07.12.2006, Filip Junek

Junioři: CEB - JHR 4:1 V jihočeském derby podle očekávání

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - S Jindřichovým Hradcem nemají letos junioři v extraligové soutěži problémy a tudíž, se po čtyřech prohrách v řadě, mohli konečně radovat z vítězství. Trenéra domácích Budějovic potěšili svěřenci zodpovědným výkonem. Mezi juniory se poprvé ukázal dorostenec Roman Horák, který si dokonce u druhé trefy Ferebauera připsal asistenci.
Zápas se slabým soupeřem z Jindřichova Hradce nabral očekávané obrátky v končící druhé minutě. V přesilové hře poslal kotouč za záda brankáře Trenčana Tomáš Rod - 1:0. Drtivý nástup domácích vyústil v další nedovolený zákrok Vajgaru. Se druhou přesilovou hrou naložili České Budějovice stejně jako s tou první. Stejskal se prodral před brankáře a vystřelil. Trenčan jen vyrazil k nohám Jiřího Ferebauera a ten si šikovně počkal na brankářův pohyb a mezi betony poslal kotouč podruhé do sítě - 2:0. Hostujícího gólmana brzké brankové údery tak ranily, že prchl na střídačku a přenechal svůj post zkušenějšímu Tomáši Kalčíkovi. Další zajímavostí úvodu zápasu byl už v sedmé minutě oddechový čas hostujícího celku. Budějovický Nováček v juniorském dresu, dorostenec Horák, se připomněl ranou od modré. Kalčík ale jeho pokus celkem bez problémů lapil. Domácí se z nezdarů v předchozích zápasech poučili a poctivě bránili. Přesvědčili se o tom, i skrz obranu neproniknuvší, Uhlíř a Dolina. První přesilovou hru bez gólového efektu přinesla minuta sedmnáctá. Hosté, v čele s brankářem Kalčíkem, oslabení zvládli.

Další šance na zvýšení skóre si domácí vytvářeli už od počátku druhé třetiny. Ale růžky opatrně vystrkovali i hosté. Za zmínku stojí střela Uhlíře, nebo situace dvou hradeckých proti jednomu budějovickému obránci. Sladký přihrál Týralovi, ale ten skákající kotouč odrazil pouze do kovářových chráničů. Třetí střelecký úspěch Českých Budějovic si na své konto připsal Rudolf Červený - 3:0. Parádní, rychlou a přesnou přihrávku mu do jízdy před poloprázdnou bránu poslal Slavík. Tentokrát už velkou šanci si vytvořili hosté paradoxně ve vlastním oslabení. Freiberg se dostal až před českobudějovického brankáře, ale ten si se střelou po ledě bez větších komplikací poradil. Budějovičtí byli lepší, další řadu šancí nevyužili. Ujala se až nenápadná střela Martina Parýzka. Od modré puk doplachtil až do sítě - 4:0. Velkou zásluhu na čtvrtém a posledním domácím úspěchu měl Slavík, který výborně jindřichohradeckému brankáři zaclonil výhled. V závěru prostřední dvacetiminutovky dostali příležitost využít přesilovou hryu i hosté. Dva, po dvou minutách, na sebe navazující fauly však nedokázali potrestat. Optický tlak Jindřichova Hradce neměl žádný efekt.

Další okulahodící souhru si domácí připravili na úvod třetí třetiny. Slavík přihrál Feferlemu, ten přiťukl do jízdy Zíbovi. Obránce Českých Budějovic ale nájezd neproměnil. Hosté nastoupili do závěru utkání s odhodláním konečně se proti Budějovicím prosadit. Vždyť oba předchozí zápasy odehráli vždy s nulou v kolonce vstřelených gólů. Zakletou Kovářovu branku se pokusil odčarovat Petr Zich. Gólman Budějovic se ale překvapit nenechal a stále si čisté konto pozorně hlídal. Další, ale o poznání těžší zákrok musel Kovář předvést po Dolinově teči. V tom samém střídání se Jakub Dolina řítil ze strany sám na Kováře, ale opět nezakončil dle svých představ. Odměnu za snahu si hosté přece jenom odvezli. Čestný úspěch proti jihočeskému rivalovi zařídil Adam Kašpárek. Útočník jindřichohradeckého Vajgaru se trefil přesně mezi Kovářovy betony - 4:1. HC České Budějovice slabého soupeře ze stejného regionu nepodcenil, zaslouženě a vlastně i povinně zvítězil.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: „Splnili jsme povinnost. V zápasech se slabšími soupeři jsme si svoje vytrpěli, ale tím nechci nikoho snižovat. Naštěstí jsme do utkání dobře vstoupili dvěma rychlými góly. Přijdou zápasy jiné, důležitější.“

Jiří Hájek, trenér KLH Vajgar Jindřichův Hradec: „Budějovice nás předčily. Jsou někde jinde. Pro nás by byl úspěch tady hrát dlouhou dobu bez obdrženého gólu a to se dnes nestalo. Dva rychlé góly se samozřejmě podepsaly na naší psychice. Chci pochválit kluky, že za stavu 4:0 bojovali. Možná to bylo i tím, že vysoké vedení domácí uspokojilo. My jsme se pravděpodobně díky polevení soupeře trošičku zvedli.“