17.02.2006, Antonín Vansa

CEB - SPA 7:4 - Jasná výhra v přípravě

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V pátek dopoledne to v Budvar Aréně vypadalo jako při utkání hvězd. Celá řada krásných branek, hráči se na ledě spíše kontrolovali, aby si nepřivodili zranění. Přesto si Jihočeši v přípravě se Spatou Praha připsali velmi cennou výhru 7:4. Výrazně k ní přispěl českobudějovický kapitán Radek Bělohlav, který jednu branku dal a jednu další dokázal připravit.
Netradičně již v jedenáct hodin dopoledne odstartovalo v pátek přípravné střetnutí mezi celky Českých Budějovic a Spartou. A jestliže někdo čekal opatrnou taktickou bitvu, nepochodil. Už ve druhé minutě se ocitl v dobré šanci Bělohlav, ale přihrávku Kotrly přes šířku útočné třetiny poslal těsně mimo. Gólově udeřilo v čase 2.11. Domácí borci v útočném pásmu překonali sparťanskou obranu, Vak z levého kruhu tvrdě vypálil a dorážkou za bezmocného Marka Schwarze se prezentoval mladý zadák Petr Macháček - 1:0. „Nechtěl bych Macháčka hodnotit jen kvůli gólu. Podle mě odehrál velmi slušný zápas a svou brankou ho jen korunoval," konstatoval českobudějovický kouč Milan Kupka. Radost mu dozajista udělala i situace, ke které došlo o pár vteřin později. Tragického střídání sparťanských beků využil Kamil Brabenec, z vlastní modré čáry poslal do jízdy Ondřeje Veselého a Schwarz kapituloval po zásahu do pravého víka. Po třech minutách a devatenácti vteřinách prohrávala Sparta na jihu Čech již 0:2! „K zápasu jsme museli vyjíždět hodně brzy ráno. Už v půl sedmé jsme seděli v autobusu a úvod nám skutečně nevyšel. Z naší strany neměla hra rytmus a na skóre se to brzy projevilo," všiml si sparťanský kouč Marián Jelínek. Navíc České Budějovice servírovaly prořídlým tribunám stále nové menu vyložených šancí. Mucha pálil po hezké přihrávce od Brabence těsně nad, Gřegořkovu střelu při přesilové hře zblokoval Pilař do tyče Schwarzovy klece. Překvapivě však udeřilo na druhé straně. Jan Marek předvedl své umění, protáhl se jako lasička středem hřiště, zbavil se bránícího Muchy a poslal puk mezi betony brankáře Turka do klece - 2:1. Dvoubrankový náskok mohl v samotném závěru první třetiny domácím vrátit Brabenec, ale nadvakrát před Schwarzem neuspěl.

