, který bekhendovým blafákem zasunul puk mezi Kacetlovy betony. O pár desítek vteřin později obkroužil branku domácích Doudera a zamířil do odkryté českobudějovické svatyně, ale rozhodčí gól pro postavení útočícího hráče v brankovišti neuznali. V minutě čtrnácte první přesilovku hrály po faulu Daňa také Budějovice, ale v gól ji přetavit nedokázaly. Sto dvaadvacet vteřin před první sirénou se Slezané dostali ke své druhé početní výhodě, kterou ale tentokrát nezužitkovali, a tak se šlo do kabin za smírného stavu 1:1.

Hned po devadesáti sekundách byla Budvar aréna svědkem další velké šance, ve které ale mezi kruhy neuspěl nejlepší střelec extraligy Marko Daňo. Krátce poté fauloval Hudáčka Petr Šenkeřík a Třinec si zahrál třetí přesilovku, ve které své šance nevyužili Nestrašil či Daňo, skóre se tak neměnilo. V první polovině prostřední části byli hosté aktivnějším týmem a neustále navyšovali svůj počet střel na budějovickou branku, všechny pokusy ale kryl skvěle chytající Dominik Hrachovina. Vyrovnaný stav vydržel až do jednatřicáté minuty, kdy se přes střední pásmo rozjel domácí kapitán Milan Gulaš, který si svou parádní ránu odraženou od horní tyčky sám dojel a dorazil za záda Kacetla. Motor jako by obživl po vstřelení vedoucího gólu a několika dobrými pokusy prověřil hostujícího brankáře. Po šestatřiceti minutách hry udělal za vlastní bránou obrovskou chybu třinecký Hudáček a kotouče se chopil Jakub Valský, jenž přesnou ranou nad rameno Kacetla poslal Motor do trháku. Ve zbývajícím čase druhé periody byli aktivnějším týmem na ledě domácí, další branka už ale nepřišla. V samotném závěru obdržel ještě dvouminutový trest Gulaš a většinu přesilovky si tak Oceláři přenesli do třetí třetiny.

V úvodu třetí části měli Třinečtí k dispozici avizovanou početní výhodu, kterou ale, i díky několika jistým zákrokům Hrachoviny, využít nedokázali. Okamžitě po jejím skončení ale fauloval Bindulis a Budějovice šly znovu do čtyř. Ani tuto možnost ale Oceláři v kontaktní branku nepřeměnili a domácí hráči se bez větších problémů ubránili. Následující minuty měly vysoké tempo a hra se přelévala z jedné strany na druhou, ale oba brankáři byli proti všem střeleckým pokusům soupeřů stoprocentní. V polovině devětačtyřicáté minuty se dopustil nedovoleného zákroku na Vondrku Patrik Hrehorčák, ale ani Motor nabídnutou příležitost nesehrál dobře. Třetina plná přesilovek pokračovala, když kotouč mimo hřiště vyhodil Petr Šenkeřík. V následující přesilovce měl Třinec několik zajímavějších příležitostí, tu největší nevyužil Marko Daňo, jehož dorážku famózně vychytal Hrachovina. Hosté však nepolevili a neustále pokračovali ve snaze snížit na rozdíl jediné branky, což se čtyři a půl minuty před koncem povedlo přesnou ranou z mezikruží Andreji Nestrašilovi. Ve zbytku základní hrací doby se domácí dostali pod enormní tlak, ale obětavá obrana v čele s pozorným Dominikem Hrachovinou už další gól nedopustila ani přes soupeřovu hru bez brankáře, při které netrefil naprosto prázdnou branku Libor Hudáček. Budějovice si tak připsaly veledůležité tři body do extraligové tabulky.

Jiří Novotný (Motor):
„Opět jsme měli špatný vstup do utkání, což nás trápí celou sezónu. Začali jsme hrát až od desáté minuty. Do té doby byl Třinec jasně lepší. Ve druhé třetině nám začaly jít nohy, hráli jsme to, co jsme si řekli, a zaslouženě jsme soupeři odskočili. Za třetí třetinu musím kluky pochválit, s jakou obrovskou obětavostí jsme bránili oslabení. Měli jsme v závěru i štěstí. Musíme se učit, jak dotáhnout podobné vyrovnané zápasy.“
Vladimír Országh (Třinec):
„Slušně jsme do utkání vstoupili a šli jsme do vedení, ale zbytečně jsme si nechali vyrovnat a ve druhé třetině jsme udělali velké množství chyb, takže nám domácí odskočili na dvoubrankový rozdíl. V úvodu třetí třetiny nám vůbec nevyšly dvě přesilovky, což nás dost srazilo. Dali jsme kontaktní gól, v závěru jsme měli obrovskou šanci, ale vyrovnat se nám nepodařilo.“