03.01.2010, Petr Novotný, Josef Bláha

ZLN - CEB 4:3sn - Nájezdy znovu v neprospěch Jihočechů

Z l í n - Ani ve Zlíně se nepovedlo hokejistům HC MOUNTFIELD prolomit prokletí samostatných nájezdů. V zápase, kdy se výsledek přeléval z jedné strany na druhou, nedali v závěru ani jeden samostatný nájezd a odjeli s jedním bodem. Za hosty otevíral skóre ve 4. minutě obránce Jan Snopek a přidal i třetí branku Jihočechů, kterou dostal svůj tým podruhé v zápase do vedení. Po zásluze byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu ze strany hostí.

Utkání začalo ze strany hostů překvapivě aktivně. Svěřenci kouče Výborného dokázali hned od úvodního buly dobře bránit vlastní modrou čáru a už ve 4. minutě se dokonce dostali do vedení. Jan Snopek svou druhou brankou v sezoně překonal gólmana Šťůralu, jenž opět zaskočil za jedničku Sedláčka, který bojuje na mistrovství světa do dvaceti let. Českobudějovický obránce napálil kotouč z hranice levého kruhu do sítě po akci Kotrly – 0:1.

Pár vteřin nato nabídl domácím faulující Kotaška první přesilovku, ale tlak Zlínských k úspěchu nevedl. Stejně tomu bylo na druhé straně při vyloučení Balaštíka. V 11. minutě se otevřelo okénko ve středním pásmu pro Stanislava Balána, jehož v samostatném úniku stíhala hned dvojice borců HC MOUNTFIELD. Ale marně. Domácí útočník „pověsil“ puk pod horní tyčku Turkovy klece – 1:1.

Zlínským se podařilo záhy otočit vývoj skóre ve vlastní prospěch. Při vyloučení týmu využil početní výhodu Roman Vlach, který se nejlépe orientoval ve vřavě na brankovišti a překonal Turka – 2:1. Jihočeši byli sice o maličko střelecky aktivnější, ale když se domácí dostali do útočného pásma, výrazně hrozili. Mikeska musel faulovat, ale jeho trest za vysokou hůl paradoxně pomohl hostům. Ondřej Veselý totiž ve vlastním oslabení nachytal Štůralu v nedbalkách, když jej překonal lehkou střelou po přejetí modré čáry – 2:2.

Hned na startu druhého dějství se před brankáře Turka protlačil útočník Důras, který po efektní přihrávce Lešky zkoušel překonat gólmana hostí potřetí. Strážce svatyně HC MOUNTFIELD však předvedl parádní zákrok. Ve 26. minutě nabídl faulující Balán soupeři přesilovou hru a Jihočeši si s ní věděli rady. Už po deseti vteřinách totiž dotlačil puk za čáru Tibor Melichárek. Další obrat byl na světě. Poté, co hosté vedli v utkání jako první, dokázal Zlín obrátit skóre na svou stranu. Hostující celek ale zvládl to samé a znovu se dostal do vedení – 2:3.

Další vyrovnání měl na hokejce Sivák, ale jeho pokus proletěl těsně kolem českobudějovické branky. Následně umocnil domácí nadšení faulující Ptáček, jenže přesilovka „ševců“ žádnou radost pro zlínské ochozy nepřinesla. Navíc brzy odešel za katr Köhler. Nadále pokračoval vyrovnaný zápas, ale vyložených šancí k vidění mnoho nebylo. Další přišla až ve 34. minutě, kdy hosté málem podruhé skórovali ve vlastním oslabení, ale samostatný únik Vaka skončil na betonech gólmana Šťůraly. Na druhé straně stálo štěstí při hostech, když se na brankovišti neprosadil Záhorovský.

Skóre se nakonec ještě ve druhé třetině měnilo ve prospěch domácích. Půlminutovou přesilovku pět na tři po faulu Vaka a Turkovo vyhození puku přes plexisklo ještě Zlínští nevyužili, ale v dohrávané početní výhodě dorazil ránu Noska kanonýr Jaroslav Balaštík – 3:3. Po čtyřiceti minutách bylo skóre vyrovnané.

Třetí třetina už žádnou další branku nenabídla. Hokej, který byl do té doby dost divoký, se změnil v taktickou vyčkávanou. Ubylo šancí, ubylo i trestů. Blíže ke vstřelené brance měli hosté. Ovšem klid v zakončení a potřebné štěstí jim chybělo. Asi nejvíc mohl lomit rukama nad svou šancí útočník Jiří Šimánek, který měl odkrytou branku, ale v poslední chvíli místo puku trefil tyčku branky gólmana Štůraly.

Radovat se mohl i obránce Jan Snopek, který se předtím podílel na dvou brankách svého týmu. Jenže jeho povedenou ránu v 51. minutě zápasu dokázal s velkými problémy domácí gólmana zpacifikovat. Jediným trestem ve třetí části hry byly dvě minuty pro hráčskou lavici HC MOUNTFIELD. A právě v době, kdy na ní seděl Štěpán Hřebejk, dokázali domácí nejvíce pozlobit svého soupeře. Jejich tlak však v další gól nevedl.

A prodloužení? Tam už se hrálo vyloženě na to nedostat branku. Jednou zkusil znovu vypálit obránce Snopek, ale jeho střela byla zblokována a domácí Turka v brance neohrozili prakticky vůbec. Nájezdy jsou bolavou patou českobudějovického mužstva a potvrdilo se to i tentokrát. Zatímco na straně proměnil první pokus Balán, na budějovické neuspěl Poživil. Rozhodla tedy střela zápěstím v podání Jaroslava Balaštíka, protože Petr Gřegořek kličkou do forhendu Štůralu nezaskočil.

Zdeněk Venera (PSG Zlín): "Máme dva body, ale s výkonem mužstva nemůžeme být spokojeni. Kdyby Budějovice proměnily za stavu 2:3 při naší přesilovce samostatný nájezd, horko těžko bychom nepříznivý stav otáčeli ve svůj prospěch. Nakonec se nám podařilo ještě do druhé sirény srovnat krok. V prodloužení jsme již neriskovali. Možná i pod dojmem toho, že se nám penalty daří, což naši střelci Balán a Balaštík potvrdili."

Milan Kupka (HC MOUNTFIELD): "Na utkání jsme se pečlivě připravovali. Odehráli jsme ve Zlíně velmi dobrý zápas a hráči se svého úkolu zhostili dobře. Škoda, že samostatné nájezdy nám letos nevychází."