12.09.2008, David Lukeš, Michal Špírek

CEB - VIT 3:5 - Podruhé doma s prázdnou

Č.  B u d ě j o v i c e - Jihočeši si po prohře v úvodním utkání sezóny se Slavií chuť proti Vítkovicím nespravili a podruhé v řadě odchází z domácího ledu poražení. Hosty nechali brankově utéct už ve druhé třetině a i když v posledním dějství zabrali a dvěma brankami si Budvar Arénu usmířili, na body to už nestačilo. Branku a asistenci zaznamenal aktivní Milan Gulaš. Poprvé se na ledě objevil Jakub Kovář, který ve 25. minutě střídal Romana Turka.

Skóre utkání mezi HC MOUNTFIELD a Vítkovicemi se poprvé měnilo v páté minutě. Po přestupku brankáře hostí Marka Pince využily České Budějovice zásluhou důrazného Milana Gulaše přesilovou hru. Jihočeský útočník dorazil puk do sítě po střele Vaka- 1:0. „Ze začátku jsme se těžce vyrovnávali s většími, pro nás nezvyklými rozměry domácího kluziště,“ omlouval nepovedený úvod asistent vítkovického trenéra Kamil Konečný.

Po vyloučení Gřegořka se gólu dočkali i hosté. Na 1:1 se ukazatel skóre ale měnil až po souhlasu brankového rozhodčího, který shledal, že zakončení Romana Šimíčka vyhazovali domácí obránci již zpoza brankové čáry- 1:1. „Vstoupili jsme do utkání jak jsme si představovali, podobně jako proti Slavii. Ale čekali jsme, že se tým po vedoucí brance trochu uklidní,“ vysvětloval domácí asistent Jan Tlačil.

Nádhernou hokejovou akci spatřila Budvar Aréna s 4897 diváky v 17. minutě, jenomže většině fanoušků asi moc po chuti nebyla. Precizní akci Ujčíka totiž dokonal Vojtěch Svačina, který udělal kličku Turkovi a zajistil hostům vedení- 1:2. „Setřásli jsme ze sebe nervozitu a začali hrát velice dobře,“ lebedil si hostující kouč.
Vyrovnat mohl HC MOUNTFIELD v posledních vteřinách třetiny, když o brance znovu rozhodovala porada u videa. Stačila by sekunda navíc, a brankový rozhodčí by musel Hřebejkovo zakončení uznat za regulerní gól.

Ve druhé třetině byli jasnými pány hokejisté Vítkovic. Možná zlomový moment utkání přinesla 25. minuta, kdy se do puku opřel Petr Kuboš a po teči domácího beka skončil puk v Turkově bráně – 1:3.
A další pohroma pro domácí tým na sebe nenechala dlouho čekat. Za třicet sekund totiž laxní obrannou hru HC MOUNTFIELD potrestal z mezikruží přesnou střelou Yorick Treille - 1:4. Francouzský útočník tak vyhnal Turka z brány a zbytek utkání dochytal Jakub Kovář.

„ Po druhé brance Vítkovic na nás padla bohužel nervozita. Jak přibývaly další obdržené góly, dostávali jsme se ještě hlouběji do deprese,“ nezastíral Tlačil. Vítkovickou pětiminutovku z říše snů zakončilo perfektně vyřešené přečíslení. Petrovický přihrával na Juraje Štefanku a ten nedal střelou k tyči Kovářovi sebemenší šanci- 1:5.

Na pokřik domácích fandů “Budíček!!!“ zareagovaly České Budějovice zlepšeným výkonem v poslední dvacetiminutovce. Vítkovice se rozhodly bránit výsledek ve vlastním pásmu. Téměř permanentně tak čelily jihočeským atakům. Jeden z nich slavil úspěch ve 42. minutě, kdy vypálil od modré Tomáš Frolo a po teči vítkovického obránce Krsteva skončil puk v síti – 2:5.
Situaci třetí třetiny přibližuje Konečný: „Dostali jsme se pod těžký tlak, se kterým jsme ale počítali. A vyrovnávali jsme se s ním, až na některé situace, poměrně dobře. Jen nám chyběl rychlý protiútok, proto jsme z tlaku obtížně vymaňovali."

Na rozdíl dvou branek snížil po asistenci Poživila pohotovým zakončením v 55. minutě Ivan Huml a korigoval na 3:5. Navíc už Jihočeši v zápase neměli. „V závěru jsme vrhli všechny síly do útoku, ale na vyrovnání nebylo dost času," podotkl smutně Jan Tlačil. Spolehlivě se prezentoval při ojedinělých akcí hostů ve své premiéře gólman Kovář, který vychytal Štefanku a v poslední minutě i Krenželoka. Vítkovice za povedenou druhou třetinu zaslouženě zvítězily 5:3.

4:24 Gulaš Vak
14:22 Šimíček Stehlík Ujčík
16:15 Svačina Ujčík
23:52 Kuboš Krenželok
24:27 Treille Korhoň Burger
29:08 Štefanka Petrovický
41:53 Frolo Gulaš
54:07 Huml Poživil