01.11.2003, Milan Šebesta

ZNO-CEB 2:4 - Orlí hnízdo bylo dobyto

Ze všech venkovních zápasů se vraceli hráči Českých Budějovic poraženi. Přetěžký úkol je čekal na zimním stadionu ve Znojmě – získat první body na ledě do té doby doma nepokořených Orlů. Tento cíl nakonec splnili a dotáhli se tak bodově na předposlední Liberec.
Před televizními kamerami nastupovali hráči Českých Budějovic do zápasu 19. kola s jasným úkolem: uhrát v letošní sezóně první body na hřišti soupeře a pokud možno ztéci doposud nedobytnou pevnost znojemského zimního stadionu.
První krok k splnění tohoto cíle udělala trojice Kristek, Ondřej a Bartoš, která dokázala na konci 2. minuty skórovat. Kristek na sebe navázal dva protihráče a jednoruč nahrál Ondřejovi. Znojemský gólman Duba mu vyjel vstříc, ale odkryl si tak svou bránu, čehož dokázal využít Bartoš. Ondřej na něj překvapivě puk posunul. 0:1
V první třetině hrála obě mužstva velmi bojovně – domácí opět sázeli na slovenské hráče Urama s Pucherem, ale ani jim ani zbytku týmu nedovolovali hosté kombinovat. Domácím se nedařily přihrávky a ani 2 přesilové hry výraznější šanci nepřinesly. Do šaten se tak odcházelo za stavu 0:1 pro Jihočechy.

Druhá třetina byla té první velmi podobná – domácí tým se opět snažil o dlouhé přihrávky přes střední pásmo, ale Jihočeši jim tyto přihrávky systematicky kazili. Do velkých šancí se dostal Sailer – v páté minutě nastřelil tyč a z úniku 2 na 1 na začátku 8. minuty gól rovněž nedal. Z této akce však branka nakonec padla – střelu od modré Duba vyrazil jen před Štrbu a ten se střelou do prázdné brány nemýlil – 0:2.
Domácí po celý zápas pouze dotahovali náskok hostů. V polovině zápasu byl vyloučen znojemský Mojžíš, ale v této přesilovce si Budějovice vážnější šanci nevytvořili. Mnohem nebezpečnější byli Orli v přesilovce po vysoké holi Kristka. Havíř ovšem pouze pálil do Kučery. Hosté v prvních dvou třetinách zápasu velmi dobře forčekovali a to se projevilo i v oslabení, kdy Sailer trefil břevno. Co se Znojmu nepodařilo během přesilové hry, povedlo se půl minuty po jejím skončení – střelu od modré tečoval před Kučerou Haman a ta zaplula až do brány – 1:2.
Vstřelený gól Budějovice nezlomil – naopak se vrhli do útoku a 48 sekund po inkasované brance vrátil dvougólové vedení na stranu Jihočechů opět Štrba. Sailer střílel od modré a puk se Dubovi odrazil od lapačky mezi kruhy. Zmatený gólman se po puku otáčel za bránu a nevšiml si tak, že je přímo před Štrbou – ten se štěstím Dubu propálil a ustanovil tak skóre před rozhodující třetinou na 1:3.

Do poslední třetiny nastoupili Orli ve změněné sestavě a na jejich výkonu to bylo znát – dostali se do takřka permanentního tlaku z něhož dokázali vytěžit gól naděje – Uram prostřelil zcela osamocený Kučeru mezi betony – 2:3.
Celých deset minut bojovali domácí o srovnání stavu, ale z mnoha šancí si tu gólovou nevytvořili. A tak v 54. minutě udeřili hosté – Ondřej nahrál Kristkovi a ten zamířil s pukem do pravého rohu útočné třetiny – sledoval přitom celou dobu, kdo ze spoluhráčů mu od modré najíždí. Nečekaně pak z ostrého úhlu vypálil a podél Dubova betonu se puk prodral až do brány. Budějovice tak opět vedly o dvě branky – tentokrát 2:4.
Znojmo dál útočilo, ale jeho závěrečný tlak přibrzdil na konci 55. minuty Snopek, který fauloval Štrbu a musel si jít na 2 minuty odpočinout. Na Jihočeších bylo vidět, že se již do útoku moc hnát nechtějí a po celou přesilovou hru se spíše snažili mít puk na svých holích. V závěrečných třech minutách již jen hlídali svůj náskok a to se jim nakonec podařilo.
Získali tak nejen cenný skalp Znojma, které navíc do té doby na domácím stadionu tuto sezonu neprohrálo, ale připsali si i první body z venkovního zápasu.