19.03.2014, Pavel Mádl

CEB - SUM 3:4 - Motor potrápil Šumperk, ale zvítězit nedokázal

ČESKÉ BUDĚJOVICE - ČEZ Motor měl před sebou velmi důležitý úkol. Porazit Šumperk a vyhnout se tak definitivně baráži v případě prohry Berouna. Motor sice přestřílel Šumperk v poměru 50:24, ale na kýžené vítězství ani taková palba nestačila. V domácím celku se blýskl dvěma střeleckými zásahy Roman Pšurný.

Lepší tempo do utkání nabrali hosté. Ve třetí minutě právě Šumperští otevřeli gólový účet utkání zásluhou Lukáše Žálčíka, který velmi lehce nahodil puk na Halmošiho a puk mu propadl mezi betony. Šumperk tedy vedl – 0:1. První střelu domácích zařídil Roman Pšurný, který byl s Chmelířem úplně sám před Štůralou, ale šumperský gólman puk za svá záda nepustil a Šumperk stále vedl. Průběh utkání ale vyzníval stále lépe pro hosty. V polovině první části domácí měli možnost dvojnásobné přesilové hry, kterou však nevyužili. Budějovičtí se v této činnosti stále trápí a na gólmana soupeře vyšlou minimum střel. Jihočeši se snažili ostřelovat Štůralu, nýbrž většina střeleckých pokusů se jim nepovedla, poněvadž kotouč se často svezl z jejich holí. Čtyřicet sedm vteřin před koncem prvního dějství se Jihočeši dočkali vyrovnání, když se Václav Skuhravý uvolnil v mezikruží a nadvakrát překonal hostujícího Štůralu – 1:1. Nic výraznějšího se už do konce první třetiny nestalo, a do kabin se šlo za stavu 1:1.

Do druhého dějství oba celky nastoupily naprosto stejně. Prvních pět minut druhé části se hrálo téměř ve středním pásmu a polovina akcí právě ve středu hřiště ztroskotala. Ve dvacáté druhé minutě si Václav Skuhravý upevnil pozici nejtrestanějšího hráče českobudějovického celku. Od hlavního rozhodčího si vykoledoval osobní desetiminutový trest za nesportovní chování. V polovině druhé části se Šumperští znovu dostali do vedení. Domácí si špatně přihráli v obranném pásmu a šumperský Patrik Moskal se zmocnil puku a doslova vymíchal domácího strážce branky – 1:2. Těsně před koncem druhé třetiny Luboš Rob měl obrovskou šanci. Sám se ocitl před Štůralou, ale ani nadvakrát šumperského gólmana nedokázal překonat. Zanedlouho měli Českobudějovičtí už druhou možnost hrát dvojnásobnou přesilovou hru, kterou už využili. Jaroslav Kasík poslal překrásnou přihrávku na Romana Pšurného, pro kterého už bylo snadné zasunout kotouč do odkryté klece – 2:2. Ve druhé třetině tedy padl stejný počet branek jako v té první.

Domácí do třetí třetiny vstoupili s mužem navíc, protože měli možnost přesilové hry, kterou se jim proměnit nepodařilo. Ve čtyřicáté deváté minutě se Šumperk dostal už potřetí v zápase do vedení zásluhou Lukáše Žálčíka, pro kterého to byl druhý střelecký zásah v tomto zápase. Domácí se ihned po inkasované brance tlačili za vyrovnáním, ale vyrovnat se jim nepodařilo. Naopak tři minuty před koncem Šumperští ještě navýšili svůj náskok na dvougólový. Po velkém důrazu před brankou Jihočechů se za hosty prosadil Marek Haas - 2:4. Za šedesát jedna vteřin se ale domácí chytili stébla naděje. Roman Pšurný svým druhým gólem v utkání snížil stav na rozdíl jediné branky – 3:4. Ihned vzápětí si domácí trenér Rosol vyžádal oddechový čas. Budějovičtí se snažili, ale vyrovnat se jim nepodařilo, a tak Motor nedokázal vyzrát na hráče ze Šumperka, kterým podlehl v poměru 3:4.

Radek Bělohlav (ČEZ Motor České Budějovice): Jsme zklamáni, protože se nám nepovedlo navázat na výkony z venkovních zápasů. Soupeř v první třetině párkrát zahrozil dva na jednoho nebo tři na dva a od toho se odvíjelo celé utkání. Sice se nám povedlo proměnit jednu dvojnásobnou přesilovku, ale měli jsme skórovat i v té druhé. V závěru jsme mohli třikrát skórovat. Naši hráči ale pod tlakem dělají neuvěřitelné chyby.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Vezeme tři body, takže se mi zápas hodnotí dobře. Začátky třetin se nám povedly, ke konci jsme ale dělali zbytečné fauly a soupeř to potrestal. Závěrečnou třetinu jsme zvládli dobře takticky, i když nás domácí mačkali.