05.03.2005, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - SPA 2:7 - Vlažné zakončení sezony

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V naprosto bezproblémovém utkání, v němž prakticky o nic nešlo, zakončili letošní sezonu dorostenci HC České Budějovice prohrou s pražskou Spartou. V zápase "bez obran" si přišli na své i diváci. K vidění bylo celkem devět gólů. Ke smutku jihočeských fandů jich padlo sedm do sítě Tomáše Klestila.
V sobotu po poledni se střetli v Budva Aréně dorostenci HC České Bdějovice s mužstvem Sparty. Domácí mají již delší dobu bránu do play - off zavřenou, a zkouší tudíž s předstihem začlenit do sestavy mlade hráče ročníků 90 a dokonce 91, kteří by měli příští rok pravidelně nastupovat v jihočeském týmu. Oproti tomu hosté přijeli pod Černou věž bojovat o body, které mohly pomoci celku na třetí místo tabulky, jenž zatím okupují Karlovy Vary s jednobodovým náskokem právě na Pražany.

Úvodní oťukávání, v němž byla aktivnější Sparta, rozlouskla až pátá minuta, ve které se seběhlo pomalu více událostí než v dalším průběhu celé první třetiny. Nejprve odlehčil již tak dost poklidné atmosféře utkání domácí Ferebauer, jenž nezištně odhlavičkoval sparťanské nahození na svého kolegu z brankoviště. Ten byl ale připraven. Po vyhození se následně dostal do rychlého kontru hostující útočník Vošmik, ale i proti jeho střele byl Klestil pozorný. Ihned z bleskového protiútoku ujel českobudějovický kapitán Tomáš Rod, ale jeho bekhend zlikvidoval Michalec, aby se následně v mžiku přelila hra opět do útočného pásma jeho mužstva. Další únik sparťanských útočníků se již ale minul účinkem. Aby náhodou přihlížející osazenstvo nevychladlo. Pár sekund poté nahazovali domácí do rohu, kotouč se nezbedně odrazil od mantinelu a po přiťuknutí jednoho ze spoluhráče pálil od modré čáry Petr Zíb. Jeho projektil však pouze rozezvučel levou tyčku Michalcovy branky. Nejvetší šance domácích přišla v jejich premiérové přesilové hře. Ani střela Červeného ani další pokus dorážejícího Pankratze ale za čárou neskončily. První puk za Michalcova záda dostal Jiří Ferebauer. Rozhodčí však branku po konzultaci s obsluhou časomíry neuznali, jelikož přišla souběžně s první sirénou. Po dvaceti minutách svítily tedy na ukazateli skŕe dvě nuly.

Druhou část otevřela úvodní branka utkání. Do samostatného nájezdu se dostal hostující Lukáš Rybecký, kterého mocně stíhal obránce Parýzek. I přesto, že se do sparťanského útočníka zaklesl a dokázal ho i podrazit, hostující hráč v pádu našel skulinku mezi Klestilovým tělem a rukou a otevřel skóre - 0:1. Po úvodní brance se hra ještě více uvolnila. Na obou stranách byly k vidění pohledné kombinace. Ani jedno z mužstev se však nevyvarovalo chyb. Oba brankáři se snad museli bát, aby za dokořán otevřenými obrannými vraty nechytili průvan. Nájezdy a přečíslení se střídaly s železnou pravidelností na obou stranách. Na Michalce se rozjel Rezek, ale skulinku mezi betony srážce hostující svatyně nenašel. Ani ne minutu nato se utrhlo sparťanské duo Morkes - Novotný. Jejich rychlou souhru ale zneutralizoval včasným přemístěním Tomáš Kletsil. Mnoho vody v sousední Vltavě neuplynulo a přišla druhá trefa Pražanů. Z dalšího nájezdu se blafákem do bekhendu prosadil Martin Kupec - 0:2. Českobudějovická obrana v tu chvíli připomínala proslulý švýcarský ementál. Další z nekonečné řady příběhů s názvem samostatné nájezdy se prezentoval Novotný. Na odkrytém místě zastoupila Klestila tyč. Jako blesk z čistého nebe přišel následně premiérový úspěch domácích. Rod našel ideálně Ondřeje Ťoupala a hosté mohli litovat nevyužitých příležitostí - 1:2. Za tohoto stavu se šlo také podruhé do šaten.

Velice čistě a pohodově hrané utkání si připsalo na úvod třetího dějství velkou černou kaňku. Po nevinnémn najetí do Klestila se za jeho brankou strhla hromadná šarvátka. Hlavní roli v ní hrali hostující Procházka a Rybecký a domácí Vladimír Chrt. Celé trio putovalo s pětiminutovým trestem rovnou pod sprchy. I nadále pokračovala bezstarostná partie. Spolu s chybami v obranách a četnými přečísleními přišly i branky. Opět na dvougólový rozdíl zvýšil z pohledu hostů Petr Kafka - 1:3. V tu chvíli již hrály oba celky prakticky bez zájmu o tvrdý či bojovný hokej. Ve 49. minutě předvedl hokejovou parádu Tomáš Rod. Zbavil se dotírajících protihráčů a nádhernou kličkou po ruce zakončil svůj únik - 2:3. Ani ne půl minuty poté podnikli Pražané další z mnoha přečíslení. Pacovský "namazal" Ondřeji Pekárikovi, který zvýšil na 4:2 z pohledu hostí. Po této brance se hra jihočeského celku naprosto sesypala. Sparťanští hráči trávili v útočném pásmu tolik času, že by si stihli v pohodě sníst oběd, jenž jim byl v tu chvíli již v restauraci u stropy arény připravován. V 54. minutě přidal další gól do Klestilovy sítě Ondřej Pekárek - 2:5. Když to již vypadalo, že utkání se bez většího vzrušení a víceméně z povinnosti dohraje, přišly ještě dvě trefy hostí. Góly Ondřeje Pekárika a Jana Slaby určily definitivní podobu výsledku - 2:7.

Milan Stárek, trenér HC České Budějovice: "My jsme šli do zápasu opět s mnoha žáky. Hodně hráčů je na hostování, zraněných nebo jeli s juniorkou. Na to, že nám chybělo prakticky deset hráčů, kteří měli mužstvo táhnout, si myslím, že jsme nepodali špatný výkon. Samozřejmě tam byly chyby. Moc nás bohužel opět nepodržel brankář, ale jeho spoluhráči z obrany mu moc nepomáhali. Jsem docela rád, že skončila sezona, kluci potřebují odpočinek."

Karel Najman, trenér HC Sparta Praha: "Myslím si, že v zápase o nic moc nešlo. Soupeř zkoušel hodně mladých hráčů a i my jsme nebyli zcela kompletní. Podle toho také utkání vypadalo. Hrálo se bez problémů a korektně. Bylo to o tom, že děti si mají kde hrát.(úsměv) Nám šlo o víc než domácím, protože my jsme mohli ještě trochu zamíchat tím pořadím, v němž se půjde do play - off."