12.03.2012, Petr Lundák

MOU - LIB 0:1 První domácí zápas Jihočeši nezvládli

Č .   B u d ě j o v i c e - První zápas Jihočechům na jejich ledě nevyšel. Oproti druhému utkání pod Ještědem diváci tentokrát viděli úplný opak. Padla jen jediná branka a ani nasazení nebylo takové, jako na severu Čech! A to za záda Jakuba Kováře, který byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání v dresu domácích. Zítra mají hráči HC MOUNTFIELD šanci na reparát, a můžou srovnat zase stav série na 2:2.

Do zápasu vstoupili lépe Jihočeši, kteří zahrozili hned po úvodním buly. Pinc musel krotit střelu Šimánka a Gulaše. Tygři se rozkoukávali déle a Kováře první ohrozil Bartovič. První přesilovku hráli domácí, ale nedařilo se jim. Postupně se hra vyrovnávala a obě mužstva se střídala v útočných výpadech. I druhou přesilovku v zápase hrálo domácí mužstvo, ale ani tu nedokázalo využít, i když ji sehrálo lépe než první. Největší šance v první třetině se zrodila hned v další přesilovce domácích, kdy střela tečovaná hostující obranou skončila na brance. První třetina přinesla pohledný a bojovný hokej, Českobudějovičtí byli aktivnější, ale branku Budvar aréna neviděla.

Začátek druhé části vyšel lépe Tygrům, kteří se zakousli do domácí obrany a Kovář v brance se měl co ohánět po střelách Bárty, Bortňáka a Rotha. Domácí zahrozili poprvé až po sedmi minutách hry při přesilovce, když odražený puk trefil Langhammer do tyčky. I po ubráněné přesilové hře byli Tygři aktivnější a byli častými hosty v útočné třetině. Domácí jen sporadicky vyráželi do protiútoků a většinou jen vyváželi puk do středního pásma. Liberečtí měli možnost zahrát si přesilovku, ale Jihočeši se aktivně bránili a podařilo se jim uhájit čisté konto. Tygři nakonec svoji převahu přetavili v první branku. Daniel Špaček vyhrál buly před Kovářem a našel volného Lukáše Vantucha, který přehodil Kováře a puk šel od tyčky za brankovou čáru. Tutovou šanci měl při další přesilovce domácích Pavel Kašpařík, který byl sám před Pincem, ale ten ho vychytal. Domácí se v posledních pěti minutách zvedli, ale druhou část zaslouženě vyhráli Tygři 1:0.

Domácí se do třetí části nevrhli po hlavě, spíše vyčkávali na chybu Tygrů. Postupně se Jihočeši přeci jen zvedli k náporu. První vlaštovkou byla akce Kotalíka, jehož střelu Pinc podržel v náručí. Tygři mohli své vedení pojistit v přesilové hře, ale domácí se úspěšně bránili. Před Pincovou brankou vybojoval puk Červený a jeho šanci liberecký gólman kryl. Čas plynul a domácím se krátil čas na vyrovnání. Jihočechům tentokrát chybělo nasazení z druhého zápasu v Liberci a ani diváci týmu příliš nepomohli. Trenér Výborný si vzal minutu a půl před koncem třetí třetiny oddechový čas a Kovář zůstal už na střídačce. Jihočeši měli v početní převaze jednu dobrou příležitost, ale Tygři si konec zápasu v klidu pohlídali a dovedli utkání do vítězného konce.

Daniel Špaček
František Výborný (České Budějovice): "Byl to úporný zápas. Čekali jsme, že Liberec se za stavu 1:1 bude snažit uhrát tady aspoň jedno utkání a to se mu podařilo hned v prvním zápase. Hlavně od druhé třetiny jsme neměli takový důraz před gólmanem jako v Liberci, nebyli jsme tak živí. Jinak hráčům nelze vytknout nic za bojovnost, až do konce se snažili to tam dotlačit. Předtím tam byla tyčka, pak měl vyloženou šanci Kašpařík. Když ale nedáte gól, těžko můžete pomýšlet na úspěch. Doufám, že se to zítra trochu zlepší a že vstřelíme nějaký gól, který nás povzbudí."

Filip Pešán (Liberec): "Myslím, že jsme viděli typické utkání play off. Bojovalo se o každý centimetr ledu, byl to zápas plný osobních soubojů. Nám se podařilo eliminovat budějovický tlak před naší brankou, který nám dělal problémy v minulém zápase doma. Vstřelili jsme jednu branku a jsme rádi, že se nám na ni podařilo vyhrát."