23.02.2022, Michal Špírek, foto: Jan Beneš

SPA - CEB 2:0 - Sparťanská branka zůstala pro Motor pro tentokrát zakletá

Svižný zápas nabídl hokej, který plně naplněnou povolenou kapacitu O2 arény rozhodně nenudil. Sparta se ujala v první třetině vedení 2:0. Další šance už skvěle chytající brankáři pochytali a Motor se tak poprvé v sezóně musel před Spartou sklonit. V pátek hostí České Budějovice Litvínov.

Více než 9000 fanoušků navštívilo střetnutí Sparty s Motorem. Fanoušci hostů vytvořili početný kotel a o parádní atmosféru tak bylo postaráno ještě před úvodním buly. První větší příležitost si vypracovala Sparta, Thorell puk po odrazu od plexiskla za bránou za Strmeňova záda nezametl. Hosté odpověděli povedenou kombinací, na jejímž konci chtěl pálit z výhodné pozice z mezikruží Pech, jenomže ho zklamalo náčiní a kvůli zlomené hokejce ze šance nic nebylo. Nadějnější už byla příležitost po odvážném Voženílkově průniku, který vybídl ke vstřelení branky Piskáčka, jenomže Machovský se stihl včas přesunout a střelu vyrazil. Hostující aktivitu utnulo vyloučení Petra Šenkeříka. To Sparta navíc využila ke vstřelení úvodní branky. Jihočechům se nepovedlo vyhodit kotouč do bezpečí, Moravčík proti sobě vylákal pozornost obránců i Strmeně a vybídl k jednoduchému skórování Romana Horáka – 1:0. O necelé dvě minuty později už to bylo o dvě branky. Michal Řepík měl dostatek prostoru k zakončení, to nešťastně tečoval hostující bek a budějovický brankář máchnul lapačkou naprázdno – 2:0. V 18. minutě kontrovaly Budějovice útokem vedeným Pechem, který našel volného Valského, ten ale minul bránu soupeře. Motor nakonec byl rád, že si do kabin odnesl jen dvoubrankové manko. Po dalším zakončení totiž puk proklouzl pod Strmeněm a zastavil se na brankové čáře.

Ve 24. minutě orazítkoval Martin Beránek tyč Machovského brány. Pak přišel sled sparťanských šancí a jen díky Strmeňovým zákrokům se stav neměnil. Hostující gólman si poradil se střelou Tomáše Dvořáka i následným pokusem zpoza brány. Ve 28. minutě Strmeň pokryl Sobotkovo zakončení, o dvě minuty později i Formanův výpad. Sparťané v této fázi utkání měli navrch. Druhá třetina se hrála v rychlém tempu, jedno z přerušení obstaral ale domácí Thorell v čase 31:52, kdy rozhodčím neušel jeho faul. Motor tak hrál první a jak se později ukázalo i poslední přesilovku v zápase, domácí se ale několikrát osvobodili a Machovský si střely z větší vzdálenosti pohlídal. Už v plném počtu se prohnal kolem obránců Forman a nabil na střelu Strnadovi, i jeho ránu Strmeň zneškodnil. Motor toužil po kontaktní brance, blízko k ní měl díky Holcovi, jenomže útočník sám před Machovským puk poslal nad bránu. Bekhendovým pokusem neuspěl ani Karabáček, který byl navíc v závěru třetiny vyloučen. Skóre už se ale neměnilo.

Třetí třetiny patří mezi silné disciplíny Motoru a v O2 aréně se to potvrdilo. Hosté zatlačili Spartu do defenzivy, ta vystřelila za poslední dějství jen čtyřikrát, ale Strmeň se musel mít na pozoru, Sparta prokázala, že je v ofenzivě velmi nebezpečná. Domácí ale jinak pozorně bránili, do vyložených šancí se Motor nedostával, několik zajímavých možností ke vstřelení branky si ale přece jen vypracoval. Buďto byl ale na místě Machovský, nebo puky, jako třeba při Piskáčkově ráně ve 47. minutě, mířily těsně vedle tyčí. Hosté si dokázali kombinačně v útočném pásmu vyhovět, v 55. minutě zakončoval po další výměně puku Valský, Machovský byl opět připraven. V čase 57:15 se hostující tým odhodlal k odvolání brankáře, až na krátkou pasáž odehrál Motor zbývající část utkání v šesti hráčích v poli. Byť byl nastěhován v pásmu a třeba Abdul několikrát zkoušel střelecké štěstí, puk v utkání za Machovského záda nedostal a domácí tak uhájili výhru o dvě branky.

Josef Jandač (Sparta): "Hrál se rychlý hokej bez přerušování. Dobře víme, že jsou Budějovice kvalitní soupeř, letos jsme s nimi třikrát prohráli a jsme rádi, že se nám je podařilo poprvé porazit."

Jaroslav Modrý (Motor): "Hrál se hokej ve výborné atmosféře, z naší strany tomu chyběly pouze góly. Kluci bojovali, snažili se, z tohoto pohledu jim nemám co vytknout."