12.03.2009, Miroslav Mayer

Junioři: CEB - VIT 3:1 - Jihočeši srovnali stav série!

Č. B u d ě j o v i c e - Junioři HC České Budějovice srovnali stav semifinálové série s Vítkovicemi. Na domácím ledě v Budvar Aréně dokázali i díky výborné divácké kulise vyhrát 3:1. Na rozdíl od utkání ve Vítkovicích uhlídali soupeřovu nebezpečnou první řadu. Díky vítězství se série stěhuje do Vítkovic, kde se v sobotu od 13:00 rozhodne o postupujícím do finále play-off.
Začátek zápasu nepřipomínal první vzájemný souboj ve Vítkovicích. Domácí jako první vystřelili na branku a udávali tempo zápasu. Trenér Soudek nasadil na nejlepší vítkovickou řadu obrannářskou pětku, která si dokázala vítkovická rychlá křídla pohlídat a ještě jí zbyl čas i na útočení. Zbylé dvě domácí pětky trávili svůj čas na ledě převážně v útočné třetině. V páté minutě byl vyloučen domácí Heřman a čekal se nápor hostů. Ten nepřišel. Naopak se do akce dostali domácí. Celá čtveřice se dostala do pásma a střílela na branku. K puku, odraženému od mantinelu, se dostal Josef Rezek a dokázal přesně trefit prostor mezi tyčkou a brankářem Vošvrdou a domácí vedli 1:0. Hosté byli překvapeni, ale zbytek přesilové hry dohrávali před Klestilem. Těsně potom, co se vrátil vyloučený Heřman na led, se k tyči trefil hostující Lukáš Vrána a nečekaně vyrovnal stav na 1:1. Gól obraz hry nijak nezměnil. Domácí byli stále při chuti a nadále ohrožovali hostující branku. V osmé minutě se Radim Heřman rozjel s pukem ze středního pásma a projel až k brankáři Vošvrdovi, kterého dokázal překonat - 2:1. Další šanci měli opět domácí, když Horák tečoval těsně vedle střelu obránce Janka. Obrovskou šanci měl domácí Rezek, který vystihl špatnou rozehrávku a řítil se s pukem na Vošvrdu. Dokázal si ho položit, ale v rychlosti už nedokázal zvednout puk. Ještě v poslední minutě měl šanci opět Heřman, ale Vošvrda ji vyrazil koncem lapačky vedle branky. Třetina, ve které byli domácí jasně lepším týmem skončila 2:1.

Do druhé třetiny vstoupili lépe hosté a jejich první šanci měl hned ve 21. minutě Seidler, ale tváří v tvář Klestilovi neuspěl. Pak se domácí opět rozkoukali a začali útočit. Jejich snaha jim vynesla přesilové hry. Při vyloučení Heřmana domácí přesilovku nezvládli a skoro celou ji odehráli před vlastním brankářem díky vlastním chybám a extrémní snaze hostů. Další přesilovou hru již sehráli českobudějovičtí mnohem lépe. Ve 32. minutě se před brankářem Vošvrdou nejlépe orientoval Aleš Ježek a jeho opakovaná střela skončila v síti - 3:1. Domácí byli nadále lepším mužstvem, ale jejich převaha nebyla tak velká, jako v první třetině. Hosté tentokrát aktivně napadali domácí rozehrávku ve třech hráčích, a to domácím činilo velké potíže. Přesto se rodili další šance. Ve 35. minutě domácí Ferebauer nejprve vystřelil a posléze pěkně tečoval střelu od modré čáry. V další šanci byl domácí Rezek, ale byl faulován. Ve 37. minutě Semrád krásně při oslabení uvolnil Heřmana. Ten jel sám na Vošvrdu, ale zakončení mu nevyšlo. V poslední minutě se domácí usadili v útočné třetině a snažili se zvýšit svůj náskok. Největší šanci měl opět Rezek. Jeho střelu Vošvrda vyrazil nad sebe, ale puk skončil na brance hostů. Přesto byli domácí po dvou třetinách spokojenější se stavem 3:1.

