13.08.2004, Tomáš Kučera

CEB - TRI 4:1 - Druhá výhra s Třebíčí v poklidném duchu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - I druhé utkání s mužstvem Třebíče v jednom týdnu dokázali Jihočeši vyhrát. V letním tempu si českobudějovičtí hokejisté i bez rutinérů Bartoše, Roba nebo Štrauba poradili se snaživým soupeřem vcelku lehce, ačkoliv koncovka je opět nezdobila. Vítěznou branku dal nakonec po hezké akci Tomáš Jakeš, kterého trenér Jandač v Budějovicích prozatím zkouší.
Předolympijský večer zpestřilo divákům Budvar Arény vcelku zajímavé utkání. Převaha ještě loni extraligových Českých Budějovic byla trvalá, ale i snaživý soupeř z Vysočiny se dokázal, povětšinou individuálně prosadit. Zápas odstartovala přesilová hra hostů, ale ta vyzněla zcela naprázdno. Stejnou výhodu na druhé straně již hokejisté využili plodněji, ale Lálova teč, ani Kotaškova střela od modré si cestu do branky nenašly. Když se pak neprosadil ani dravý Květoň, vzal iniciativu do rukou nejmladší Jihočech na ledě Mertl, který zužitkoval Hřebejkovu nabídku po krásném křídelním průniku v první gól utkání - 1:0. Na druhé straně se snažil rychle odpovědět Hrbáček, ale v zápase velice jistý Kučera se překvapit nenechal. Mladý brankář, který loni krátce hostoval i v třebíčském dresu, pak musel zasahovat i při ošemetných situacích po střelách Kališe a Fryaufa, ale vedl si opět velice dobře. Třetinu uzavřely ještě velké šance na obou stranách, nájezd dvojičky Fadrný-Lála však i s trochou štěstí kryl Koťátko, na druhé straně agilní Hrbáček zase narazil do zdi s jmenovkou Kučera.

Druhé dějství bylo možná nejvíce nabité akcí a vzruchem, leč očekávání nějakého thrilleru v letním počasí není reálné. Zkraje třetiny na Třebíč padla jihočeská mlha, která ztěžovala viditelnost zejména Koťátkovi. Štírek Mertl střílel dvakrát, stejně tak i další mladík Květoň, oba však marně. Následná přesilová hra se budějovické eskadře také povedla, ale maličký Koťátko stále odolával, i díky velkorysosti domácích střelců, jejichž muška zřejmě někam odletěla. Brankovou síť tak dokázal napnout až v samostatném úniku obránce Jakeš, jenž přebral krásnou Lálovu nahrávku a pohledným blafákem zvýšil vedení svého týmu - 2:0. Po gólu ale zase přišel domácí útlum, čehož se Třebíčští nezdráhali využít. Velice pěkné střely obránce Dusíka i útočníka Žišky ale s bravurou kryl Kučera. Nestačil až na průnik ex-zlínského Martina Čecha v přesilové hře a jeho důraz v brankovišti, přestože puk přešel brankovou čáru jen o milimetry - 2:1. Utlumená domácí sestava pak málem povolila i srovnání stavu, ale štěstí tomu chtělo, že Kališova bomba se jen otřela o horní tyčku Kučerovy branky.

Poslední část utkání už nesnesla měřítko dvou předchozích, přesto se urodily ještě dvě branky. Aktivitu měla na svých hokejkách budějovická mašina, která vládla kolejím i po většinu zápasu. Internacionál Bělohlav ale nezakončil svůj dravý průnik zpoza branky, Vomelova teč v přesilovce zase o kousek minula Koťátkovy tyče. Hegemonii se tak pokusil narušit na druhé straně Sobotka, ale tváří v tvář Kučerovi přehodil nejen budějovického brankáře v Haškovské pozici, ale i jeho branku.. Prosadil se tak až 6 minut před koncem novic v bílém dresu Hájek, který z úhlu překvapil třebíčského gólmana a procedil puk skrze jeho betony - 3:1. Bomba Sailera z mezikruží pak letěla příliš vysoko, takže stav na konečných 4:1 uzavřel v poslední minutě dorážkou Škoda. Ten samý hráč ještě v úplně poslední vteřině trefil tyč třebíčské branky, ale to by byl až příliš krutý trest pro snaživé třebíčské hokejisty. Zajímavou budoucí prvoligovou konfrontaci tak ovládli Jihočeši, zda-li se tak stane i v sezóně hlavní, to bude teprve skutečný test jejich kvalit.