04.01.2011, Petr Novotný

LIT - CEB 4:3 - Obrat se nekonal. Jihočeši prohráli smolným gólem

L i t v í n o v - Nečekaně dramatickou partii sehrál v Litvínově budějovický HC MOUNTFIELD. Jihočeši dokázal vstát takřka z mrtvých, když na začátku druhé třetiny prohrávali 0:3, domácí jeli trestné střílení a za chvíli trefili tyčku. Svěřenci trenéra Výborného dokázali během dvou minut druhé části snížit po brankách Davida Kuchejdy a na začátku té třetí vyrovnat. Tři body však domácí přeci jen získali šťastným gólem sedm minut před koncem.

Přesilovky v dnešním hokeji rozhodují zápasy. Na tom se shodují hráči i trenéři všech různých klubů. Po zápase v Litvínově tomu bude věřit v i ten nejzaritější skeptik v HC MOUNTFIELD. O tom, že se nevyplácí chodit do oslabení, se totiž na severu Čech budějovičtí hokejisté přesvědčili na sto procent.

Stoprocentní bilanci využití přesilových her měli totiž hráči Litvínova ještě ve 23. minutě duelu. To už vedli tři nula a v pohodě kontrolovali zápas. První třetina a začátek druhé nasměrovaly Severočechy k vítězství. Ovšem všechno se nakonec zkomplikovalo.

Jihočeši dostali na stadionu Ivana Hlinky jako první možnost přesilové hry. Černošek šel už v první minutě za katr za hákování. Mrzet ho jeho přestupek moc nemusel. Jeho spoluhráči totiž početní výhodu hostí ubránili. Opačně na tom byl Šimánek, který šel na trestnou lavici ve čtvrté minutě. V páté se pak prosadil Jakub Černý, který využil nahrávku beka Kubáta – 1:0. Od té doby domácí celek jasně kontroloval hru. Ve třinácté minutě byl vyloučen hostující Pletka a domácí se radovali podruhé. Viktor Hübl byl na začátku akce, kterou zakončila dorážka beka Ivana Švarného před brankou Jakuba Kováře – 2:0.

Hosté se do hry dostali až v závěru první části hry. Ale jejich snahy se omezily jen na náznaky šancí. Parametry gólové příležitosti neměla žádná.

Druhou třetinu začali Jihočeši stejně špatně jako tu první. Dohrávali sice přesilovou hru po druhém faulu Černoška, který si v zápase pomáhal holí víc, než by bylo zdrávo, ale brzy se nechal vyloučit i budějovický Vydarený. Po dvaceti čtyřech vteřinách napřáhl z pravého kruhu Viktor Hübl a propálil Jakuba Kováře – 3:0. Hosté nestíhali a Jakub Kovář dál hasil jednu šanci za druhou. Ve 36. minutě zneškodnil trestné střílení Jenáčka a o chvíli později ho zachránila i tyčka po akci Jánského.

Domácí byli po sedmatřicet minut lepším mužstvem, a proto zní jako malý zázrak, že po čtyřiceti minutách byl stav zápasu jen 3:2 v jejich prospěch. Jihočechy totiž zrovna to chycené trestné střílení nastartovalo. Jen čtrnáct vteřin po tyčce po střele Jánského se na druhé straně dostal k puku mladý David Kuchejda a střelou mezi betony zakončil snahy spoluhráčů Mertla a Pšurného – 3:1. A pět vteřin před koncem druhé části hry už Litvínovi vedl jen o gól. Znovu se puku zmocnil David Kuchejda a tentokrát se k němu dostal po špatném vyhození domácích na modré čáře a nekompromisně zavěsil do levého horního růžku – 3:2.

O výhodě přesilové hry se budějovický tým přesvědčil hned na začátku poslední třetiny. Jánský na trestné lavici jen koukal, jakým způsobem kombinuje dvojice Lukáš Květoň – Milan Gulaš. A když mu prvně jmenovaný naznačil střelu a pak přihrál k druhé tyčce volnému Milanu Gulašovi. Tomu nedělalo problém zakončit – 3:3.

Na konci dvaačtyřicáté minuty se tak začínalo znovu od začátku. Budějovický celek vyrovnal hru a ve 49. minutě byl blízko k vedení v zápase. Mertl se prohnal po pravém křídle kolem obránců a potom napálil tyčku branky Jaroslava Hübla. Litvínov už v poslední třetině nepůsobil tak suverénním dojmem, jako v těch předchozích. Přesto se dokázal vrátit do vedení. V 53. minutě nahazoval puk od modré čáry Marek Černošek a jeho pokud propadl nečekaně do branky – 4:3.

Na další odpověď už se hosté nezmohli. Dvě minuty před koncem si vzali jihočeští trenéři i time-out, ale ten už nic nezměnil. Body zůstaly na litvínovském stadionu.

Jiří Kučera (Litvínov): "Vyšla nám první třetina, kdy jsme vedli 2:0. Další gól jsme dali opět z přesilovky, pak mohli několikrát zvýšit na 4:0. Svou šanci neproměnil Jánský, poté jsme nedali trestné střílení. Pak jsme dostali ve 38. minutě gól, další pět sekund před koncem druhé třetiny a v úvodu třetí hned vyrovnávací gól, tak jsme znervózněli."
Milan Kupka (České Budějovice): "V úvodu byli domácí aktivnější, vynutili si fauly a v přesilovkách získali náskok. Od poloviny utkání jsme se zlepšili, vyrovnali skóre, ale v závěru byli domácí šťastnější."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....