Třetí třetina začala náporem domácích. Šance měli Vaniš a Makovský, ale ani jeden z nich nebyl úspěšný. Domácí měli hru pod kontrolou a hosté si nedokázali vypracovat žádnou vážnější šanci. Výjímkou byla šance Káni z 54. minuty, který se ocitl sám před Klestilem, ale nedal. V 56. minutě dostali hosté nabídku na snížení skóre, když byl vyloučen Vráblík. Hosté pak ještě odvolali brankáře a hrálo se šest na čtyři. Tuto možnost ale hosté nevyužili a domácí si už své vedení zkušeně pohlídali. Českobudějovičtí tak vyrovnali stav série na 1:1. Další utkání se hraje ve Vítkovicích, kde se rozhodne o tom, kdo postoupí do finále.

Osobnost zápasu

V dnešním utkání hrála prim druhá útočná řada Ferebauer - Rezek - Heřman, která si vypracovala mnoho šancí a dokázala dvakrát skórovat. Vítězný gól vstřelil reprezentační útočník Radim Heřman. Během utkání o sobě dával hodně vědět, kromě vstřeleného gólu měl i několik velkých šancí, dvakrát seděl na trestné lavici. Se třemi brankami je zatím nejúspěšnějším střelcem českobudějovických v play-off.

Jak hodnotíte dnešní utkání?
Už minule jsme věděli, že Vítkovice jsou hratelný tým. Chtěli jsme to dokázat na domácím hřišti, kde hrajeme vždycky dobře. Nastoupili jsme na ně hned od začátku a myslím, že se to divákům líbilo.

Popište situaci při vaší brance na 2:1.
Už v našem pásmu jsem získal rychlost. Objel jsem s pukem hráče, kterými tam nechal hrozně moc místa. Řekl bych, že to byla i chyba gólmana, že mi nechal volnou zadní tyčku. Jsem hrozně moc rád, že jsem dal gól i v tak důležitém zápase.

Měl jste ještě mnoho dalších šancí. Která z nich vás mrzí nejvíce?
Každé nevyužité šance je škoda. Mohli jsme potvrdit vítězství a nemít na konci zápasu takové nervy. Teď už je to ale úplně jedno, hlavní je, že jsme vyhráli.

Jak si myslíte, že bude probíhat rozhodující zápas?
V prvním zápase jsme trochu nevěděli co čekat. Vítkovice jsou mužstvo, které pouze čtyřikrát prohrálo. Na začátku jsme zaspali, ale teď už víme, že je to normální tým. Myslím, že to bude hodně vyrovnané utkání, a že ho vyhrajeme.

Kde si myslíte, že je největší slabina Vítkovic?
Mají hrozně dobrou první pětku. Nasadili jsme na ně mladé hráče a pohlídali jsme si je. V semifinále je každý tým kvalitní, ale vyhraje ten šťastnější.

Zbývají vám ještě po takto náročných zápasech nějaké síly?
Trénujeme na to od května, takže kdyby jsme neměli síly, tak bysme nemohli hrát vůbec.

Co jste říkal dnešní divácké atmosféře?
Chtěl bych poděkovat za celý tým všem divákům, že i za vstupné, přišli, podpořili nás a vytvořili skvělou atmosféru.

Poslední otázka. Jak dopadne utkání ve Vítkovicích?
Určitě vyhrajeme!

Karel Soudek, trenér HC České Budějovice: Hodnotí se mi to dobře, protože kluci podali výborný výkon, hráli zodpovědně. Dokázali jsme pokrýt první pětku a to byl klíč k úspěchu, protože jsme je prakticky k ničemu nepustili.

Zdeněk Moták, trenér Vítkovic: Neproměnili jsme šance ze začátku utkání, nešly nám ani přesilovky. Je pro mě těžké utkání nějak hodnotit. Mimo jiné se mi zdálo, že nám chyběl pohyb, přistupovali jsme pomalu do soubojů, kotouče nám odskakovaly. Nevím, čím to bylo. České Budějovice jsou těžkým soupeřem, můžeme jim jen pogratulovat a uvidíme, jak to dopadne v sobotu.