Ještě divočejší průběh měla druhá třetina. Hned v jejím úvodu vyrazili do brejku dvou na jednoho ex-litvínovští forvardi Hübl s Kotrlou, ale po líbivé souhře druhý jmenovaný trefil pouze tyčku. Z druhé vlny najíždějící Radek Bělohlav již byl neomylný. Dostal se k odraženému puku a jeho pokus zasvištěl přesně pod horní tyčku Schwarzovy svatyně. Snížení nabídl Spartě svou nedisciplinovaností českobudějovický útočník Hřebejk. Pražané potřebovali sedm sekund, aby využili přesilovku. Martin Štrba tečoval Ptáčkovo nahození od modré čáry a dal na 3:2. Ovšem za necelé dvě minuty opět vedli Jihočeši o dva góly. Tomáš Harant nejprve skvěle zastavil rodící se sparťanskou akci, následně si nabruslil při přečíslení tři na dva na nahrávku Bělohlava a ostrým švihem trefil pravý horní růžek soupeřovy branky - 4:2. A v čase 26.23 svítil na kostce nad ledem stav 5:2. Harant přihrál před branku Šimánkovi, který přízemní střelou překvapil Schwarze. Jihočeši v tu chvíli hráli přesilovou hru a na její využití přes neuvěřitelně prostupnou sparťanskou obranu potřebovali jen jedenáct sekund. „Máme v obraně určité problémy. Ze zdravotních důvodů jsme museli nechat doma Vykoukala, Černoška i Tomana," konstatoval Jelínek. Sparta se do kontaktu dostala v polovině zápasu díky důrazu Jana Marka, který se v osobním souboji prosadil přes Vydareného a překonal Turka hezkou střelou pod horní tyč. Následující divoký průběh, kdy své šance prohospodařili českobudějovičtí Macháček, Mertl, Kotrla, Bělohlav a Sparťan Marek, gólově uťal až Michal Hudec. V čase 36.29 dokázal prostrčit puk do sítě pod ležícím Schwarzem. Hosté dokázali bleskově reagovat. Krásnou akci předvedl Josef Straka, který si najel od mantinelu do výhodné pozice před Turka, ale do ještě jasnější šance nabil Ondřeji Kratěnovi, pro něhož nebyl před prázdnou klecí problém, aby snížil na 6:4. A to stále ještě nebyl brankovému dovádění konec. Sparťané zcela hloupými fauly pustili Českobudějovické do třiaosmdesát vteřin dlouhé dvojnásobné přesilovky a tu dokázal využít Jiří Šimánek. Velkou zásluhu na této trefě však měli i Petr Sailer se Zdeňkem Kutlákem, kteří sérií přihrávek soupeřovu obranu totálně rozleptali a v konečném důsledku Kutlák nabídl Šimánkovi střelu do prázdné branky. Skóre tak vystoupalo na závratných 7:4 po dvou částech hry! „Moc jsme se chtěli na Spartu vytáhnout a porazit ji. Přeci nepůjdeme do utkání s tím, že prohrajeme," uvedl Milan Kupka.

Třetí část hry už branky nepřinesla. Oba týmy o přestávce vyměnili muže v brankovišti. Českobudějovického Turka nahradil Alexandr Salák, hostujícího Marka Schwarze teprve čtrnáctiletý Ondřej Kocián. „Viděli jsme ho v několika zápasech dorostu a moc se nám líbil. Je to velký talent a proto jsme mu chtěli dát příležitost," uvedl Jelínek. „Nebylo v plánu, aby dnes něco odchytal, ale vzhledem k tomu, jak se střetnutí vyvíjelo, rozhodli jsme se ho nasadit," dodal sparťanský trenér. Kociánovi však jeho debut mezi seniory výrazně usnadnili sami českobudějovičtí hráči. Jejich střely v závěrečné třetině postrádaly přesnost. V čase 49.21 například Bělohlav z rohu kluziště nádherně oslovil Vaka, jehož těžký projektil však zamířil těsně vedle pravého horního rohu. Za dalších pět minut se z úhlu tlačil do šance velmi aktivní Bělohlav, ale i jeho střela skončila mimo tři tyče. Sparta za stavu 7:4 podvědomně rezignovala. Prakticky jedinou její šanci si vypracoval v devětačtyřicáté minutě Špaňhel. Salák však výborně zareagoval a prudkou střelu švihem ukryl do své lapačky. Zápas tak skončil výhrou Českých Budějovic o tři branky. Nic na tom nezměnilo ani vyloučení Sailera necelé tři minuty před závěrečnou sirénou.

Milan Kupka (HC České Budějovice): Po dvanácti dnech trénování měli hráči do zápasu velkou chuť. Navíc jsme hráli se Spartou, která má velké jméno, a jak vy sami píšete, dlouho jsme ji neporazil. Chtěli jsme to změnit. Každá výhra je cenná.

Marián Jelínek (HC Sparta Praha): Byl to vyloženě přípravný zápas. Zkoušeli jsme nové hráče, měli jsme velmi mladou brankářskou dvojici. Na výsledek důraz neklademe, nic to pro nás neznamená.