04.12.2022, Roman Kokoš, Jakub Štěrba

Hanzlův gól nestačil, Motor podlehl Plzni 1:4

Po páteční výhře nad Kladnem se České Budějovice v souboji 26. kola představily v Plzni. V utkání nemohl nastoupit nemocný obránce Petr Šenkeřík, Jihočeši utkání odehráli v pěti obráncích. Nepříliš povedená první třetina určila ráz zbytku utkání, ve kterém Motor neúspěšně dotahoval těsný náskok domácích. O jedinou branku se postaral Martin Hanzl, další z celkem 42 střel už se neujala.

V první velké šanci se ocitl explzeňský Martins Dzierkals, proti jeho rychlé střele z kruhu se ale stačil v čas Miroslav Svoboda v brankovišti přesunout. Na druhé straně se nadvakrát tlačil do zakončení Sebastián Malát, avšak ani jeden jeho pokus v brance neskončil. To se povedlo až nedlouho poté. Tomáš Mertl se proháčkoval až před Strmeně, kterého následně překonal střelou pod horní tyčku. Škodovku vstřelená branka povzbudila a o pět minut později svůj náskok dokázala zdvojnásobit. Hlavní rozhodčí signalizoval pro Motor trest, domácí spustili při hře šest na pět velký kolotoč a hosté vůbec nestíhali. Adrián Holešinský nakonec vykouzlil fantastickou přihrávku na brankoviště, kde byl zaparkovaný Petr Kodýtek a domácí šikula si v takových situací ví rady. Jihočeši vzápětí zahrozili akcí Valského, který se dostal až před brankáře Škody, ten svůj tým avšak podržel. A když obránce Gazda orazítkoval jen levou tyč, odcházeli do šaten po první periodě spokojenější domácí hokejisté.

Začátek prostřední dvacetiminutovky byl vyrovnaný, až po čtyřech minutách z čista jasna Motor snížil na rozdíl jediné trefy. Strnad našel na levém křídle Gulaše, který bekhendem oslovil na pravém kruhu Martina Hanzla a ten z voleje překonal bezmocného Svobodu. Za Plzeň zahrozil aktivní Kodýtek, Strmeně u pravé tyče avšak nepřekvapil. V polovině utkání Mertl krásně našel od levého mantinelu na ose kluziště Langa. Ten zkusil kličku, ale brankář Motoru své barvy opět podržel. Na opačné straně se pokoušel vyrovnat Jan Štencel, proti jeho ostré ráně nicméně zasáhl Svoboda reflexně ramenem. Domácí gólman následně uspěl i proti ráně Valského, který dostal hezkou přihrávku zpoza brány. Poté Hrabík ostrým zákrokem zasáhl Štencela uprostřed hřiště a za tento faul inkasoval od rozhodčích trest na pět minut plus do konce utkání. Avšak Budějovice nakonec díky vlastní nedisciplinovanosti o početní výhodu přišly. Navíc v závěru druhé třetiny při rychlém brejku měl na hokejce třetí branku Marek Baránek, branku soupeře avšak těsně přestřelil.

Poslední část odšpuntoval ranou z pravého kruhu Pech, brankář Škody proti jeho ráně nicméně zasáhl s ledovým klidem. Plzeň naopak zahrozila v početní výhodě. Nejprve napřáhl na modré čáře až ke stropu haly Petr Zámorský, neujala se však ani rána Kodýtka z mezikruží. Strmeň podržel svůj tým i proti střele Budíka, kterého skvěle našel na ose hřiště Rekonen, brankář Jihočechů zasáhl bleskově svou vyrážečkou. České Budějovice se před branku Plzně dostávaly sporadicky. Hosté zahrozili pouze rychlý výpadem Dzierkalse, ten z ostrého úhlu mířil na bližší tyč, tu si maskovaný muž ale svědomitě pohlídal. Ze stejné pozice zkoušel zahrozit i domácí Malát, avšak Strmeň byl taktéž pozorný. Pět minut před koncem měl velkou šanci na vyrovnání opět Martins Dzierkals, z pravého kruhu ale netrefil poodkrytou část plzeňské svatyně. A tak platilo pořekadlo nedáš - dostaneš. Adrián Holešinský rozjel rychlou akci, jeho prudkou ránu Strmeň pouze vykopl před sebe, kde byl ve správný čas připraven k dorážce Petr Kodýtek. V závěru to zkusili hosté při hře bez brankáře, avšak zkorigovat skóre se jim nepovedlo. Naopak prázdnou trefil Filip Suchý, který tak pečetil plzeňské vítězství 4:1.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): „Přestože jsme po první třetině vedli 2:0, tak hra nebyla dobrá. Soupeř nás hodně přečísloval, tady nás hodně podržel gólman. Ve druhé periodě to bylo po snížení Motoru hektické. Zápas byl strašně vydřený, děkujeme brankáři, který zachytal skvěle. Musím uznat, že České Budějovice hrály velmi dobře.“

Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): „Hodnocení je jednoduché. Hráli jsme dobrý hokej, vytvořili jsme si v utkání plno šancí, avšak nedokázali jsme je proměňovat. Kluci na ledě makali, nechali tam úplně všechno, ale produktivita je koření hokeje. Góly nám dneska chyběly, jinak nemám co vytknout.“