14.11.2007, David Lukeš, Roman Šperňák

CEB - VIT 2:0 - Tři body doma, třetí Turkova nula

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD nepřetrhli šňůru a bodovali i v desátém zápase na domácím ledě. Plný bodový zisk jim vynesla výhra 2:0 nad HC Vítkovice Steel. Obě branky padly ve druhé polovině prostřední třetiny. Vítěznou branku si připisuje Jiří Šimánek, který otevřel ve 31. minutě skóre. O pět minut později upravil na konečný rozdíl Michal Hudec.
Reprezentační přestávka byla dlouhá. Tedy dlouhá v životě hokejisty, který je zvyklý sehrát dva až tři zápasy v týdnu a dlouhá i pro fanouška, který je zvyklý na hokej pravidelně chodit. Možná i proto bylo necelých pět tisícovek diváků, kteří si našli cestu do Budvar arény v konkurenci televizního přenosu i špatného počasí, plno očekávání. Nevěděli, v jakém světle se hokejisté HC MOUNTFIELD představí.

Kdo přišel, zklamaný rozhodně neodcházel. Jihočeši body neztratili, hrál se pohledný a také poměrně napínavý zápas. Tedy aspoň v porovnání s posledním domácím duelem s Ústím nad Labem. Tehdy Jihočeši rozhodli už v úvodních deseti minutách a zbytek zápasu se dohrával jen z povinnosti. S Vítkovicem to bylo jiné. Dlouho se nevědělo, kdo si vlastně body odveze. Tradiční českobudějovická zbraň, úvodní nápor se nekonala. Zkušený hostující tým pozorně bránil a věděl, že jen vyhazovanými puky cesta za body nepovede. Ona tedy nakonec k bodům nevedla ani cesta, kterou kouč Miroslav Fryčer zvolil, ale alespoň bylo o co hrát až do závěrečných minut.

I když nepředvedli obvyklý nápor, prezentovali se českobudějovičtí hráči aktivněji a především důrazněji v koncovce, a tak mohl Martin Prusek hned v prvním zápase dokazovat, že vedení klubu neprohloupilo, když Marka Pince uvolnilo do Liberce. Dokazoval to statečně, protože čelil mnoha pokusům z holí soupeře. Někdy měl trochu štěstí a jindy předvedl svůj um. Jako při šanci Hübla ze sedmé minuty, kdy se puku postavila do cesty rychle vytrčená lapačka. Domácí celek vítkovického gólmana vydatně zahříval i nadále, proto se celkem lehce dostal do vysoké provozní teploty. Postupně na něm ztroskotaly další českobudějovické pokusy Sailera, Brabence nebo Sičáka.

Roman Turek neměl na druhé straně tolik práce, ale svou extratřídu ukázal v době, kdy musel celkem vychladlý hasit situaci v přesilovce pět na tři, kterou vítkovický celek dostal. Trnka střílel, Turek vyrážel a pak ještě dokázal zlikvidovat bleskovou dorážku Burgera. Naznačil tak, že jeho zákroky budou jistotou. Když se k tomu přidalo trochu štěstí v podobě netrefení prázdné branky Ujčíkem nebo bomba Gulašiho, která šla vedle branky v době, kdy měl Turek totálně zakrytý výhled, byla z toho třetí vychytaná nula v sezoně.

Co tedy v duelu rozhodlo? 31. minuta utkání! Hřebejk pílil s pukem směrem na branku. Ještě za modrou nahodil a Prusek si vybral jednu slabší chvilku v utkání, když kotouč jen nesměle srazil před sebe. Tam ho znovu napálil Veselý a teprve třetí pokus HC MOUNTFIELD skončil v bráně. Puk procedil až Jiří Šimánek - 1:0. Gól se nakonec ukázal jako vítězný, ale na dobrou formu odpočatého Romana Turka se nechtěla spoléhat dvojice Kamil Brabenec - Michal Hudec a vedení svého týmu pro jistotu pojistili. To začínala 36. minuta utkání, když si Brabenec zajel za branku a pěknou zadovkou našel zcela volného Michala Hudece na kraji brankoviště. Následovala přesná střela ke vzdálenější tyči a vedení domácích 2:0.

Do třetí třetiny už borci od soutoku Vltavy s Malší nastoupili s jasným cílem. Své vedení chtěli udržet a nikam se nehnali. Zcela viditelné to bylo například na laxně sehraných přesilovkách nebo snaze při dojíždění kotoučů v útočném pásmu. Jejich taktika jim vyšla. Síly na další těžká klání, které v následujících sedmi dnech sehrají ještě čtyři, se budou hodit. Turek se výrazně zapotil až v 55. minutě zápasu v poslední přesilovce hostí. Obstál a jeho celek se mohl radovat z plného bodového zisku proti soupeři, který nepatří k těm nejlehčím.

Prusek Martin
Milan Černý, asistent trenéra HC MOUNTFIELD: V první třetině se hra přelévala a šance byly na obou stranách. Rozhodující pro nás bylo, že jsme dali první gól a pak nás i za stavu dva nula brankář Turek hodně podržel. Díky tomu jsme zvítězili.

Miroslav Fryčer, trenér HC Vítkovice Steel: Bylo to vyrovnané utkání, rychlé utkání se šancemi na obou stranách. Muselo se to divákům líbit, protože to byl dost agresivní hokej. Po té pauze měla obě dvě mužstva spoustu sil. Šance byly na obou stranách, ale bohužel pro nás jsme z toho nevytěžili vůbec nic. Domácím stačily dva góly na vítězství a když nedáme góly, nemůžeme vyhrávat.