23.09.2012, Matěj Mayer

PCE-CEB 2:3 - Jako správný kapitán vybojoval Šimánek tři body!

Č. B u d ě j o v i c e - Vyrovnané utkání bylo k vidění v ČEZ aréně v Pardubicích. Hostující MOUNTFIELD poslal do vedení Šimánek, ještě do konce první třetiny však Pardubice vyrovnaly. Zhruba v polovině zápasu bylo o gól napřed opět mužstvo z jihu Čech, domácí ale i tentokrát našli odpověď. Když už utkání směřovalo do prodloužení, ukázal se jako správný kapitán Jiří Šimánek. Ten rozhodl utkání dělovkou k tyči pouhých třináct sekund před koncem!

Premiéru v pardubickém dresu si odbyla posila ze zámoří Jakub Kindl. Branku Východočechů obsadil poprvé v sezoně Dušan Salfický. Za hosty nenastoupil zraněný útočník Květoň.

Na vedení Mounfieldu odpověděl v přesilovce Aleš Píša

Razantně se do souboje s Mountfieldem pustil pardubický kapitán Aleš Píša, který během svého prvního střídání ukázkovými hity krátce po sobě sestřelil dva protihráče. Úvodní šanci si ale připravili hosté. Při přesilovce za faul Vašíčka se do puku na svém stanovišti na modré čáře opřel Aleš Kotalík a prudký projektil těsně minul Salfického branku.

Pardubičtí hokejisté se vážněji uvedli před Kovářem až v 8. minutě. Budějovický strážce branku musel nejprve řešit ostrou střelu Zohorny a vzápětí i bombu Sičáka od modré. O chvíli později se měnilo skóre. Zaváhání domácích na modré využil k brejku Jiří Šimánek, zkušeně si počkal na vhodný moment a po šikovném blafáku zasunul kotouč do branky – 0:1.

Domácí vyrovnali ve 13. minutě při přesilovce za faul Janka. Aleš Píša obdržel ideální nabídku na modrou čáru a kotouč ihned expedoval do horního roku Kovářovy branky – 1:1. Za minutu hráli přesilovku i hosté, ale až na střelu Frühaufa si nic velkého nepřipravili.

Hokejisté Mountifeldu houževnatě bránili a podnikali nebezpečné protiútoky. V pardubické obraně se k tomu často objevovala otevřená okénka. Jednoho takového málem využil Dej, který pláchl zadákům, avšak kotouč napálil jen do Salfického.

Suja získal pro hosty náskok

Druhou část rozjel svižným brejkem Jakub Langhammer, který našlápl na pravém křídle a pak těsně minul pravou tyč pardubické branky. Následně hráli hostující hokejisté přesilovku, ale ta doposud nepatřila mezi výstavní klenoty Šimánkovy party. Salfický musel čelit jen středně těžkým střelám.

Jelikož rozhodčí drželi vyrovnaný metr, přesilovku hráli za několik vteřin i pardubičtí hokejisté. Nejvíce starostí nachystal Kovářovi útočník Starý. Ten mohl z bezprostřední blízkosti sám zakončovat, nebo přihrát Brendlovi před odkrytou kasu. Vybral si první možnost a Kovář lapil.

Jen co se budějovičtí hráči vymanili z oslabení, vyrazili na zteč. Vrablík si to od mantinelu namířil přímo před Salfického, kde vyvolal zmatek v chumlu hráčů. Nastalé situace využil Jakub Suja a puk napálil do sítě – 1:2. Pro Jakuba Suju to byl premiérový gól v extralize!

Pardubice byly blízko k dalšímu vyrovnání ve 32. minutě, Buchteleho střelu z pěti metrů však lapil Kovář. Ten si s přehledem hlídal i palbu v následném oslabení, a tak mohl na druhé straně zvýšit Šimánek. Perfektní pas od Ptáčka poslal kapitán Mountfieldu jen do břevna.

Budějovice rozhodly gólem 13 vteřin před koncem

Domácí načali třetí část v přesile, zdlouhavé kombinace ale vedly jen k minimu střel a ty nemohly Kováře vážněji ohrozit. Jihočeši se nechtěli nechat zatlačit do defenzívy a snažili se trávit čas i před Salfickým. Dobrou možnost měl Vydarený, jehož ránu vyrazil Salfický těsně mimo branku.

Ve 47. minutě rozpoutali před Kovářem pořádný mumraj Kousal s Brendlem, ale ani jeden nedokázal protlačit puk do sítě. Píša poté tvrdě dohrál souboj u mantinelu a šel sedět. Budějovicím přišla přesila vhod, ale šance počítali spíš domácí. Starý pokazil brejk dva na jednoho špatnou přihrávkou a Beechovu individuální akci zastavila rýha v ledu.

Po sekání Vašíčka hráli hosté dokonce v dvojnásobné přesile. Tu Pardubičtí v pohodě ubránili a podobně si vedli i při následné jednoduché výhodě soupeře. Už v pěti se domácí hokejisté protlačili k vyrovnání. Od modré čáry vypálil Kočí a před brankou si na odražený puk počkal Jan Starý – 2:2.

V závěrečné pětiminutovce už mohla každá střela rozhodnout. Blízko byli hosté po Červeného ráně, které chybělo do branky pár centimetrů. Tentýž hráč o chvíli později svému týmu pořádně zatopil, když obdržel dvě trestné minuty. Hosté ale přece jen slavili. 13 vteřin před koncem se do puku po buly opřel Jiří Šimánek a namířil jej přesně do šibenice – 2:3.

Pavel Hynek (Pardubice): "Z naší strany to bylo nepovedené utkání. Strašně špatně jsme hráli přesilovky, ty musíme zjednodušit a více střílet. To, že si necháme dát gól takhle krátce před koncem, by se tak zkušenému mužstvu nemělo stávat."

Peter Draisaitl (České Budějovice): "Stav 2:2 po šedesáti minutách byl asi v pořádku, že jsme to vyhráli ještě tou poslední střelou, to rád beru, ale ještě pořád jsou ve hře nějaké chyby. Hlavně se musíme naučit hrát, když vedeme. Tam ještě nejsme příliš jistí."