18.02.2006, Roman Šperňák

Dorost: CEB - KLA 4:2 - Fantastický obrat přisoudil body Jihočechům

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Stíhací jízda českobudějovických mladíků za šestou příčkou zaručující účast v závěrečných vyřazovacích bojích je v plném proudu. Svěřenci trenérské dvojice Václav Červený - Karel Soudek dokázali vyhrát na ledě Litvínova a své vítězství navíc potvrdit v dnešním utkání s prvním celkem tabulky. Ačkoliv po úvodní třetině prohrávali o dva góly, dokázali vyrovnat a v hektickém závěru navíc strhnout vítězství na svou stranu a připravit tak Kladnu teprve 8 porážku v sezóně. Důležitou vyrovnávací branku se podařilo vstřelit Janu Bízovi necelých deset minut před koncem utkání. Tím odstartoval závěrečný tlak Jihočechů, který vedl až k důležitému dvoubodovému zisku.
Ve 45. kole přivítal dorostenecký celek HC České Budějovice vrstevníky z Kladna, a protože středočeskému soupeři patří momentálně první příčka v tabulce čekal se tuhý boj o dobrý výsledek. Do zápasu vlétly obě mužstva aktivně a na obou stranách se ještě během první minuty objevily závary, jenže oba brankáři byli na místě a pomalu se rozchytávali k dobrým výkonům. Co sráželo Jihočechy do kolen, byla jejich nedisciplinovanost a velice časně se nechali vyloučit, čímž odstartovali sérii vyloučení trvající až do 8. minuty. V této době hráli prakticky stále ve čtyřech a jejich dnešní soupeř toho dokázal využít. V početní výhodě se po spolupráci dvojice Hauer – Knotek dostal zcela osamocen ke střele obránce Kružík a prostřelil marně se natahujícího brankáře. – 0:1 Poslal tak hosty do vedení a ti vcelku kontrolovali průběh první třetiny. Celek z Budvar Arény se ke své další šanci dostal až v 11. minutě, ale Bíza z poměrně dobré pozice mezi kruhy jen těsně netrefil klec, v níž stál gólman Jasenovec. Poté si domácí borci vyvinuli platonický tlak, který nepřinesl nějakou výraznou šanci. Kladenští hrozili hlavně z rychlých protiútoků a jeden z nich jim vyšel v samém závěru úvodní dvacetiminutovky. Ujela Dvojice Hauer - Máša a prvně jmenovaný dokázal ze strany prostřelit Klestila. – 0:2 To byla další rána do vazu snažících se Jihočechů a do kabin šli se skloněnou hlavou.

Prostřední část hry nabídla poněkud jiný obrázek než dějství úvodní. Ještě na začátku mohli zvýšit svůj náskok dorostenci Rabatu, ovšem jejich další přesilovkový pokus zastavila branková konstrukce a poté již přebrali otěže zápasu do svých rukou mladící českobudějovického HC. Zdálo se, že hosté pomalu odcházejí fyzicky, čehož dokázali domácí využívat, ale na co dopláceli, byla velice nepřesná koncovka a na druhé straně také brankář Jasenovec, jenž se rozchytil k vynikajícímu výkonu a dlouho držel naděje svého týmu na vítězství. Trenéři Karel Soudek a Václav Červený udělali v sestavě několik změn a ty se posléze ukázaly jako rozhodující. Především posunutí Vladimíra Stejskala do prvního útoku k Červenému a Bízovi přineslo své očekávané ovoce. V 37. minutě se totiž domácí po mnoha zahozených šancích dočkali gólové třešničky na svém výkonu. Červený střílel bekhendem tak 3 metry od branky a najednou nikdo nevěděl, kde je puk. Vladimír Stejskal se však dokázal důrazně prosadit v brankovišti a kotouč došťouchat za záda Jasenovce a vstřelit důležitý kontaktní gól. - 1:2 V samém závěru třetiny pak mohlo být vyrovnáno. Rudolf Červený se řítil sám na gólmana, jenže bekhendová klička se mu stalo osudnou, protože mu v poslední chvíli puk odskočil. Diváci v Budvar Aréně se dočkali zlepšeného výkonu svého mužstva a navíc i snížení stavu zápasu a průběh hry dával tušit, že důležité body ještě nejsou ztraceny.

V závěrečné třetině už hosté zcela odešli fyzicky, což bylo vidět především na jejich střelecké produktivitě, kdy kromě dvou střel v průběhu hry musel Klestil řešit až závěrečný tlak, kdy Kladenským již teklo bot. Ten vyřešil a v závěru výrazně podržel své spoluhráče. Ti už předtím dvěma povedenými zásahy dokázali zvrátit vedení na svou stranu, i když se jejich vítězství nerodilo lehce. Začátek posledního dějství se nesl v duchu opatrnosti, poněvadž ztratit těžce vydobyté snížení na jednogólovou ztrátu by bylo trestuhodné. Až ve 47. minutě se k bezpečnému zakončení dostal Rezek a chvíli po něm Heindl. Oba jedovaté pokusy končily na výstroji výborného gólmana. Z několik okamžiků se do další příležitosti z kategorie vyložených dostal Feferle, ale jeho dvojnásobný pokus skončil tam, kde všechny ty předchozí. Přes střeleckou smůlu se nakonec Jihočeši radovali z vyrovnání. Bíza si dokázal vyvézt touš z mlýnice před brankou, položit brankáře a přesně vsítit. – 2:2 Z vyrovnání se mladíci neradovali dlouho, protože za dalších šest minut byla jejich radost několikanásobně větší. Dokázali proměnit přesilovou hru a Ondřej Ťoupal dal třetí a vedoucí gól týmu od soutoku Vltavy a Malše. Odrazila se k němu střela od modré čáry a on dokázal zasunou kotouč do klece pod padajícím gólmanem. – 3:2 Tohle se událo v čase 57:34 a závěr bitvy byl velice hektický. Klestil pochytal několik zoufalých, leč přesto nebezpečných pokusů a čtyři vteřiny před koncem se radoval i David Feferle, který předtím nedal několik dobrých příležitost. Tentokrát střílel do opuštěné brány. – 4:2 Jasenovec byl totiž v tu dobu již půl minuty na střídačce. Ani závěrečná power play hostům nepomohla a dva body bral jejich hostitel.

Václav Červený, asistent trenéra HC České Budějovice: Za dnešní výkon si hráči určitě zaslouží pochvalu. Od začátku jsme bojovali, ale zbytečnými vyloučeními jsme nabídli soupeři přesilovky. Ty jsou jeho velkou zbraní a on je dokázal také využít. Bylo dobré, že jsme dokázali v druhé třetině snížit a v závěrečné části jsme měli drtivou převahu, velké množství šancí, ale také jsme měli smůlu v koncovce. Ve druhé části jsme hráli na čtyři útoky a v závěru náš tlak a více fyzických sil, které jsme ve druhé části ušetřili, vyústilo v otočení zápasu a pro hráče je určitě obrovským povzbuzením, že dokázali otočit nepříznivý průběh proti takovému soupeři, jakým je Kladno.

Jiří Kopecký, trenér HC Rabat Kladno: Dnes to byla hra kočky s myší. Budějovice měli daleko více sil, my máme rozebrané mužstvo a žáci, kteří tu hráli, ještě nemají na to, aby dělali body. Bylo jen otázkou času, kdy Budějovice vstřelí vedoucí branku a povedlo se jim to v závěru zápasu, kdy jsme my už šlapali vodu. Dnes mohu pochválit hlavně brankáře, který nás držel ve hře až do posledních minut. Domácí si dnes vítězství plně zasloužili.