03.03.2023, Michal Špírek

CEB - KLA 5:2 - Motor poslal Kladno do baráže

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Je rozhodnuto, Motor v domácím prostředí v ostře sledovaném utkání uhájil třináctou pozici a do baráže poslal soupeře z Kladna! O českobudějovické výhře se rozhodlo ve druhé třetině, ve které si Motor vybudoval čtyřgólový náskok. Rytíři pak sice dvěma góly utkání zdramatizovali, ale v 56. minutě uklidnil vyprodanou Budvar arénu přesilovkovou trefou Roman Vráblík.

Do očekávaného boje mohl trenér Čermák nasadit uzdraveného Pecha s Čachotským, místo v sestavě nezbylo na útočníka Tomečka. Důvěru v budějovické bráně dostal Dominik Hrachovina.

Hned úvodní minuta přinesla šanci na obou stranách. Nejprve se dostal k bekhendovému zakončení po buly Jágr, Hrachovina jeho pokus vyrazil. Na druhé straně zase Brízgala zasahoval po Pechově nabídce proti Dzierkalsovi. A už v čase 1:03 rozhodčí poprvé vylučovali, provinil se domácí Dzierkals. Motor se ale bez větších problémů ubránil, největší nebezpečí pro domácí znamenala Indrákova střela, kterou Hrachovina vyškrábl lapačkou. Následoval hokej s mnoha osobními souboji, ve kterém místo na větší šance nezbývalo. Až v 9. minutě se vydal do brejku Gulaš, v nájezdu dvou na jednoho zvolil střelu, Brízgalu ale střelou mezi betony nepřekvapil. I dále měl více práce kladenský muž s maskou, Strnad svou střelu šikovně schoval za obránce a Brízgala musel rychle máchnout lapačkou. Ve 13. minutě zkoušel štěstí kladenský Kubík, puk mezi tři tyče z pozice mezi kruhy nevměstnal. Došlo i k druhému souboji Jágr vs. Hrachovina, domácí gólman si se střelou legendy z levého kruhu poradil. Dvě minuty před koncem chtěl překvapit Brízgalu Hanzl, i jeho střelu gólman pokryl. První třetina tedy o osudu zápasu mnoho nenapověděla.

I druhá dvacetiminutovka přinesla brzké vyloučení, útočným faulem se provinil Toman a Rytíři měli k dispozici druhou přesilovku. Jenomže jí odstartovali bídně, do útoku se dostali domácí, akci vyšperkoval Štencel, který jen tak tak že nezasunul puk do prázdné brány po bekhendové kličce. Kladnu početní výhoda vůbec nevyšla, i nadále v ní totiž byli nebezpečnější domácí. A když Strnadův únik překazili hosté jen za cenu faulu, dočkal se přesilovky i Motor. Potýkal se ale s problémy při přechodu do útočného pásma a i jemu tak dvě minuty s mužem navíc v poli protekly rychle mezi prsty. Ale krátce na to, co skočil na led potrestaný Pytlík, se Motor prosadil. V čase 26:59 domácí vyšachovali unavené hráče Rytířů, Šenkeřík přihrál Vondrkovi, ten si všiml u druhé tyče neobsazeného Jakuba Valského. A ten už měl lehkou práci, Budvar aréna byla poprvé na nohou - 1:0. Ve 29. minutě podrazil Kubík v souboji u mantinelu Pecha a Motor hrál v krátkém sledu další přesilovku. A tentokrát už ji využil, stačilo mu k tomu devět vteřin. Zdeněk Doležal dostal prostor mezi kruhy, natáhl a vypustil puk přesně k tyči - 2:0. Kladenská třetina hrůzy ale ještě nebyla u konce. Ve 33. minutě nejprve Brízgala vychytal Valského, jenomže puk se dostal na modrou k Petru Šenkeříkovi, českobudějovický bek se nijak nerozpakoval, napálil puk směrem na bránu a ten po teči od hostujícího Indráka skončil za nešťastným Brízgalou - 3:0. Uplynulo 66 vteřin a bylo to už o čtyři branky. To protančil kladenskou obranou Filip Přikryl a nekompromisně zavěsil. Brízgala i přes tento čtyřgólový příděl v krátkém časovém rozmezí zůstal v bráně a ve 38. minutě sledoval rychlý výpad svého spoluhráče. Matyáš Filip projel mezi obránci a na Hrachovinu vyzrál rychlou kličkou a zakončením mezi betony - 1:4. Dramatickou zápletku přineslo Šenkeříkovo vyloučení, Motor se ovšem v závěru druhé třetiny v oslabení ubránil a do závěrečného dějství vstupoval s pohodlným tříbrankovým náskokem.

Kladno poslalo do brány na posledních dvacet minut Landona Bowa. Ten při prvním doteku s pukem zlomil svou hůl, Kladenští mu chtěli dopravit novou, ale zapomněli při tom počítat a kuriózní moment skončil vyloučením hostujícího mužstva za příliš mnoho hráčů na ledě. Motor se v přesilovce dostal k několika střelám, ty ale Bowovu bránu míjely. V páté minutě třetiny se hosté podruhé prosadili. Kladenský bek dle sudích stihl odehrát puk ještě na modré čáře a udržel útočné pásmo, kotouč se dostal k Jakubu Klepišovi a útočník zamířil do protipohybu brankáře - 4:2. Klid na domácí hokejky mohl vrátit Vondrka, který jel sám na Bowa, kanadský gólman ale úmysl českobudějovického střelce přečetl. V dalších minutách mělo navíc Kladno, Motor nechal hosty hrát s pukem a Hrachovina se musel mít na pozoru. Velkou domácí šanci měl ale Pech na startu 53. minuty, Bow odolal. Šest minut před koncem se Plekanec vyfauloval na Gulašovi. V přesilovce pálil nebezpečně právě budějovický kapitán, jeho pokusu chyběly milimetry. A nakonec se Motor dočkal pojišťující trefy. Štencel nabil kolegovi z obrany a Roman Vráblík nedal Bowovi šanci - 5:2. Kladno už pak nehlídalo zadní vrátka, domácí jeli ve třech proti jedinému obránci, Pechovi kotouč v rozhodující moment utekl. Vondrku zase vychytal v 58. minutě Bow. Kladno už si šanci nevytvořilo. Motor tak vybojoval před vyprodanou arénou výhru 5:2, do baráže poslal Kladno.

David Čermák (Motor): "Byl to strašně těžký zápas. Chtěl bych vyzvezdnout naše hráče, kteří šli do záípasu s horečkami a zraněními. Klobouk dolů před nimi, jak to zvládli. Jsme rádi, že jsme se vyhnuli baráži."

Pavel Skrbek (Kladno): "Díky našim soupeřům jsme ještě v tomto utkání dostali šanci hrát o záchranu, ale utkání jsme nezvládli a budeme hrát baráž."