20.11.2020, Marek Baloun

VIT – CEB 0:7 - Extraligová kletba prolomena! Motor rozstřílel Vítkovice s čistým kontem!

VÍTKOVICE/ČESKÉ BUDĚJOVICE — Deset zápasů byli Jihočeši jen novým otloukánkem, který ne a ne vyhrát. Pro zápas s Vítkovicemi ale sáhnul Václav Prospal k razantní změně složení formací a hráči soupeře deklasovali! Rideře nepomohly ani zbytečné fauly, ani výměna gólmana, Jiří Patera odolal všem snahám a připsal si první extraligovou nulu.

Úvod zápasu byl herně vyrovnaný, těžily ale více Budějovice. Motor lépe přecházel střední pásmo a vytvářel si šance. Vít Christov však trefil jen Dolejše a Adam Raška před ním jednoho z beků. Přesto ale byli Jihočeši první, kdo se radovali z branky. V polovině páté minuty právě Raška našel volného kapitána Pavla Pýchu, který zamířil přesně nad levé rameno – 0:1. Vítkovice mohly několikrát během třetiny srovnat, protože hosté zbytečně faulovali. Ani během dvojité přesilovky si však nedokázali hráči vytvořit dost příležitostí a ty zbylé zlikvidoval Jiří Patera.

V čem se domácím nedařilo, tam Motor exceloval. Roman Polák si šel jako první domácí hráč v čase 23:14 odsedět krosček, rána Zdeňka Doležala kousek od modré na vzdálenější tyč ho ale po 26 sekundách pustila zpět do hry – 0:2. Gól přinesl Jihočechům novou motivaci a záhy přišla třetí. Martin Beránek zavezl puk až na domácí brankovou čáru, aby ho následně bekhendem hodil do mezikruží. Tam už stál připravený Vít Jonák, který jen nastavil hokejku – 0:3.

Střelecká pohoda neustala ani po polovině zápasu. Další využitou přesilovku si do statistik zapsal tečí Pýchovy střely Martin Novák a do branky Ridery se stěhoval Miroslav Svoboda – 0:4. Tomu nula ale nevydržela ani minutu. Strhla se před ním totiž mela, ve které se nejlépe vyznal mladičký Martin Beránek a procpal puk za brankovou čáru – 0:5. Stavidla Vltavy se ale ještě neuzavřela. Zdeněk Doležal krásně přihrál do jízdy Conoru Allenovi, který si ani nepřibrzdil a poslal kotouč k pravé tyči – 0:6.

Třetí třetina ještě byla bojovná, obě strany dokonce měly přesilovku 5 na 3, Jiří Patera však opět předvedl, proč mu ve Vegas dali důvěru a odolal všem střelám. Naopak Motor si přidal ještě sedmou trefu, když Pýcha střílel na branku. Puk se sice odrazil od padajícího Christova, zamířil ale přímo k Martinu Novákovi, který ho poslal tam, kde českobudějovický kapitán hledal hattrick - 0:7.

Darek Stránský (asistent trenéra Vítkovic): „Měli jsme úplně jinou představu o začátku utkání, chtěli jsme do něj vstoupit agresivně a určovat tempo, což se nám ale bohužel nepovedlo. Měli jsme k dispozici tři přesilovky, které jsme neproměnili a nenastavili ráz zápasu v náš prospěch. Druhá třetina se nedá nazvat jinak než totálním kolapsem, tam bylo úplně všechno špatně. Musíme si to rozebrat. Výsledek je jednoznačný a zdrcující, ale pokusíme se to hodit za hlavu a v neděli v Boleslavi dát fanouškům jasný signál, že to byl jen nepovedený zápas, který se občas přihodí.“

Václav Prospal (trenér Českých Budějovic): „Hodnotí se mi to daleko lépe než minulé zápasy. Poté, co se nám podařila přežít vyloučení ze začátku zápasu, jsme se dostali do vedení. Od té doby už jsme byli lepším týmem a zaslouženě zvítězili. Za tři body jsme moc rádi.“