30.10.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - ZNO 5:0 - Orli na jihu neuspěli

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dorostenci HC České Budějovice dokázali zvítězit ve třetím domácím utkání v řadě, když v sobotu v podvečer porazili Znojemské Orli. O osudu utkání rozhodla druhá třetina, kterou Jihočeši vyhráli 4:0. V závěrečné části si domácí pohlídali cennou výhru a pomohli brankáři Klestilovi k letošní druhé nule.
K utkání 20. kola dorostenecké extraligy zajížděli do Českých Budějovic hokejisté Znojma. Oba loňské souboje těchto dvou celků vyhráli Jihočeši a zvláště ten první v Budvar Aréně si svěřenci trenérů Stárka a Caldra vychutnali. Vítězství 9:1 bylo pro moravský celek potupné. Když už o nic jiného, tak o motivaci způsobenou touoto ostudnou prohrou měli Znojemští vystaráno.

Utkání začalo ve více než poklidném tempu, což vyhovovalo zejména hráčům hostí, kterým se příliš do tvoření hry nechtělo. Oba celky dokázaly nakupit v úvodní části tolik chyb, že by s jejich popsáním autor této reportáže pravděpodobně strávil více času, než musela prospat šípková Růženka. První velká příležitost přišla v 7. minutě, kdy se do úniku dostal domácí Dolina. Bleskurychlý výjezd brankáře Müllera mu však radost překazil. Dvě minuty nato mělo ještě větší příležitost duo Nedvěd - Stejskal. Druhý jmenovaný ale nedokázal neposedný puk dopravit po akci dvou na jednoho do sítě. Z následného protiútoku se až před Klestila dostal po chybě domácí obrany Lattner. Ani jeho pokus si však cestu do sítě nenašel. Betony domácího brankáře zaklaply včas. Šance byly k vidění na obou stranách, jelikož oba celky se předháněli v tom, kdo udělá větší chybu v rozehrávce. Necelá stovka diváků však v první třetině gól neviděla a do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu.

Druhé dějství otevřela ostrá střela budějovického kapitána Polodny, který prověřil Müllerovu pozornost . Dvě minuty poté již visel gól ve vzduchu, když bekhendový pokus Ferebauera skončil na horní tyči ostřelované znojemské branky. Ve 24. minutě přišel k radosti domácích první gól utkání. Skóre otevřel po rychlém obkroužení branky dlouhodobě nejlepší hráč Jihočechů Tomáš Rod. Hbitý útočník našel mezeru mezi betony hostujícího gólmana - 1:0. Poté, co si Stárkův tým připsal první úspěch, začalo na ledě na dlouho dobu existovat jediné mužstvo. Domácí zavřeli bezzubé hosty do jejich třetiny a ti se pasovali pouze do role pozorovatelů budějovických hrátek ve znojemském obranném pásmu. Další branky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hned dvě přišly ve 28. minutě, když ještě předtím nedokázali domácí využít několik velkých příležitostí ke zvýšení skóre. Po rychlém úniku po křídle nejprve ulétl Červený a jeho milimetrovou přihrávku přetavil ve druhou branku Jakub Dolina - 2:0. Pár sekund nato prokázal hbité ruce Hugo Margoč a na ukazateli skóre svítilo již 3:0. Popravu orlů, která se ve druhé třetině konala, dokončil přesnou střelou švihem do šibenice Stanislav Polodna - 4:0.

Třetí třetina se již dohrávala víceméně z povinnosti a její průběh tomu také nasvědčoval. K vidění bylo ještě několik šancí a závarů před oběma brankami. Největší šancí byl únik jihočeského dua Stejskal - Pankratz, který však brankou neskončil. Svou přítomnost na ledě připomněli také hosté, když se do samostatného úniku dokázal dostat Polach. Opět se však vyznamenal dobře chytající Klestil. Minutu před koncem pečetil domácí vítězství brankou v přesilové hře Rudolf Červený, když dokázal usměrnit do branky nahození spoluhráče Parýzka - 5:0. Touš se došoural za brankovou čáru skrz betony nešťastného brankáře Müllera, kterého jeho spouhráči nechávali až příliš často napospas domácím borcům. Domácí získali cenné dva body a nabírají konečně ty správné výkonnostní otáčky. Znojmo po prohře s Pískem neuspělo i s dalším jihočeským klubem. Z Budvar Arény si odváží porážky 0:5.

V dalším zápasu zajíždí ve čtvrtek dorost HC České Budějovice do Třebíče. Doma se představí opět v sobotu ve 13.30 proti mužstvu Komety Brno.

Milan Stárek, trenér HC České Budějovice: "S výjimkou první části jsme byli lepším mužstvem. Zklamala nás však opět naše koncentrace ke hře. Naši hráči si asi mysleli, že se soupeř po prohře s Pískem porazí sám. Tak to však nechodí v žádném sportu. Jsme rádi za vítězství, ale kdybychom hráli aktivně po celý zápas, mohlo být rozhodnuto dříve."

Roman Straka, trenér HC Znojemští Orli: "První třetina se nám celkem povedlo. Ovšem naší obrovskou bolestí je proměňování šancí. V úvodní části jsme jeli několikrát dva na jednoho nebo dokonce sami na gólmana a nedokázali jsme vstřelit branku. Výpadek ve druhé třetině se nám nestal poprvé. Hráči místo toho, aby se v pohodě zbavili puku, si komplikují sami situaci a pramení z toho chyby. Mužstvo jsem však v kabině pochválil. Nehráli jsme špatně, bohužel narozdíl od domácích jsme nedávali góly."