05.08.2021, Denisa Józsová

PLZ - CEB 5:3 - Dobře rozehrané utkání Motor nakonec ztratil

Pět měsíců… Skoro pět měsíců museli čekat českobudějovičtí fanoušci na zápas Motoru. K tomu se Jihočeši vydali do západních Čech. Konkrétně do Plzně, kde je čekalo první přátelské utkání před sezónou. Motor měl utkání dobře rozehrané, po první třetině vedl dokonce 3:1. Nakonec ovšem na plzeňském ledě padl 3:5.

Trenéři českobudějovického Motoru dopředu deklarovali, že do prvního přátelského zápasu před sezónou pošlou omlazenou sestavu, to naplnili beze zbytku. V obraně se představili mladíci jako třeba Václav Svach, Dominik Vaněk či Tomáš Tomek. Ti byli doplněni například zkušeným Petrem Šenkeříkem nebo Ondřejem Slováčkem. V útoku se představili z mladíků Tomáš Chlubna, Matěj Toman či Oskar Haas. Mezi třemi tyčemi naskočil Jan Strmeň.

Start zápasu vyšel Jihočechům na jedničku, jelikož první branku dali po dvou minutách. Adam Raška vyhrál vhazování na hokejku Martina Beránka, který ranou o tyčku otevřel skóre utkání – 0:1. Vedení hostů ovšem dlouho netrvalo. V útočném pásmu se k puku dostal Petr Kodýtek, jenž ukrytou střelou přes obránce srovnal stav zápasu – 1:1. Z gólového hlediska to ale nebylo v první periodě vše. České Budějovice se dostaly do přečíslení, ve kterém Matěj Toman posunul touš na Tomáše Chlubnu, který se prosadil hned ve svém prvním zápase za Motor – 1:2. Jihočeští hokejisté se navíc prosadili ještě jednou. Hanzlovu střelu neudržel Pavlát ve výstroji, a tak Martin Beránek dorazil puk do branky, čímž zapsal svůj druhý gól v zápase – 1:3. Domácí mohli ještě snížit, avšak Filip Kuťák v úniku neuspěl. Po první periodě vedli hosté rovnou o dvě branky.

Hned v úvodu prostřední části měl zajímavou možnost domácí Lukáš Žejdl, ovšem trefil jenom tyčku. Škoda si následně zahrála přesilovou hru, při které zamkla svého soupeře v pásmu, jenže branky se znovu nedočkala. Plzeň byla v druhé periodě lepší. Ludwig Blomstrand se navíc dostal do úniku, při kterém byl zahákován. Gesto sudího bylo jednoznačné – trestné střílení. Toho se ujal faulovaný Ludwig Blomstrand a nedal Strmeňovi šanci zasáhnout – 2:3. Hra pokračovala, ale větší šance k vidění nebyly. Do šaten tak šli hosté po čtyřiceti minutách s jednobrankovým vedením.

Západočeši hráli na začátku poslední části přesilovou hru, avšak nic nebezpečného v ní nevymysleli. Následovala početní výhoda Motoru, ale ani tehdy branka nepadla. O chvilku později bylo navíc srovnáno. Jan Slanina objel branku a zasunul kotouč do poloprázdné sítě – 3:3. Poté navíc přišel faul Motoru, další gól Plzně a domácí šli poprvé do vedení. Petr Kodýtek posunul puk do nebezpečného prostoru, kde byl Jan Schleiss, jenž zařídil otočku ve skóre – 4:3. Jihočeši sice měli ještě deset minut na srovnání skóre, jenže k tomu nedošlo. Hosté to zkusili bez gólmana, čehož Západočeši využili. Puk do opuštěné branky dostal Martin Lang - 5:3. Tímto stavem celé utkání také skončilo. Přípravu tak zahájil velmi omlazený českobudějovický tým porážkou.

Václav Baďouček (HC Škoda Plzeň): Byl to první zápas, takže bylo poznat, že nejsme rozehraní. Z naší strany byla úvodní třetina špatná, neměli jsme dobrý pohyb, pomalu jsme se rozhodovali, ztratili jsme spoustu kotoučů v útočném pásmu. Od druhé části se vše zlepšilo, začali jsme být agresivní v osobních soubojích, měli jsme šance na vyrovnání, ale trefovali tyčky. V poslední části náš výkon vygradoval a jsme rádi, že se nám podařilo po špatné první třetině duel zvrátit v náš prospěch.

Jaroslav Modrý (Motor České Budějovice): Plzeň našla cestu k vítězství. My jsme udělali plno dobrých věcí, které jsme si říkali, měli jsme dobrý začátek, jen jsme to nedotáhli ke konci. Byli jsme unavení, objem se nahromaďuje, ovšem to není výmluva. I když hrajete sto utkání, musíte najít cestu, kterou se vydat a my jsme ji dnes nenašli.