16.02.2003, David Tauš, David Schlegel

PLZ:CEB 1:2: Budějovice vybojovaly cenné body

V zápase 47. kola porazil tým Českých Budějovic po skvělém výkonu Plzeň a opět je o krok blíže vytouženému play-off, do kterého se hrne po dvou letech. Hosté byly po celý zápas lepším týmem na ledě a vítězství si plně zaslouží. Budějovice tím srovnaly stav letošních vzájemných zápasů. Vítěznou branku vstřelil kapitán týmu Luboš Rob.
Utkání na plzeňském zimním stadionu začalo ze strany domácích velice aktivně. Plzeň povzbuzena sobotním vítězstvím na ledě Karlových Varů se do svého soupeře pustila velice nebojácně. Hned na konci první minuty se k šikovné teči po nahození Dobroně dostal Hurtaj, ale jeho pokus jen lehce minul levou tyč českobudějovické svatyně. Neuplynulo ani deset sekund a byl to opět Hurtaj, který bekhendovým pokusem prověřil pozornost Hudáčka. Tato šance však byla pro hosty jakýmsi budíčkem a od té doby zpevnili obranu a střední pásmo zhustili tak, že by jím neproklouzla ani myš. Domácí se rázem nemohli dostat do útočného pásma a hosté navíc začali hrozit i rychlými brejky.

To se potvrdilo i v 5. minutě, když si na trestnou lavici šel sednout za sekání Štraub. Domácí se dlouhou dobu nemohli usadit v pásmu Budějic, a když se jim to již povedlo, dokázali k nim českobudějovičtí hráči velmi rychle přistupovat, čímž je zbavili možnosti něco vymyslet.

Po návratu Štrauba na led se v 7. minutě v dobré pozici ocitl Vondrka, ale jeho pokus příklepem zpoza kruhů minul levou tyč plzeňské svatyně. Plzeňské publikum vystrašil i o pár sekund později Suchánek, jehož bomba od modré jen lízla horní tyčku. Následně hra upadla do průměru, když více než pohledné akce viděli diváci urputný boj domácích s houževnatými a dobře bruslícími hosty. V 11. minutě se několikrát vyznamenal Barta, když s přehledem vyřešil závar před brankou, který způsobil aktivní druhý útok hostů. Ten byl také u velké šance hostů, když ve 13. minutě Bartoš skvěle ujel po levém křídle vylákal Bartu z branky, naservíroval puk před branku na úplně volného Míku, ale toho neuvěřitelně vychytal lapačkou do branky vracející se Libor Barta. V 15. minutě měli domácí možnost hrát další přesilovou hru, když si za hrubost šel na trestnou lavici odpočinout obránce Jasečko, ale hosté se opět skvěle ubránili, když domácím nedovolili ani vystřelit.

Dvě minuty před první sirénou měli hosté další výbornou šanci, když se v dalším rychlém brejku řítila dvojice Vondrka Rob sama na jediného obránce Keramiky Řezníčka, ale Vondrka nedokázal přesně přihrát.

Druhá třetina byla přesnou kopií té první. Domácí bušili do obrany hostů jako do vrat, ale ti veškeré pokusy o proniknutí do pásma tvrdě odráželi a okamžitě vyráželi do rychlých a nebezpečných brejků. Na konci 22. minuty musel Barta řešit nadvakrát nebezpečné nahození Barinky, které ještě několikrát změnilo směr. Plzeňský gólman se zapotil i při střele Roba z levého kruhu, která jen těsně minula jeho pravé rameno. Nebezpečná byla i střela Jasečka z 8. minuty, kterému skvěle do jízdy přiťukl puk Vondrka. Hosté v té době hrozili z každého protiútoku, tak jak tomu bylo i při ráně Gýny, kterou Barta ztlumil až na druhý pokus.

V polovině zápasu se pak poprvé měnilo skóre. Předcházela tomu akce, která je typickým obrazem o celém zápase. Keramici vyhráli v pásmu hostů buly, puk se dostal k Řezníčkovi, který nedůrazně vypálil, puk se následně odrazil k Vondrkovi, který okamžitě poslal do brejku Štrauba, který bombou pod víko nad pravé rameno Barty využil jeho chybného postavení v brance 0:1.

Domácí se po obdržené brance nevzdali a dál dobývali tvrz Českých Budějovic. Jejich aktivita přinesla ovoce v podobě vyrovnávací branky ve 33. minutě, když se Hurtaj dokázal protáhnout skálopevnou obranou Budějovic a najít před brankou najíždějícího Brandu, který dotlačil puk za Hudáčkova záda. Plzeň po vyrovnávací brance ještě zvýšila na aktivitě a hosté si začali vypomáhat fauly. I tak se trochu zdálo, že je rozhodčí Nečas na hosty o něco přísnější. Ve 34. minutě putoval za katr Ondřej a o minutu později jej následoval Babka. Domácí tak měli možnost hrát 55 sekund přesilovku 5 proti 3, a následně znova 12 sekund, ale i přes šance Dobroně či Hanzlíka nedokázali vstřelit druhou branku. To hosté dokázali využít hned první početní výhodu a po 32 sekundách potrestat brankou Roba vyloučení Kubeše za držení -1:2.

Kdo čekal, že se České Budějovice musí fyzicky utavit, protože přece nemůžou vydržet tak ďábelské tempo po tři třetiny, ten byl vyveden z omylu. Byli to naopak domácí, kterým ve třetí třetině postupně docházel dech, když se začala dostavovat únava ze zápasu s Karlovými Vary. Hosté se dál naopak plně drželi stanovené taktiky a svým skvělým bruslením perfektně zvládali forčekink i rychlé brejky. Keramici se i přes snahu ve třetí třetině nedokázali v pásmu Budějovic vůbec prosadit, všude byli o krok později Ve 48. minutě měl na holi pojistku pro hosty Míka, ale Barta si s jeho ránou při brejku 3 na 2 poradil. V 53. minutě se dokázal neúnavný Bartoš dostat dokonce přes dva zadáky domácích a perfektně našel před prázdnou brankou číhajícího Turka, ale jeho střela skončila na bruslích jednoho z plzeňských zadáků. V té době již Plzeňáci pomalu rezignovali a utkání se dohrávalo pod taktovkou hostů, kteří ve 39. minutě mohli při power-play domácích zvýšit na 3:1, ale Babka trefil jen v v opuštěné kleci stojícího Brandu.

Karel Trachta (Plzeň): "Z naší strany to bylo dnes velice nervózní utkání. Chtěli jsme potvrdit vítězství z Karlových Varů, ale bohužel se nám to nepodařilo. Měli jsme ze soupeře obavy, které se vyplnily. Nedařila se nám především kombinace a po tomto neúspěchu nám nezbývá nic jiného, než se opět oklepat a pokračovat dále."

Jaroslav Pouzar (České Budějovice): "Myslím, že diváci viděli velice zajímavý zápas. Nedostali jsme se v úvodu pod tlak, což bylo pro další vývoj důležité. Mám radost z výsledku, neboť jsme hráli spoustu času v oslabení, a o to je dnešní vítězství cennější."