08.01.2024, Michal Špírek, J. Hirsch

JUN: Motor v Hradci dohnal dvougólovou ztrátu a odjel s bodem

Juniorka Motoru musí vzhledem ke svému postavení v tabulce začít rychle bodovat. V zápasu v Hradci Králové hosté doháněli vedení soupeře 2:0 a posléze 3:1, vyrovnání zařídil dvěma góly Marcel Kříž a zajistil pro Motor bodový zisk. Hradec následně vybojoval druhý bod v prodloužení.

Domácí Hradečtí vstoupili do duelu svižně a už po dvou a půl minutách vedli. Prosadil se Miroslav Dobner. Jihočechy takto brzké inkasování pochopitelně rozhodilo a Lvi si vytvářeli další příležitosti. Vše nakonec vyústilo ve trestné střílení pro domácí, které proměnil Petr Hrdlička a skóre tak už po pěti minutách hry bylo 2:0! Střídačka Motoru se rozhodla pro změnu brankářů a Maříka vystřídal Štěpán Maleček.

Krátce po uplynutí poloviny první třetiny se do velké příležitosti dostal Adam Novotný, šanci na zakončení však prováhal. Poslední tým nižší nadstavby se z počáteční sprchy postupně začal oklepávat a zvýšení aktivity mu nakonec přineslo ovoce v podobě kontaktního gólu. Polský forvard Michal Kusak našel na kruhu kapitána Richarda Pitela, který zakončil k tyči.

Druhé dějství začalo krátkou přesilovkou domácích, kterou si převedli z předchozí třetiny, žádnou nebezpečnější šanci si však nevytvořili. Byli ale aktivnějším týmem, pokusy Petra Fialy, Adama Novotného, ani Lukáše Pajera za Malečkova záda však neprošly. Českobudějovický brankář svůj celek podržel i při početní nevýhodě, ve kterém jej nadvakrát ohrožoval Tomáš Hora. I maskovaný muž na druhé straně se však blýskl parádním zákrokem, když na něj v téže přesilové hře uháněli dva hráči hostí.

Přestože se tato power-play svěřencům Martina Vágnera příliš nezdařila, dostali možnost na reparát po faulu Martina Willmanna, který využili bleskurychle. Už po 24 sekundách stál na konci povedené kombinace Adam Novotný a vrátil svému týmu dvoubrankové vedení. Vlnu nadšení mladých Lvů ze vstřelené branky se Jihočechům podařilo ustát, navíc se pak zhruba dvě minuty před sirénou ocitl sám u brankáře Mrázka Marcel Kříž a zařídil, že ani tentokrát nešli červenomodří do kabin s dvougólovým mankem.

Třetí třetina začala opatrně, tuto obezřetnost však rozsekla vyrovnávací branka hostí, kterou zařídil Marcel Kříž. Ten neopovrhnul nabídkou Martina Willmanna a trefil se podruhé v zápase. Šlo se do prodloužení.

V tom se nejprve do šance dostal Adam Novotný, z akce 2 na 1 však branka nepadla. Hradec byl v prodloužení silnějším týmem na puku a Lukáš Pajer se dostal do další velké příležitosti k ukončení zápasu, ani on to však nedokázal. Na druhé straně se řítil za hattrickem Marcel Kříž, ale jeho pokus byl taktéž zastaven a musely rozhodnout až nájezdy. Bod navíc nakonec brali Východočeši, Matěj Beneš si v páté sérii rozhýbal brankáře Malečka a zasunul mezi betony. Domácí proměnili celkem tři nájezdy, hosté dva. Motor tak ukořistil v Hradci Králové bod.

Lukáš Král (Mountfield HK): "Do zápasu jsme vstoupili výborně, hráli jsme týmově podle našich představ, brzy jsme vedli 2:0. Pak jako by někdo zmáčknul nějaké tlačítko a všechno tohle se z naší hry najednou vytratilo. Soupeře jsme pustili do hry, dávali jsme mu přečíslení, neustále byli tři naši útočníci za hrou. Budějovicím jsme umožnili snížit a v podobném klesajícím duchu to šlo v podstatě až do konce. Máme s polevováním výkonu problém, malinko nám ta situace asi leze do hlav, bojíme se hrát, ustupujeme od našeho herního plánu. Jeden hasí situace za druhého, vznikají obrovské zmatky, výsledek je takový, že po závaru, kdy všichni jen koukáme na kotouč, vůbec nedbáme důležitých prostorů je soupeř sám před brankou ke konci zápasu, to se nemůže stávat. V závěru ještě můžeme děkovat gólmanovi, protože vychytal dvě přečíslení soupeře. Jsme šťastní, že jsme získali dva body na nájezdy."

David Vrbata (HC Motor České Budějovice): "Začátek zápasu jsme neměli povedený, prohrávali jsme 0:2. Potom jsme se ale dostali do hry a celé utkání jsme dotahovali. Myslím si, že jak se blížilo ke konci, tak jsme mohli dát i rozhodující gól. Šance jsme na to měli, ale bohužel jsme je neproměnili. Zápas šel do prodloužení a nájezdů, kde byli domácí šikovnější a urvali druhý bod."