29.10.2011, Matěj Mayer

SDO: LIB - CEB 4:5 - Dorost vyhrál v Liberci

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Starší dorostenci HC České Budějovice zvládli utkání v domácí hale Liberce. První část hry vyhráli hosté 2:1 zásluhou Prokeše a Paška. Právě vyhraná první třetina nejvíce pomohla k celkovému vítězství v zápase. Zbylé dvě třetiny utkání totiž skončily vyrovnaným výsledkem a Liberci se nepodařilo dotáhnout utkání do prodloužení. Čistý hattrick nasázel do branky Liberce Václav Pašek.

Zápas začal poměrně zostra, ještě neuběhla ani první minuta a nášlápnuto měl do samostatného úniku hostující Bílek, záchranná brzda však přišla v podobě Zachy, který ale putoval za hákování na trestnou lavici. Tuto přesilovku Budějovičtí nevyužili a tak přišel trest v podobě liberecké branky. Kličkovanou na malém prostoru předvedl Klíma, který se sám ale do zakončení nedostal, avšak k opuštěnému kotouči se dostal Marek Langhammer a z hranice brankoviště ho zametl do branky. Vedení si však domácí příliš neužili, za necelé dvě minuty se v rohu dostal ke kotouči Prokeš, jenž pálil z otočky, ovšem minul, střela se ale odrazila od zadního mantinelu a na druhé straně číhající Václav Pašek pohodlně skóroval.

To ale ještě nebylo v první periodě vše. V její polovině způsobilo budějovické nahození velké zmatky před Sobotkou, kterých se snažili využít postupně Suchánek, Záhora a Radek Prokeš, který nakonec také kotouč do branky procedil. Minutu před koncem mohl Liberec ještě vyrovnat, to když nepříjemnou střelu z pravého kruhu vyslal Langhammer a Gába s problémy ramenem vyrazil. Druhá dvacetiminutovka začala dvěma šancemi hostí, Lukáš Mareš se dostal ke střele ihned po vhazování a Sobotka zasahoval už špičkou betonu. Vzápětí se sám před libereckou klecí ocitl Martin Záhora, ovšem jeho střelu z velké blízkosti vytěsnil gólman rukou mimo. První branka tak přišla až v pokročilejším čase druhé třetiny, to když byl znovu na správném místě budějovický Václav Pašek, jenž z dorážky se štěstím skóroval. Nedlouho po jeho brance však byl náskok znovu pouze jednobrankový.

Tygři sevřeli hosty v jejich pásmu, ti se však dokázali osvobodit, ovšem při opětovném nájezdu do útočného pásma se mezi kruhy objevil osamocen Jakub Klíma. Toho si všiml také Škoda, který vyslal pas od levého mantinelu a Klíma tvrdou ranou z první překonal Gábu.Ve zbytku druhé dvacetiminutovky více hrozili domácí, jejichž převaha vyvrcholila dvěma většími příležitostmi. Avšak Žďárský ani Mrázek z dobrých pozic mezi kruhy nedokázali mířit přesněji, než do soupeřova gólmana.

Závěrečná perioda započala velmi brzkou brankou. Na pažbu si zářez přidal hostující kapitán Luboš Rob, jenž dostal přesný pas od Švece a nadějnou situaci jednoho proti jednomu vyřešil nejsnadněji, jak mohl, tvrdou ranou z levého kruhu. A toto řešení se ukázalo jako správné, jelikož střela vymetla obra horní růžky a vrátila hostím dvoubrankové vedení. V 45. minutě pak přišla velká chvíle domácího gólmana Josefa Sobotky. Ten reagoval na střelu od modré, která ale byla zblokována a odrazila se k Prokešovi, na něhož zívala prázdná branka. Ten také okamžitě pálil, avšak Sobotka ještě stačil natáhnout ruku a kotouč, k nelibosti již slavícího Prokeše, ukryl do své lapačky.

To jakoby domácí nakoplo a ti vyrazili na zteč, přes modrou přejel Mrázek, přenechal kotoučJakubu Klímovi a ten natáhl za kruhy k nepříliš prudké střele. Ta ale nakonec zaplula za poněkud překvapeného Davida Gábu. Pak ale přišlo poněkud hluché období z obou stran, to rozčísli jako první Jihočeši. David Ruda se prosmýkl před libereckou branku, ale nesobecky ještě viděl lépe postaveného Václava Paška, který měl situaci znovu poněkud ulehčenou. To však nijak nesnižuje fakt, že to byl jeho třetí gól v zápase a on se mohl radovat z hattricku.

Budějovičtí se ale o výhru nakonec museli obávat. V samém závěru byl vyloučen za vyhození kotouče mimo hrací plochu Bílek a Liberec měl přesilovku umocněnou odvoláním gólmana. A domácí nabídnutou šanci využili, Škoda poslal kotouč do ohně před klec hostí, kde vznikla velká tlačenice. V ní se nejlépe zorientoval Jakub Kalfiřt a dal Liberci ještě naději. A jak se říká, ta umírá poslední. Liberečtí trenéři si ještě vzali time-out a znovu poslali na led šest bruslařů, ti si sice tlak ještě vytvořili, ovšem prodloužení nevybojovali.