21.10.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - PLZ 4:2 - Využité přesilovky rozhodly

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V 16. kole dorostenecké extraligy zajížděli do Budvar Arény hokejisté Lasselsbergeru Plzeň. Povětšinu utkání tahali za delší konec domácí, a po třech utkáních bez vítězství tak konečně ochutnali svěřenci trenérů Stárka s Caldrem sladkou chuť vítězství. Výhra v poměru 4:2 se nerodila vůbec lehce a k vidění byl hodně bojovný hokej. Domácí si však v závěru dva body pohlídali.
Na úvod utkání rozehráli v Budvar Aréně Západočeši vyrovnanou, místy až šachovou partii. Jediná šance první třetiny, která by se dala bez ostychu označit za gólovou, byla souhra hostujících útočníků Kocmana se Stráským. Druhý jmenovaný se odvážně vrhl před branku, kde přistrčil kotouč Jakubu Kocmanovi. Ten však nestihl v bezprostřední blízkosti domácího brankáře Petra Vojtíška usměrnit svůj pokus do sítě. Prakticky celé první dějství se neslo ve znamení nezáživného hokeje s množstvím nepřesností. Obě mužstva několikrát zachybovala v rozehrávce, ale soupeř jejich minely potrestat nedokázal. Jelikož šancí bylo jako šafránu, šlo se do šaten za bezbrankového stavu 0:0, což mohlo více mrzet o něco málo aktivnější hosty.

Bezprostředně po úvodním buly druhé třetiny dokázali Jihočeši přečíslit hostující obranu. Po střele Zíba se již rozsvítilo brankové světlo. Jelikož hlavní sudí se nikterak neměl k odpískání, hrálo se ale dál. Prostřední dějství přineslo lepší a svižnější hokej a k radosti domácích i úvodní branku utkání v síti plzeňského Ulče. Kraťounkou přesilovku pět na tři dokázali Jihočeši bleskově využít. Střelu Havrana vychýlil jemnou tečí mimo dosah strážce hostující svatyně Stanislav Polodna - 1:0.
Minutu na to předvedli Stárkovi svěřenci na vlas stejnou akci pouze s jiným obsazením. Od modré nahazoval Zíb a v chumlu před brankou dokázal změnit trajektorii kotouče Tomáš Rod - 2:0. Hra ovšem nebyla pouze v režii domácích. Ve 30. minutě na sebe upozornili také Západočeši. Po pravé straně si pěkně nabruslil do ideální střelecké pozice Jindra. Jeho střelu ještě dokázal Vojtíšek vyrazit, na dorážku Ondřeje Malého byl již krátký - 2:1.
Kontaktní branka hosty nabudila. Jejich snahu však dokázali domácí utnout třetí brankou. Po úniku z pravé strany zužitkoval přihrávku Pankratze přízemní střelou Jakub Dolina - 3:1. Když se již obě mužstva viděla v šatně, naskytla se hostům příležitost hrát dlouhou dvojnásobnou početní převahu. Vyraženou střelu Martince dopravil do klece Petr Jindra a po čtyřiceti minutách svítilo na ukazateli skóre 3:2.

Závěrečná část se nesla ve znamení bojovné bitvy o každý centimetr ledu. Plzeňské hnala kupředu vidina bodového zisku. Domácí si oproti tomu pečlivě hlídali vydřené vedení. Ve 46. minutě dokázali Jihočeši překonat Ulče v hostující brance počtvrté. Z kombinace Hájka s Rodem těžil v ideální gólové pozici číhající Martin Parýzek - 4:2. Jednu z posledních šanci na zvrat utkání měl na svědomí nejlepší hráč hostí Petr Jindra. Pět minut před koncem se proháčkoval po úniku po křídle až před domácího brankáře Vojtíška. Ten se však při jeho přesné střele vyznamenal. Českobudějovičtí si po vítězství 4:2 připsali dva cenné bod a upevnili si tak před svými pronásledovateli sedmou pozici. Ztráta na šestou Plzeň je nyní čtyřbodová.

K dalšímu utkání zajíždí dorost HC České Budějovice v sobotu do Litvínova. Na domácím ledě se představí Stárkovi hoši netradičně již v pondělí v 17.30 v derby proti Písku.

Vladimír Caldr, asistent trenéra HC České Budějovice: "V první třetině bylo těžké prodrat se přes jejich obranu ve středním pásmu. Soupeř hrál velice dobře systémem 1-4. Na úkor jednoduchosti a přímočarosti jsme se snažili přez ně probíjet, což se příliš nedařilo. Poté jsme se ale díky přesilovým hrám dostali do dvoubrankového vedení, které jsme dokázali udržet."

Vladimír Bednář, trenér Lasselsbergeru Plzeň: "První třetina byla z naší strany lepší. Ve druhé části se ale domácí dokázali díky přesilovkám ujmout vedení. My jsme měli velkou snahu v závěrečné části vyrovnat. Poté jsme ale dostali branku a domácí si již vítězství pohlídali. Nehráli jsme tak dobře jako minulé dva zápasy a to si myslím, že byla hlavní příčina našeho neúspěchu. Alespoň na bod jsme zápas uhrát mohli."