06.03.2003, Jan Čutka, Aleš Rod

SPA-CEB 4:0: Ani v druhém zápase Jihočeši neuspěli

Rozhodlo se opět v první třetině, kdy sparťané vsítili dva góly a po zbytek střetnutí si hlídali zápas. Nemuselo ale tomu tak být. Zlomovým okamžikem se stala 19. minuta, přesněji její začátek. To se řítil za nepříznivého stavu 0:1 pro Budějovice na sparťanského brankáře Břízu osamocen Turek. Jeho únik zastavil sporný verdikt hlavních rozhodčích, kteří zaregistrovali přesně v ten moment příliš mnoho hráčů na ledě. To rozhodilo českobudějovické hokejisty, kteří na čas odešli do vlastní kabiny. Toto rozhodnutí rozhodčích mělo určitě velký vliv na průběh střetnutí a možná i celé série. Jedním ze Sparťanů, kteří zabili hřebíček do jihočeské rakve, byl i bývalý budějovický hráč Radek Bělohlav.
Do zápasu vstoupili Sparťané s vědomím, že v sérii vedou 1:0 na vyhrané zápasy, a byli to právě oni, kdo poprvé zahrozil. V osmadvacáté vteřině se k odraženému puku dostal Kratěna, ale Hudáček si s jeho střelou bez problémů věděl rady. Ve třetí minutě rozhodčí poprvé vylučovali, naproti střídačce si šel sednout Turek. Zanedlouho si faul na Richtrovi vynutil mladý Michálek, při signalizované výhodě však vysokou holí nebezpečně zahrál i Jasečko, a tak se poměr sil na ledě nezměnil. Sparťané v přesilovce nic neukázali. Hosté byli aktivnějším mužstvem, což netěšilo především Břízu. Pokusy budějovických forvardů na druhé straně kontrovali Paroulek a poté Špaňhel, oba bez úspěchu. V 13. minutě byl nejdříve vyloučen obránce Jindra, za chvilku jeho spoluhráč Suchánek. Pražané měli více jak minutu dvojnásobnou převahu, čehož využili. Brošovu přihrávku natřikrát dorazil Ondřej Kratěna - 1:0. V šestnácté minutě dostali výhodu hráče v poli i hráči z jihočeské metropole, jelikož Richter nedovoleně bránil Roba. V dalších dvou minutách jen jednou střílel obránce Slavík, skóre se proto neměnilo. V čase 18:07, přesně když se sám na Břízu řítil Filip Turek, odpískali rozhodčí hostující střídačce přestupek - příliš mnoho hráčů na ledě. Kalich trpělivosti Jihočechů přetekl, trenér Pouzar odvedl na protest svůj tým do kabin. Za tři minuty se všichni vrátili, čekalo je ale nemilé překvapení; ještě jeden dvouminutový trest za zdržování hry. Po necelé minutě domácí i druhou dvojnásobnou přesilovku přetavili v gól. Šimíček krásně nahrál Petru Leškovi - 2:0. Po první třetině odcházeli do šaten usměvavější domácí borci, vedení 2:0 jim dávalo dobré naděje i pro příštích 40 minut.

V úvodu druhé dvacetiminutovky byl za vražení na hrazení vyloučen Broš. Jihočeši se opět zabydleli v útočné třetině, jenže ani Jasečko, ani tečujíci Štraub síťku za Břízou nerozvlnili. Ve 24. minutě vystihl nepřesnou rozehrávku hostů Martinec, jeho přihrávku však Tomík nezužitkoval. I v této fázi utkání měli více ze hry českobudějovičtí hráči, Sparta se nehnula ze svého obranného pásma. V sedmadvacáté minutě musel nápor soupeře faulem řešit Šrek, nedovoleně bránil Roba. V přesilovce zahrozil Rob, po něm střílel Slavík. Žádná s příležitostí se ale neujala. V dvacáté deváté minutě se skóre utkání měnilo znovu, znovu v prospěch Středočechů a znovu v tom měl prsty Šimíček. Po ose Havelka - Ujčík - Šimíček putoval puk do budějovické klece, když si výborně hrající Šimíček parádně položil Hudáčka a zvýšil náskok - 3:2. O několik vteřin později se znovu vylučuje, Jindra míří "za katr" za faul na Tomajka. Míka ze střídačky mrštil láhev s pitím na led, Břízovy připomínky a protesty rozhodčí nevyslyšeli. Hostující hráči se v oslabení dokázali ubránit, několikrát skvěle zasáhli Suchánek s Robem. Za chvíli, přesně v čase 35:56, byl Rob vyloučen za sekání. Přesilovka se Sparťanům nevedla, naopak Jiruš fauloval a byl vyloučen. Chvilku na to byli po vzájemné potyčce vykázáni Babka s Richterem. Krátkou přesilovku Budějovice nevyužily. Půl minuty před koncem prostředního dějství se Jiruš vrátil z trestné lavice, dostal se do brejku, přihrál exbudějovickému Bělohlavovi, který jen vyprášil Hudáčkovy betony.

Do třetí třetiny jako by se Jihočechům ani nechtělo, průběh zápasu na jejich bojovné náladě nepřidal. Hrálo se především ve středním pásmu hřiště. Ve 44. minutě to na Hudáčka zleva zkoušel Kratěna, jeho střela neměla úspěch. O pár minut později se Martinec zmocnil kotouče, přes Špaňhela se k němu dostal Tomík, avšak před zívající brankou mu neposedný puk přeskočil čepel hokejky. Ve 49. minutě potrestali rozhodčí konflikt mezi Paroulkem a Robem, oba dostali dvouminutový trest za hrubost. Ve čtyřech se ale dlouho nehrálo, protože na trestnou lavici hostů putoval i Procházka. Převahu čtyř ku třem Středočeši nevyužili, stejně se jim vedlo po návratu Roba s Paroulkem do hry. Budějovice se ubránily, ale na druhé straně musel ošemetnou situaci řešit Bříza. V 54. minutě přidali Pražané čtvrtý úspěch. Jihočeši, nastěhováni v útočném pásmu, zapomněli na zadní vrátka. Leška s Bělohlavem najížděli na Jasečka, s Leškovou střelou si Hudáček poradil, na dorážku nekrytého Radka Bělohlava však nedosáhl - 4:0. To byl poslední hřebík do rakve hráčů HC ČB. I když se poté několikrát zabydleli v pásmu Sparty, Bříza žádnou vážnější příležitost řešit nemusel. Bezchybná obrana domácích se zkrátka zaskočit nenechala. Naopak v 59. minutě se měl co ohánět Hudáček, Špaňhel ani Tomík na něho popáté nevyzráli.

Hokejisté Sparty, obhájci loňského titulu, tedy využili v obou utkáních výhodu domácího prostředí a v sérii se ujali vedení 2:0. O tom, kam se bude čtvrtfinále ubírat, velkou měrou napoví další dvě střetnutí na domácím ledě v Budvar Aréně.

Alois Hadamczik (Sparta): "Předvedli jsme dobrý výkon, díky kterému jsme vyhráli a jsme proto spokojeni. Víme ale, že vedeme jen 2:0 a nic není rozhodnuto. Série končí až čtvrtou výhrou. Dnes jsem byl spokojen i se čtvrtou lajnou, která hrála stejně jako ostatní tři a přinesla do hry to, co jsme od ní čekali."

Jaroslav Pouzar (České Budějovice): "Poté, co jsme dostali dva góly ve třech, tak jsme se začali připravovat na další utkání. Myslím si však, že jsme nehráli tak špatně. Nasadili jsme čtvrtou pětku a Sparta to bude mít u nás hodně těžké."