11.01.2013, Michal Špírek, David Mičke

SLA - CEB 1:2sn - Jihočeši zabrali a po pěti zápasech slaví vítězství

P r a h a - V takticky svázané bitvě padly v základní hrací době jen dvě branky - na gól Vydareného z 5. minuty odpověděl v první třetině domácí Žejdl. Pak už brankáři Kopřiva s Kovářem své brány hájili bezchybně a utkání dospělo až k penaltovému rozuzlení. Zatímco Jakub Kovář vychytal oba slávistické střelce, na straně HC Mountfield se povedenými nájezdy prezentovali Knotek a Šimánek. Budějovice tak přerušily sérii pěti porážek a odvezly si z Prahy, z ledu čtvrtého celku tabulky, dva body.
Jihočeši nasadili do utkání Stanislava Dietze, svého odchovance, který ale doposud hájil prvoligové Třebíče. Do útoku se již vrátil Květoň.

Jak to tak bývá, hostující týmy obvykle hrají ve slávistické hale zpravidla pozorně „dozadu“ a na brejky. Mountfield však sešívané zatlačil a udával tempo hry. Domácí si ani pořádně nevyzkoušeli útok a brankář Kopřiva už musel tahat ze sítě první puk. Tlak Jihočechů vyústil v 5. minutě v gól Reného Vydareného, jehož tvrdá střela k tyči zajistila otevírací branku utkání - 0:1.

Obraz hry se poté příliš nelišil. Útočné snahy slávistů byly spíš křečovité. Pár minut po gólu se nechal vyloučit domácí bek Šulc, čímž jen znemožnil snahy svého týmu o vymanění se z tlaku. V něm Budějovičtí vytrvali až do vyloučení svého Dietze z 15. minuty, po němž se červenobílé gardě podařilo vyrovnat. Hertl si na brankovišti obhodil soupeřova beka Ptáčka a nahrál na levý kruh Lukáši Žejdlovi, jehož střela z první propadla gólmanovi Kovářovi mezi tělem a rukou - 1:1. Najednou byla Slavia k nepoznání. I díky dvojnásobné přesilovce České Budějovice zatlačila a k dalšímu gólu měla velmi blízko, když bek Kempný trefil tyč. To bylo z prvního dějství vše.

Druhá třetina byla o dost vyrovnanější a slávisté dále odmítali dominanci Mountfieldu. Do poloviny třetiny se toho však na ledě příliš neudálo. Kopřiva si na puk příliš nesáhl, Kovář se s ním pomazlil o něco víc, ale tím to haslo. Gólem to zavánělo při delší pasáži, kdy první sešívaná formace na centru s Alinčem zamkla Jihočechy v jejich pásmu, budějovický brankář ale odolal. Čas plynul a na ledě nebylo vidět nic, o čem by diváci psali domů. Pokud se hráčům dostalo nějakých výraznějších příležitostí, plynuly spíš z náhodných odrazů a nepřesné hry soupeře. V závěru periody nasbíraly oba týmy po jedné šanci, což byla ve druhé třetině asi nejvýraznější demonstrace útočné síly.

Slávisté začali v poslední třetině opět okupací hostující branky. Největší šanci v prvních minutách ale paradoxně vytěžili při bránění. Stránský si na hraně svého pásma obhodil budějovického hráče a vyrazil ke Kovářovi. Od mantinelu prohodil puk na střed hřiště ke Klhůfkovi, jehož bekhendové zakončení soupeřova gólmana trefilo a následnou dorážku Kovář famózně pokryl.

V dalších minutách domácí hokejisté navyšovali svůj tlak, ale neujala se ani Hertlova střela zblízka, a dokonce ani Kolaříkův tvrdý „volej“, jenž lízl spojnici branky Jihočechů.

V prodloužení Slavia znovu budějovické hráče zatlačila, ale Kovářovi moc vrásek nenadělala. V závěru se hosté připomněli, když Vráblík zaskočil Kopřivu střelou, která domácímu brankáři vypadla z lapačky. Nikdo však nakonec ve zbytku prodloužení nerozhodl. Schylovalo se tak k nájezdům.

Začali Jihočeši, za které Kotalík svůj nájezd neproměnil, slávista Krenželok byl po něm také neúspěšný. První proměněný nájezd si pak připsal budějovický Tomáš Knotek, který zároveň i utkání rozhodl. Jelikož Růžička junior svůj nájezd v gól nepřetavil a v třetím pokusu Budějovických Kopřivu nádherně vykoupal Jiří Šimánek, slávisté své třetí trestné střílení ani jet nemuseli. Bod navíc míří na jih Čech.

Josef Beránek (HC Slavia Praha): "Bylo to bojovné utkání, ve kterém si obě mužstva ohlídala, aby neudělala chybu. Došlo to k penaltám, ve kterých byly úspěšnější hosté."

Peter Draisaitl (HC Mountfield České Budějovice): Konečně jsme získali nějaké body, na které jsme museli dlouho čekat. Po pěti porážkách to nebyla jednoduchá situace, navíc ještě na Slavii. Jsme moc rádi, že si něco odvezeme. Byla to dřina, ale od nás se teď nic jiného nedá očekávat. Věřím, že to bude krok, který potřebujeme, který naší situaci otočí.